Miksi ei täällä etelässä voida oikein kaavoittaa kunnolla, hinnat ovat tonteille räjähtäneet käsistä, eikä mieli tee muuttaa omakotitalon perässä minnekkään puolentoistatunnin ajomatkan päähän. Toivottavasti tuo joidenkin poliitikkojen pakkokaavoitus toteutuu.
Tonttipolitiikka
3
429
Vastaukset
- hieno homma
Eikös noilla pakkokaavaalueilla ole puhuttava pakkoruotsia ja pukeuduttava pakkopaitaan? Lapsetkin on pakkohoidossa ja julkisivulaudoitukseen on jätettävä pakkorakoja, että tuulettuu.
- Noora
Tonttien hinnat on kyllä etelässä aivan mahdottomia tai riippuu mikä paikkakunta on mielestäsi etelässä.
Kohtuullisen hintasia/kokosia tontteja alkaa samaan riihimäeltä ylöspäin.(Itse maksoimme 1000 neliön tontista 20000€.)
Siitä etelään kun mennään alkaa tonttien hinnat olla aivan järkyttäviä. Esimerkiksi vantaalla 750 neliön tontilla oli hintaa 185000€, hohhoijaa kuka haluaa maksaa tontista noin järkyttäviä summia. Mutta jos jollakin niinpaljon ylimääräistä rahaa löytyy niin mikäs se estää.. =) - halvalla
eli noin kolmen vuoden päästä kun korot lähtee nyt kipuamaan ylöspäin. Kiihtyvällä vauhdilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762025Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361709Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81358Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591171Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241169Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161024- 60945
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58934