Onkohan minkään muun ammattiryhmän palkat nousseet viimeisten 10 vuoden aikana yhtä paljon kun välittäjien. Palkkaus taitaa olla lähes täysin provikkapohjainen. Oletus: kyymenen vuotta sitten OK-talo 120000 euroa. Myyntiprovikka 3% 3600 ekeä. Tänään sama talo 350000 euroa, provikka 3 % = 10500 euroa. Ja talo menee tänään kaupaksi heti. 10 vuotta sitten myyntiaika vähintään 8 viikkoa. Kertokaas välittäjät paljonko tienaatte kuussa? Häh.
Välittäjien palkat
katteellinen
5648
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kunhan rommaus pääsee vauhtiin, joutuvat välittäjätkin taas tonnikalalinjalle. Mokomat kieroilijat ja vedättäjät ovat vaan menettäneet täysin maineensa ihmisten silmissä, joten sympatioita tuskin tulee mistään.
Otapa jonkun välittäjän nimi ylös ja soita verotoimistoon. Bruttopalkat ovat julkista tietoa, iltapäivälehdethän listaavat Suomen hyvätuloisimmat ja useiden julkkisten tulot kerran vuodessa. Eikun ottamaan selvää ketä kiinnostaa.
Tarina kertoo, että välittäjä saa itse välityspalkkiosta esim 20%.
Jos palkkio on esim. 100 k€:kohteesta 4 000e, välittäjä kostuu siitä 800 e miinus verot.
Lähetä viesti VERO ETUNIMI SUKUNIMI KAUPUNKI numeroon 16400.
Itse olen ollut edustajana, ja seon pehvasta.. Pelkkä provikkapalkka,10%, miinus joka ikinen ilmoitus myytävästä kohteesta.Riippuen myöskin siitä, kuka sen kohteen on firmalle hankkinut, niin sehän siitä sen isomman rahan saa.. Käteen jää juuri ja juuri ruokaraha..Tuon takia lopetinkin työt,, ei viitsi maksaa jotta pääee käymään töissä, ja vielä useimmiten viikonloppuisin.