Voisiko joku ystävällinen vielä varmentaa löytämääni tietoa. Eli ainoastaan Turkuun otetaan sekä todistuksen ja pääsykokeen mukaan 15, sekä pelkän pääsykokeen mukaan 15? Muissa yliopistoissako pelkästään yo-todistus valintakoe?
Miten Tampere tai Jyväskylä?
Miten Tampere tai Jyväskylä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
eiköhän psykologiaan oteta vähän joka paikkaan osa pelkän valintakokeen perusteella, osa valintakokeen yo-todistuksen. Muutamissa paikoissa on myös soveltuvuuskoe, jossa on haastattelu/ryhmäkeskustelu
eli haastatteluosio ryhmätehtävineen useimmissa kouluissa. Useimmissa kouluissa myös otetaan pääsykokeen ja pääsykokeen todistuspisteiden listalta vuorotelleen kiintiön verran opiskelijoita. Jyväskylässä ainakin näin...
Mutta J:kylässä sai viime keväänä ainakin varautua siihen, että pisteraja soveltuvuusosioon päästäkseen oli tosi korkea. Todistuspisteiden oli oltava korkeat mikäli mieli päästä yhteiskiintiössä. Mulla yksi C ja muut E:tä ja L:iä enkä yltänyt sisään parin ylimääräisen virhepisteen takia. Pelkällä valintakokeella soveltuvuusosioon olisi päässyt, mikäli virheitä oli vähemmän kuin kolme.
Tampereella pitää sit osata laskee tilastomatematiikkaa...Kumpaakaan ei ole helppoa päästä. Ei niin että kokeet olisivat mahdottoman vaikeita, mut kun virheitä ei saa tulla nimeksikään.
Kolmesti Jyväskylään yrittänyt
Ainakin viime vuonna otettiin haastatteluun 30 pääsykokeen ja yo-todistuksen voimin ja 30 pelkän pääsykokeen perusteella. Näistä 60 jatkoon päässeestä sitten 30 valittiin sisään haastattelun perusteella, eikä siinä vaiheessa enää katsottu yo-todistuksia tai aikaisempia pääsykoepisteitä.
Psykologia taitaa olla aika suosittu ala ainakin mitä olen nyt täällä näitä opiskelu-osioita selatessani.
Tietääkö kukaan kuinka paljon noista valmennuskursseista on hyötyä loppujen lopuksi? Tuleeko niissä mitään uutta tietoa vai kertaillaanko niissä vain vanhoja asioita?
Itsekin (yllätys yllätys) haen psykologiaa lukemaan.. :)