Welsh corgeista

Hekotius

Onko kellään palstalaisella kyseisen rotuista koiraa? Äitini osti itselleen tuollaisen koiran, Taran ja olisi mukavaa kuulla kokemuksia rodun luonteesta ja tottelevaisuudesta, siitä mitä niiden kanssa harrastetaan ja kaikkea muuta mahdollista.

Linkityksiä rotumääritelmiin tai mulle virallisille sivuille ei siis kaivata vaan omakohtaisia kokemuksia =)

5

265

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sudenkorento75

      jonka kanssa kävivät tottiksessa...oppivat hyvin. Oli kova kävelemään ja vapaanakin juoksi kuin hullu. Itselleni jäi ihan positiivinen mielikuva kyseisestä rodusta.

    • Spanieli

      Lähellä asuu cogi (gardi) kasvattaja. Ihan kivoja koiria tuntuvat olevan. Harrastavat näyttelyitä, tokoa, agia, jäljestystä vetokoirinakin olen joskus nähnyt ja yksi koirista on käynyt jopa kokeilemassa vesipelastusta =)
      Ainakin tämän tuntemani kasvattajan koirat ovat loistavia harrastuskavereita

      • todella

        hyviä agility koiria,kasvattaja tuttuni käyttää ja mahtavasti pärjäävät


    • löytyy

      meidän corgi pembroke On todella ihana. mutta luonteesta ne ovat todella itsepäisiä ja kova luonteisia. Missään asiassa ei saa antaa periksi. Tutullani on corgi ja hallitsee heitä. Ja lihominen on liiankin helppoa.

    • Henkka

      mulla on 11-vuotias corgi herra! Vanhemmiten Viliä on vaivannut lonkkaviat, mutta kaveri on pysyny silti pirteänä-ja yhtä lapsellisena kuin aina ennenkin! Corgit ovat itsepäisiä, mutta äärettömän hauskoja! Ne saa muodostettua hulppeilla korvillaan sen tuhat ja sata ilmettä ja ovat muutenkin seurallisia. Vanhemmiten meidän koira on ainakin tullut "krantummaksi", vaatii vierailta ihmisiltä pitkän tovin ennen kuin antaa rapsuttaa kunnolla. Mutta tosin, kun corgista saa itselleen kaverin, se palkitaan! Iloisia hetkiä lystikkään otuksen kanssa ja varaudu petollisiin ruskeisiin silmiin, jotka osaavat esittää maailman nälkiintyneimmän koiran roolia! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2051
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1718
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1389
    4. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1187
    5. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      225
      1180
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1030
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      955
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      951
    Aihe