Olisi kyse tollaisesta kellarisienestä joka näyttää vallannut erään vanhan talon kellarin, kysymys kuuluukin että millä tavoin sen saa poistettua turvallisesti.
Kellarisieni
8
9074
Vastaukset
- päälle ja
kaaasunaaamari päähän ja sieni irti puukolla tai kirveellä ja toimitus ongelmajätelaitokselle.
- Kellarisieni
Tulen poistamaan kellarisienen saastuttamat materiaalit ja tila käsitellään penetrox S tai Odox kemikaalilla "märkä"aerosolisumutin laittella.Näin desinfioiden saadaan tila taas turvallisen puhtaaksi.Soita 044 0778069 Servic Palvelut
- Emäntä
ottaa ihan ammattilaisen paikalle. Maksaahan se, mutta onpahan asiantuntija.
- Sienen poisto
Niin ja kaverilla on asianmukaiset suojaimet ja vehkeet noihin hommiin.Turha sitä on terveysriskiä itselle ottaa.
- Remonttimies
Sienen poisto kirjoitti:
Niin ja kaverilla on asianmukaiset suojaimet ja vehkeet noihin hommiin.Turha sitä on terveysriskiä itselle ottaa.
Siis jos kellarissa on sieni ei se noilla aineilla mihinkään lähde. Kaikki pilaantuneet materiaalit ja maa betonilaatan alta pitää vaihtaa = vanha lattia pitää piikata auki ja alusmaa täytyy uusia. Ainoa keino saada kuntoon.
- Matti
Remonttimies kirjoitti:
Siis jos kellarissa on sieni ei se noilla aineilla mihinkään lähde. Kaikki pilaantuneet materiaalit ja maa betonilaatan alta pitää vaihtaa = vanha lattia pitää piikata auki ja alusmaa täytyy uusia. Ainoa keino saada kuntoon.
Mikäli minä olen ymmärtänyt oikein,niin juuri näin siinä meneteltäis. Saastuneet materiaalit poistetaan, mutta näillä kemikaaleilla saadaan tila turvallisemmaksi työskennellä. Lisäksi tilahan pitää eristää täysin.Voithan sinä mennä repimään paikkoja ihan tosta vaan noin, ilman suojaimia, ilman desinfiointia ja eristämistä...Siitä vaan jos "fysiikka" kestää!!
- Anonyymi
Entä jos kellarissa on homeessa puinen hyllykkö, mutta puuosat rakenteissa vaikuttaa ok:lta? Pitääkö piikata lattia tuolloinkin? Mitkä on riskit, jos vain poistaa homeisen hyllykön ja pistää ilmanvaihdon kuntoon?
- Anonyymi
"Viinaa"!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen
Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.1712596Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin222244kukaan ei pakota kasteeseen..
Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot4001065Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!
Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!150937- 67868
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä388867- 55752
- 98727
Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni
Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure47674Euroviisuhuitelua
En ole koko viisuista kiinnostunut enkä aio edes katsoa kisoja. Ihmetyttää tämä vouhkaaminen laulaja pariskunnasta joka34672