ongelmako?

äiti vaan?

olen asunut lasteni kanssa 20 vuotta. siis minulla on kaksi lasta 23 ja 17 vuotiaat pojat. erosin lasten isän kanssa kun vanhin poika oli 3-vuotta. olimme siis yhdessä vaikkakaan ei asuttu yhdessä ja saatiin toinen poika. exäni tapasi sitten uuden ja suhteemme loppui kokonaan.
minulla on yksi hyvä ystävä (nainen) ja meille usein tulee riitaa siitä että hänen mielestä minä "hemmottelen" lapsia. olen ollut ekonomisesti tosi köyhä kaikki vuodet koska opiskelin monta vuotta. nyt minulla on hyvä palkka ja olen ostanut isommalle pojalle auton ja nuoremmalle merkkivaatteita , mopon jne.
ystäväni (myös ollut yh. tyttö nyt 24 v) ei itse ole paljon ostanut omalle tyttärelleen mutta tytöllä on isä joka maksaa paljon ja tukee ekonomisesti tyttöä.he myös käyvät ulkomailla yhdessä jne.(ystäväni on töissä mutta palkka ei ole paljon)
ystäväni siis on sitä mieltä että kun vanhempi poikani käy töissä että minun ei pitäisi ostaa hänelle autoa vaan hän saa säästää ja ostaa itse.
minä taas ajattelen että kun en ole voinut paljon rahallisesti antaa aikasemmin niin voin nytten.
ystäväni on myös sitä mieltä että minun pitäisi sanoa vanhemmalle pojalle että hänen pitäisi muuttaa kotoa pois. mutta hän haluaa asua kotona ja suunniteltu on että hän säästää rahaa ja ostaa oman asunnon ensin ja sitten muuttaa.
nyt siis tahtoisin mielipiteitä? olenko siis kanaemo vai? onko väärin auttaa aikuista lasta? itse teen näin rakkaudesta lapsiin.( ystäväni mielestä yritän ostaa lasten rakkauden).

3

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • g-83

      Minusta sinä teet oikein koska teet juuri niin mikä susta tuntuu parhaalta ja mikä teille sopii! Ei kannata kuunnella keteellisten panettelua, sillä sitä tuo ystäväsi käytös kertoo. Ymmärtäähän sen että hän on kateellinen vaikka kuitenkaan ei ole syytä.
      Kyllä minä itse toivon joskus samalla lailla voivani auttaa omaani, mm. autonoston kanssa. Ja totta kai muksun on fiksumpaa kotonaan asua niin kauan kun on mahdollista juuri säästeän rahaa omaan asuntoon jne.
      Minusta sinä toimit aivan oikein, ole ylpeä itsestäsi kun autat lapsiasi. Lapsia he silti ovat vaikka iän puolesta jo aikuisia.

      • ap.

        niin siis mistä olla kateellinen? eihän pois ole häneltä.


    • myös äiti

      Mitäpä sinä murehtimaan siitä mitä mieltä muut ovat.Itselläni sama tilanne eli poika 19v,ja olen sanonut että kotoa ei tarvi vielä lähteä jos ei halua.Käy töissä nyt,palkka ei kovin suuri hänellä,joten minä maksan ruoan ja asumisen.Hän käyttää pienen palkkansa harrastuksiin(musiikki ja tuning).Rakkaudesta minä häntä autan ,en pakosta..Olen kasvattanut hänet yksin puolitoista vuotiaasta lähtien,rämpineet monen suon yli elämässä.Hänestä kasvanut itsenäinen nuori mies,enkä usko että ollenkaan liian hemmoteltu.Vaikka ovatkin jo täysi-ikäisiä niin tarvii ne sitä huolenpitoa ja rakkautta vielä eteenpäinkin..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2005
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1706
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1345
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1164
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1161
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1020
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      940
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      926
    Aihe