Perhepäivähoidon

laittomuudet

Jälleen on saatu päätös siitä, että perhepäivähoidossa ei ryhmäkokosäädöksiä saa rikkoa.

LSLH lausuu päätöksessään:
"Saatujen selvitysten mukaan Huittisissa on ylitetty lasten perhepäivähoidon ryhmäkokoja ainakin toukokuussa 2005. Ylityksen ovat Huittisten sosiaalilautakunnan selvityksen mukaan johtuneet sisarusten sijoittamisesta samalle hoitajalle, ennakoimattoman hóidon tarpeen johdosta, lyhyestä tai tilapäisestä hoidon tarpeesta tai lastensuojelullisista syistä. Lääninhallitus katsoo, että menettely on ollut tältä osin päivähoitoasetuksen säädösten vastainen."

"Lapsen hyvän hoidon turvaamiseksi ei lapsiryhmien koko saa ylittää asetuksessa määriteltyjä ryhmäkokoja.

Lääninhallitus kiinnittää tällä päätöksellä Huittisten sosiaalilautakunnan huomiota vastaisen varalle kunnan velvollisuuteen noudattaa lapsiryhmien kokoa koskevia säännöksiä.

Huittisten sosiaalilautakunta ilmoittaa selvityksessään asettavansa tavoitteeksi vuodelle 2006, että päivähoitoasetuksessa säädettyä lasten ryhmäkokoa noudatetaan entistäkin tarkemmin palkkamalla tarpeellinen määrä perhepäivähoitajia ja heille varahoitajia.

Huittisten sosiaalilautakuntaa pyydetään toimittamaan lääninhallitukselle selvitys, millaisina lasten perhepäivähoidon ryhmäkoot ovat vuonna 2006 toteutuneet ja miten niiden ylittyminen on ehkäisty. Selvitys tulee toimittaa Länsi-Suomen lääninhallitukselle 31.10.2006 mennessä."

Kysymys kuuluu: miksi laillisuusvalvonta sallii laittomat ryhmäkoot? Niinhän se käytännössä tekee kun vuodesta toiseen vaan saattaa käsityksiään tiedoksi eikä ryhdy sellaisiin toimenpiteisiin jotka johtaisivat laillisiin ryhmäkokoihin?

Petri Nurminen
http://www.valtakunta.info

0

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

        Nimi esiin.....
        Oulu
        180
        13608
      2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

        Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
        Maailman menoa
        158
        5493
      3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
        Maailman menoa
        45
        4940
      4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

        Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
        Maailman menoa
        154
        3726
      5. Anteeksipyyntöni

        Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
        Järki ja tunteet
        40
        2853
      6. Sydämeni valtiaalle

        En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
        Ikävä
        128
        2042
      7. Oletko tyytyväinen

        Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
        Ikävä
        120
        1801
      8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

        ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
        Maailman menoa
        372
        1697
      9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

        Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
        Maailman menoa
        112
        1560
      10. Jos oikeasti haluat vielä

        Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
        Ikävä
        137
        1525
      Aihe