Osaisiko kukaan sanoa kuinka paljon työssä käyvän elatusvelvollisen on maksettava elatusmaksuja. Olen joskun kuullut että se on joku prosenttimäärä tuloista. Haluaisin mieluumin sopia itse elatusmaksut, ettei tarvi turhaan mennä oikeuteen ja vois jo vähän laskea mihin on varaa. Kiitos etukäteen.
elatusmaksut
6
13539
Vastaukset
- oli...
jonkinlaisena sääntönä suurinpiirtein 11-12 % bruttotuloista, siitä on tosin jo aikaa, joka tapauksessa pienipalkkainen on aikas lirissä, ei jää kuin suojaosuus käteen jos ulosottoon menee
http://www.oikeus.fi/6451.htm
http://www.oikeus.fi/5620.htmMoikka minimi on 118€ mun mielestä tällä hetkellä.Mutta senkin vanhemmat voivat sopia keskenään.
- elättäjä..
Kyllityttö kirjoitti:
Moikka minimi on 118€ mun mielestä tällä hetkellä.Mutta senkin vanhemmat voivat sopia keskenään.
Oikeuteen ei tarvitse mennä vaikka sopuun ei heti pääsisikään sillä ennen oikeudenkäyntiä asian voi yrittää sopia sosiaalitoimistossa joka vahvistaa elatusapusopimuksen.
Itse maksan kahdesta lapsesta 60€/kk/lapsi, eli tuollaista 118 euron minimiä ei ole.
Tiedän myös tapauksia joissa on vahvistettu elatusmaksuksi nolla euroa.
- Suhteet/avioero
keskustelupalstaa. Siellä näistä elatusmaksuista keskustellaan innokkaasti.
- Luultavasti n.125€/muksu
Maksat jos olet normaalipalkkaa ansaitseva. Tätä suuremmat elatusmaksut on poikkeuksia (n.70% maksaa tuon tai alemman).
- tietoa vailla
näistä oli jo paljon apua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522075
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3301274Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.911166- 1491055
- 35928
- 67919
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31859Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59797Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta23796Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46759