Teen tällaisen mielipidekyselyn. Kokkola ja Seinäjoki on noin suunnilleen saman kokoisia kaupunkeja.
-Kumpi on ns "vetävämpi keskus", eli vetää porukkaa ympäryskunnista?
-Entä kumpi on syrjemmässä Suomen mittakaavassa katsoen, vai onko molemmat syrjässä?
-Kummassa paikassa tapahtuu enemmän?
-Kumpi tuntuu näin perstuntumalla isommalta, elävämmältä ja oikeammalta kaupungilta?
-Kumpi on ns tärkeämpi keskuspaikka?
kokkola / seinäjoki
9
2398
Vastaukset
- Häijyyilö
Vastaus on Nurmo sekä Lapua.Seinäjokea en tunne.
- seinäjoki
olla se menevämpi paikka. Pakko myöntää, vaikka syntyperäinen kokkolainen olenkin.
- kadun
etten muuttanut Seinäjoelle. Loppuisi esim tuo kielisota, ja muutenkin tuntuu ettei ole niin vanhakantaista, sen mitä siellä nyt olen käynyt.
- Jere
Seinäjoki.Onko se kaupunki.Keksi sille ruotsinkielinen nimi........
- östermyra
Jere kirjoitti:
Seinäjoki.Onko se kaupunki.Keksi sille ruotsinkielinen nimi........
Östermyra...
...ei tarvitse keksiä
- Knallipää.
Seinäjoki on suurempi keskus, kun sillä on väestöltäään isommat pitäjät ympärillä: esim. Nurmo ja Ilmajoki. KOkkolalla vain Kälviä, Larsmo ja Kruunupyy.
Toisaalta Kokkolan kauniinpi, historiallisempi, kielellisesti ja kulttuurisesti rikkaampi ja lisäksi meillä on meri ja monipuolisempi luonto.
Siis Kokkolan hakkaa ruman ja ykstoikkoisen Seinäjoen.- erkki
se taitaa olla ja täällä on niitä ruotsinkielisiä enempi ku Seinäjoella. Rikkaus se on sekin.Enempi ruotsinkielisiä kouluja sais tulla.Se oli vain utopistinen toivomus.
- teuvo kaihdin
erkki kirjoitti:
se taitaa olla ja täällä on niitä ruotsinkielisiä enempi ku Seinäjoella. Rikkaus se on sekin.Enempi ruotsinkielisiä kouluja sais tulla.Se oli vain utopistinen toivomus.
Ja onhan meillä Suntti ja kalahalli.Kalahalli olisi saatava alkuperäiseen käyttöön.Pois ne kaupungin joutilaat sieltä.
- paikallinen
Niin ja on hyvä muistaa että Seinäjoella ei ole merta ympärillään jossa ei kovinkaan moni asu! Kyllähän se isommalta vaikuttaa keskustan osalta mutta muuten se on tyypillinen pellolle rakennettu kaupunki ilman mitään sen suurempaa hohtoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1896726- 1551933
- 1131638
- 511360
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️511143Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢421041Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu981002Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6937Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan249908- 41879