Eli mikä oli ihan eka moponne, mikä teillä koskaan on ollut?
Mulla oli, tai siis on edelleenkin Kinroad.
Ihan eka moponne?
12
723
Vastaukset
- Kiki
Eli ajelin Tunruilla vuoden kunnes vaihteiden käyttö oli selkäytimessä, sitten ostin Skootterin, meinaan jos ottaa suoraan skootterin alle niin eihän sitä sit osaa ajaa "tavallisella" kun tarve vaatii :)
- jxjo
Siinä oli Zyndapin oma moottori. Sitten oli Rabeneic Sachin koneella, Helkama Demm:in koneella ja monia näiden lisäksi. Nyt ajellaan Kymco FX:llä.
- play-boy90
kymco super 9. Ollut noin puolivuotta. Ja se on tietenki nytkin käytössä...
- makemann
Tässä ensimmäinen ja vähän muitakin.....
Solifer GT
Tunturi Super Sport
Suzuki S
Zoner
Keeway Focus
Sanottakoon sen verran että Suzukin ja Zonerin välissä on reilun 15 vuoden katko...... - zöf
Tunturi Sport -74 silloin kauan kauan sitten.
Nyt ajelen Solifer Exportilla mallia 1964. - shamuli
No eka mopo on KTM Camping -67. tällä hetkellä kunnostan sitä :)
- sepe
ja oli meinaan tiukka peli:)
- Macevi
joka oli viritetty ihan tappiin. Kulki noin 110km/h.
Ajoin sen täydessä vauhdis ojaan noin. 15-vuotta sitten. Itse sairaalaan ja mopo varkaille. Ehkä hyvä niin. Nyt alla Keeway, että 30-kymppinen saa taas mopoilla :) - Mopoilija83
Vanha artikkeli mut sou? Nii mun mopo on tunturi super sport vm1983
- helkamisti
Helkama Sport, edelleen tahdaskuntoisena tallissa. Joutas kyllä myyä.
- harvinaisiaovat
Se Sport onkin harvinainen, ei varmaan paljon valmistettu.
Minulla on uutena ( !) ostamani Helkama Mini GT -67 autotallin hyllylle nostettuna. Ehjänä bensoista puhdistettuna sen sinne nostin.
Viimeksi ajoin sillä ehkä vuonna 1976..
- so_farr
solifar SM , hyvin toimi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2335820Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.394668KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa104266Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123021Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1182974Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,742452Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1212406Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1901669- 461629
Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna
Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:231296