Tilanteeni on tämä:
Jäin äitiyslomalle heinäkuussa, ja määräaikainen työsuhteeni päättyy tämän vuoden lopussa. Äitiyslomani loppuu toukokuussa, mutta aion ilman muuta jäädä kotiin lapsen kanssa ainakin vuodeksi sen jälkeenkin.
Kertokaapa kokeneemmat miten tämä homma menee -->
Olen maksanut YTK:on jäsenmaksun jo monta vuotta, mutta ensi vuonna en ilmeisesti voi, koska olen äitiyslomalla ja työtön? Saanko kesäkuusta alkaen työttömyyskorvausta ja jos saan, onko se ansiosidonnaista? Vai miten nämä hommat menevät, ei ole mitään käsitystä. Netistä en löytänyt kysymyksiini vastausta.
Työtön kotihoitaja
5
1104
Vastaukset
- ei ole äitiysraha
Töyttömyyskorvausta saa vain jos on työmarkkinoiden käytettävissä eli valmis lähtemään töihin tai kurssille silloin kun sitä on tarjolla. Työttömyyskorvaus ei ole lastenhoitoraha. Eikä työttömyyskassa maksa lapsenhoitorahoja. Sama missä olet ollut jäsenenä.
Äitiysrahan jälkeen voit saada vanhempainrahaa tai kotihoidontukea. Näitä maksaa Kela. Kysy vaikka sieltä tarkemmin.
Jos meinaat työttömänä olla niin sinun pitää ilmoittautua työvoimatoimistoon ja ole valmis lähtemään töihin kun työpaikka on tarjolla. Ja työttömyyskassan sääntöjen mukaan pitää edelleenkin maksuja maksaa. Kysy työkkäristä tai ammattiliitolta tarkemmin.- xxxx
Ihan pieni tarkennus. Äitiys- ja vanhempainraha on samaa asiaa. 105 ekaa päivää on äitiysrahan nimellä ja loput vanhempainrahaa. Nimi muuttuu 105 kohdalla, koska siitä eteenpäin sen voi vaihtaa miehelle.
Ja tämän jälkeen on vaihtoehtoina kotihoidontuki tai työttömyysturva. Jos mies jää kotiin 105 kohdalla, voi äiti aloittaa työttömyytensä jo tällöin.
Kotihoidontukea taas saa vasta kun koko vanhempainrahakausi on loppu. Oli se sitten isällä tai äidillä.
- äitee +4
kelan tuilla olessa ei tarvitse jäsenmaksuja maksella vaan niistä saa vapautuksen hakemuksella.
Jos ilmottaudut työkkäriin työnhakijaksi niin saat ansiosidonnaista ja joudut töihin kun niitä tarjotaan, muuten saat karenssin.
Kotihoidontuella olet kotona hoitamassa lasta ja voit halutessasi hakea silti haluamaasi työtä ja kiletäytyä jos et halua.. myös keikkatyötä voi tehdä vähän.- käteen?
Paljonko noista kotihoidontuista yms jää käteen kuussa, noin suurinpiirtein?
Mietin kannattaako olla työtön vai kotihoidon tuella, töitä en kuitenkaan saa kun on niin kummallinen koulutus ja cv. - äitee +4
käteen? kirjoitti:
Paljonko noista kotihoidontuista yms jää käteen kuussa, noin suurinpiirtein?
Mietin kannattaako olla työtön vai kotihoidon tuella, töitä en kuitenkaan saa kun on niin kummallinen koulutus ja cv.ensin www.kwla.fi sivuilta haet kotihoidontuen summat ja sitten www.vero.fi haet verolaskurin ja siinä se mitä jää. Summaan vaikuttaa siis vuoden muut tulot jos niitä on.
Ansiosidonnainen on aina suurempi jos vain yksi lapsi ja todennäköisesti kahdestakin jos ei kuntalisiä. Jos haluat vakautta tuloihin voit hakea kotihoidontuen ja se vähennetään ansiosid. pois, mutta tulee aina säännöllisesti ainakin. Ja jos tarjoavat töitä lienee mahdollista ilmoittaa jäävänsä pois työnhausta? Varmista kuitenkin työkkäristä ettei ole jotakin karensseja tuossakin.. Paikkakunnasta riippuen alkaa kodinhoitaja olla hoitoalan työmarkkinoilla käypää valuuttaa joten vaara "joutua" töihin on olemassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454990Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121570Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481119- 131053
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome17987Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy75950Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella8927Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v2852Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah56751Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27713