Mondeo 1.8 -02 käynnistyy huonosti jos on ollut hetken aikaa piuhan päässä. Kahden tunnin lämmityksen jälkeenkin vaatii tuplastartin.
Moottorin lämmitin ilmeisesti sotkee seossuhteen säädöt tjsp.
Onko ongelmaan ratkaisua? vaiko tyyppivika?
Mondeon käynnistysongelmat
8
6774
Vastaukset
- kuule
se huoltoon, ei mun montsikassa ole koskaan ollu tommosia vikoja, ei vikoja ylipäätään!! - 97 2.0 löytyy multa.
- mondeo 2002
Oli minullakin aikaisemmin -96 1.8 mondeo jonka kanssa ei ollut minkäänlaisia käynnistysongelmia toisin kuin tässä uudemmassa.
Kylmänä auto käynnistyy kerrasta vaikka pakkasta olisi -25 astetta mutta lämmitettynä käynnistys ei meinaa onnistua.
Muistelen että tästä ongelmasta on kirjoitettu tällä palstalla aikaisemmin joten muillakin on ollut samoja ongelmia. - semmosta
mondeo 2002 kirjoitti:
Oli minullakin aikaisemmin -96 1.8 mondeo jonka kanssa ei ollut minkäänlaisia käynnistysongelmia toisin kuin tässä uudemmassa.
Kylmänä auto käynnistyy kerrasta vaikka pakkasta olisi -25 astetta mutta lämmitettynä käynnistys ei meinaa onnistua.
Muistelen että tästä ongelmasta on kirjoitettu tällä palstalla aikaisemmin joten muillakin on ollut samoja ongelmia.Tältä palstalta muistan lukeneeni, että se johtuu siitä, että tulppiin pääsee kertymään kosteutta jostakin kumman syystä ja tämän vuoksi vaatii sitten pari starttia ennenkuin käynnistyy. Sama vika oli omassakin -02 mondeossa. Nyt tässä uudessa 2005.5 mallissa ei ainakaan vielä ole tuota ongelmaa ilmennyt, mittarissa tosin vasta vajaa 4000km.
- mondeo 2002
semmosta kirjoitti:
Tältä palstalta muistan lukeneeni, että se johtuu siitä, että tulppiin pääsee kertymään kosteutta jostakin kumman syystä ja tämän vuoksi vaatii sitten pari starttia ennenkuin käynnistyy. Sama vika oli omassakin -02 mondeossa. Nyt tässä uudessa 2005.5 mallissa ei ainakaan vielä ole tuota ongelmaa ilmennyt, mittarissa tosin vasta vajaa 4000km.
Itse en usko että ongelma liittyy tulppien kastumiseen.
Ongelmia syntyy ainoastaan lohkolämmittimen käytön yhteydessä. Voisiko olla niin että seossuhde on hetken väärä lämmitettyä moottoria käynnistettäessä? - Monteo
mondeo 2002 kirjoitti:
Itse en usko että ongelma liittyy tulppien kastumiseen.
Ongelmia syntyy ainoastaan lohkolämmittimen käytön yhteydessä. Voisiko olla niin että seossuhde on hetken väärä lämmitettyä moottoria käynnistettäessä?Varmaan lämpötila-anturi sekoilee ja seokset tosiaan sekaisin.
- Mondeo 01
Monteo kirjoitti:
Varmaan lämpötila-anturi sekoilee ja seokset tosiaan sekaisin.
Tämä on uusikoppaisen Mondeon tiedossa olevia ongelmia (samankaltaisia kännistysongelmia on myös jos ajat vähän matkaa niin että mooottori ei ehdi kunnolla lämmetä, pysähdyt, ja yritätä startata uudelleen), jonka ratkaisu on yksinkertainen: Käännä virta-avaimesta virrat päälle niin että merkkivalot syttyvät, mutta älä starttaa välittömästi. Odota joitakin sekunteja, niin että suurin osa merkkivaloista sammuu, ja starttaa vasta sitten. Tässä ajassa polttonaineen paine ehtii nousta, ja startti onnistuu normaalisti.
- 2t2rwe
Vanha aihe, mutta tämähän on ihan tavallista näille mk3 Duratec bensamoottorilla oleville. Sopivasti lämmittty moottori saa anturille just sopivasti väärät arvot hyvään käynnistymiseen. Toisella käynnistyskerralla lähtee jo hyvin käyntiin. Testasin 30 asteen pakkasesta ilman lämmitystä, käynnistyi kerrasta toki moottori kuulosti sepelimyllyltä, tunnin lämmityksen jälkeen eka startista sammahti ja toisesta jäi käyntiin ja käynti ääni lähes normaali.
Joskus kylmästä käynnistetty ja ajoa vain kilometri ja uusi käynnistys vaikea, siihen auttaa kaasupolkimen polkeminen käynnistettäessä. - Anonyymi
Mulla oli vuoden 2003 Mondeo duratek oli käyntiin lähtö ongelmia,loppussa ei lähtenyt käyntiin ollenkaan,vikaa haettiin ja löydettiin,Sulake rasiassa on kolme relettä jotka kannattaa uusia maksavat jonkun kympin,auto on sen jälkeen pelannut 8 vuotta moitteetta,ja on lähtenyt kovilla pakkasilla käyntiin ilman roikkas
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1192715Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701121Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2151119- 401035
- 61001
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38951- 36926
- 47904
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123873Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36837