Kellarisieni

korjaaminen

Olisi kyse tollaisesta kellarisienestä joka näyttää vallannut erään vanhan talon kellarin, kysymys kuuluukin että millä tavoin sen saa poistettua turvallisesti.

8

9137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päälle ja

      kaaasunaaamari päähän ja sieni irti puukolla tai kirveellä ja toimitus ongelmajätelaitokselle.

    • Kellarisieni

      Tulen poistamaan kellarisienen saastuttamat materiaalit ja tila käsitellään penetrox S tai Odox kemikaalilla "märkä"aerosolisumutin laittella.Näin desinfioiden saadaan tila taas turvallisen puhtaaksi.Soita 044 0778069 Servic Palvelut

    • Emäntä

      ottaa ihan ammattilaisen paikalle. Maksaahan se, mutta onpahan asiantuntija.

      • Sienen poisto

        Niin ja kaverilla on asianmukaiset suojaimet ja vehkeet noihin hommiin.Turha sitä on terveysriskiä itselle ottaa.


      • Remonttimies
        Sienen poisto kirjoitti:

        Niin ja kaverilla on asianmukaiset suojaimet ja vehkeet noihin hommiin.Turha sitä on terveysriskiä itselle ottaa.

        Siis jos kellarissa on sieni ei se noilla aineilla mihinkään lähde. Kaikki pilaantuneet materiaalit ja maa betonilaatan alta pitää vaihtaa = vanha lattia pitää piikata auki ja alusmaa täytyy uusia. Ainoa keino saada kuntoon.


      • Matti
        Remonttimies kirjoitti:

        Siis jos kellarissa on sieni ei se noilla aineilla mihinkään lähde. Kaikki pilaantuneet materiaalit ja maa betonilaatan alta pitää vaihtaa = vanha lattia pitää piikata auki ja alusmaa täytyy uusia. Ainoa keino saada kuntoon.

        Mikäli minä olen ymmärtänyt oikein,niin juuri näin siinä meneteltäis. Saastuneet materiaalit poistetaan, mutta näillä kemikaaleilla saadaan tila turvallisemmaksi työskennellä. Lisäksi tilahan pitää eristää täysin.Voithan sinä mennä repimään paikkoja ihan tosta vaan noin, ilman suojaimia, ilman desinfiointia ja eristämistä...Siitä vaan jos "fysiikka" kestää!!


    • Anonyymi

      Entä jos kellarissa on homeessa puinen hyllykkö, mutta puuosat rakenteissa vaikuttaa ok:lta? Pitääkö piikata lattia tuolloinkin? Mitkä on riskit, jos vain poistaa homeisen hyllykön ja pistää ilmanvaihdon kuntoon?

    • Anonyymi

      "Viinaa"!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2088
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1705
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1476
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1216
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1024
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      968
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      855
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      31
      792
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      779
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      100
      727
    Aihe