mun ventossa menee nuo ohjaustehostin/tuulettajan hihna vaihtoon n.1 vuoden välein????alkaa kuulua aina semmonen hitonmoinen hinkkauksen ääni....ei niinkään luista vaan ihan kun ois esim:laakeri sökönä laturista mut sit kun kaatelee vettä hihnoille niin se vaimenee ja sithän se tulee kahta voimakkaampana se ääni takas????oisko ne "kiilapyörät"vaihon tarpeessa???????
onkohan normaalia
että kun
5944
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
hihnat ja millä koneella se on? Wanhemmissahan on laturi omallaan, tehostin ja vesipumppu omalla, molemmat kiilahihnoja. Uudemmissa moniurahihna. Tuulettimen hihnaa ei volkkarissa ole ollut yli kolmeenkymmeneen vuoteen.
1.8/95 bensa!juu ohjaustehostin ja v.pumppu omalla ei moniura ja laturi omalla ja on moniura!!vitut... suunnattomasti kun se ölisee,kahisee kalkattaa....
laturi on siis moniurahihnalla. Ja juuri sen laturin hihnan kanssa on ollut ongelmia? Niissä on harvemmin ongelmia, tavalliset kiilahihnapyörät kyllä kuluu, meilläkin on jo siirrytty leveämpään hihnaan.
No, kai ne moniurahihnan kiekotkin voi kulua sileiksi. Mites, kun en muista tuota uudempaa mallia, onko siinä laturissa kiristys vai onko kiristinrulla erikseen? Oletko kokeillut hihnasprayta?
kävin just tossa kaatelemassa vettä ja vaikuttas että laturin hihna(moniura)on OK!!!mut ohjaustehostin/v.pumppun hihna ölisee....se on tavallinen hihna(tiedät mitä tarkoitan)mut omituista että 1 vuodessa paskaks menee saattaapi olla myös niissä metalli pyörissä vikaa....kait
mä vähän ihmettelinkin kun nuo moniurahihnat on yleensä kovin huolettomia. Siinä tavallisessa, eli kiilahihnassa (tässä vesipumppu/tehostin) voikin olla enemmän murhetta: Kilometrimäärä, väärä tiukkuus, Kuluneet hihnapyörät, huonolaatuinen hihna, likaantuminen tms. voi olla syynä ääniin.
Kannattaa tarkastaa ne hihnapyörät. Jos ovat kuluneet, ne kannattaa vaihtaa. Jos mielenkiintoa vaihtoon ei ole, kuten ei meilläkään, niin voi laittaa 12 mm hihnan 10mm sijasta. Hyviä merkkejä on ainakin Optibelt, Contitech ja Dayco. Hihna maksaa motonetissä jotain neljä rahaa :)