Sunnuntain Helsingin Sanomissa eräs toimittaja
(ei nimeä - ei sensuuria) otsikoi näkyvästi:
Koko kansan Tarja.
En edes olisi kunnolla lukenutkaan koko artikke-
lia, ellei otsikko olisi ollut se punainen vaate.
Muistan kuinka Katri-Helenaakin haluttiin titulee-
rata koko kansan Katri-Helenaksi. Se ärsyttää,
sillä en erityisemmin pidä hänestä laulajana.
Lisäksi tiedetään hänellä olevan n. 200 000 fania.
Se ei todellakaan tee hänestä koko kansan suo-
sikkia.
Hurriganesilla oli puoli miljoonaa fania lahden mo-
lemmin puolin. Mutta että koko kansan
Hurriganes...?
Him on myynyt 4 miljoonaa ja Nightwish 2.6 mil-
joonaa äänikiekkoa. Koko kansan...?
Koko kansan Rasmus...Dingo...Ruben Stiller...?
Toimittaja osti itselleen suosiota klisheellä ja myö-
tätuntoa henkilölle, jota tuskin tuntee. Bändin po-
jat ovat möröjä ja artikkelin sisältö on pintapuoli-
sesti koottu eri julkisista lähteistä. Olisikohan
ollut syytä odottaa parempia faktoja ennen julkis-
ta armahdusta ja personoitua lähtökohtaa?
Niin, olisinko minä koko kansan Pojongg?
Koko kansan...
16
988
Vastaukset
- jpntar1
Presidenttinä on kansan "oma"..Ehkä Katri-Helenakin on kansan oma iskelmämusiikin puolella..
????- piti
Tarjasta on kyse Nightwish/Presidentti?
Tässä hoomoilanen kyselee.koska jos on pressasta niin näin pintapuolisesti maan edustajana tietysti koko kansan...mutta jos ei muuten välitä ,niin sitten ei tietysti ja toinen Tarja taas ,niin samoilla aalloilla ollaan;) - Sani
piti kirjoitti:
Tarjasta on kyse Nightwish/Presidentti?
Tässä hoomoilanen kyselee.koska jos on pressasta niin näin pintapuolisesti maan edustajana tietysti koko kansan...mutta jos ei muuten välitä ,niin sitten ei tietysti ja toinen Tarja taas ,niin samoilla aalloilla ollaan;)Että ekas mullekin tosiaan tuli pressa mieleen, ja ihmettelin, mitä se 'Kutri-Helenaan' liittyy.. ;)
- remax*
..näköjään tulossa jo toinen Tarja-case jonka kantava voima on "me tytöt"
- Marge
tosiaan Nightwish:n Tarjaa ei voi mielestäni kutsua koko kansan Tarjaksi. Vähän aikaa sitten en edes tiennyt koko henkilöä. Katri-Helenalla on sentään pidempi ura kansankeskuudessa, sympaattinen, suomimusiikin esittäjä, ei heitä voi verratan ollenkaan tosiinsa. Samat on mullakin ajatukset...
- tuffe
naista voi huoletta omistaa, miestä ei ;)) siksi Tarja voi olla koko kansan oma. Mieshän on korkeintaan jonkun viemä... viinan tai Karpelan tai... mutta hän on aina silti oma itsensä herra :))
Hiivatti, minustahan on hyvää vauhtia tulossa kunnon feminsisti, pitäiskö jatkaa nettitaukoa :/ - punttajulikka
kaupassa törmää tähän ilmiöön niin että mitä kökömpi myytävä tuote on ,sitä enemmän sen paketin kyljissä on ylisanoja.Tuote on maailman paras,hyperylivoimaisen nopea,et tarvitse enää mitään muuta tuotetta ikinä enää ja onhan tavallinenkin teflon paistinpannukin huippu-
avaruusteknologialla varustettu.
Paras mihin olen oikeasti törmännyt oli saksalaisen halpakaupan onkilaitesetin sisältämä "Akustinen tärpinilmaisin"joka oli tonttulakeistakin tuttu kulkunen joka viritettiin pilkkivavan päähän ilmaisemaan milloin maailmansuurin ahven on tulossa ja tyrkyllä avaruustekniikalla varustettuun pannuun.
Johan se Markus kajokin ihmetteli pakinassaan että mitä tumtemattomampi esiintyjä on sitä varmemmin hänen nimensä eteen pannaan levynkanteen tai keikkamainokseen määre"Maailmankuulu".
Enpä ole huomannut missään ilmoitusta maailmankuulusta Elviksestä tai maailmankuulusta Madonnasta...
ps.Mainosmies syö teidän ja meidänkin pöydässä - PirreXX
koko kansan.. minun mielestä ei kukaan..
ei sellaista yli-ihmistä olekaan..onneksi. - (.)Y(.)
mut mieluummin, kuuntelen toisenlaista musaa.. ;))
Niin et miut, voi laskee pois siitä..
"koko kansasta".. ;))
Siun jutut, on meitin ilona.. :)- se jonggi
kiitos. Vaikka en sitä suoraan sanonut, niin kyllä
Turusen lauluääni poikkeaa valtavirrasta selvästi.
Hänhän voisi kokeilla laulamista kohtalokkaiden
sävelien perässä, kuten Marlene Dietrich. - (.)Y(.)
se jonggi kirjoitti:
kiitos. Vaikka en sitä suoraan sanonut, niin kyllä
Turusen lauluääni poikkeaa valtavirrasta selvästi.
Hänhän voisi kokeilla laulamista kohtalokkaiden
sävelien perässä, kuten Marlene Dietrich.Eiköhän hän kehitä, jotain muuta tilalle.. ;)
Aika näyttää sit.. et millä genrellä.. ;) - HHmmm....
se jonggi kirjoitti:
kiitos. Vaikka en sitä suoraan sanonut, niin kyllä
Turusen lauluääni poikkeaa valtavirrasta selvästi.
Hänhän voisi kokeilla laulamista kohtalokkaiden
sävelien perässä, kuten Marlene Dietrich....kai se poikkeaa, kun takana on klassinen laulukoulutus. Harvalla "kevyen" (?) musiikin esittäjällä on.
- Loistava.polku
Ehkä toimittaja oli sekoittanut kaksi Tarjaa?
- se jonggi
vaimon nimi on Tarja...
Nightwish on ilman solisti-Tarjaansa kuin aitanpolku ilman sillä astelevaa emäntää!
Isot saappaat seuraavan solistin täytettäviksi:((- Yks tyyppi
Minea44 kirjoitti:
Nightwish on ilman solisti-Tarjaansa kuin aitanpolku ilman sillä astelevaa emäntää!
Isot saappaat seuraavan solistin täytettäviksi:((Onhan joka kylässä kirkkokuoronsa,Kiteelläkin,aina sieltä joku mimmi löytyy!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996154
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804812Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv983065Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p302892Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262125Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191526Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3371091Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?861049Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚126991- 48784