Kellarisieni

korjaaminen

Olisi kyse tollaisesta kellarisienestä joka näyttää vallannut erään vanhan talon kellarin, kysymys kuuluukin että millä tavoin sen saa poistettua turvallisesti.

8

9195

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päälle ja

      kaaasunaaamari päähän ja sieni irti puukolla tai kirveellä ja toimitus ongelmajätelaitokselle.

    • Kellarisieni

      Tulen poistamaan kellarisienen saastuttamat materiaalit ja tila käsitellään penetrox S tai Odox kemikaalilla "märkä"aerosolisumutin laittella.Näin desinfioiden saadaan tila taas turvallisen puhtaaksi.Soita 044 0778069 Servic Palvelut

    • Emäntä

      ottaa ihan ammattilaisen paikalle. Maksaahan se, mutta onpahan asiantuntija.

      • Sienen poisto

        Niin ja kaverilla on asianmukaiset suojaimet ja vehkeet noihin hommiin.Turha sitä on terveysriskiä itselle ottaa.


      • Remonttimies
        Sienen poisto kirjoitti:

        Niin ja kaverilla on asianmukaiset suojaimet ja vehkeet noihin hommiin.Turha sitä on terveysriskiä itselle ottaa.

        Siis jos kellarissa on sieni ei se noilla aineilla mihinkään lähde. Kaikki pilaantuneet materiaalit ja maa betonilaatan alta pitää vaihtaa = vanha lattia pitää piikata auki ja alusmaa täytyy uusia. Ainoa keino saada kuntoon.


      • Matti
        Remonttimies kirjoitti:

        Siis jos kellarissa on sieni ei se noilla aineilla mihinkään lähde. Kaikki pilaantuneet materiaalit ja maa betonilaatan alta pitää vaihtaa = vanha lattia pitää piikata auki ja alusmaa täytyy uusia. Ainoa keino saada kuntoon.

        Mikäli minä olen ymmärtänyt oikein,niin juuri näin siinä meneteltäis. Saastuneet materiaalit poistetaan, mutta näillä kemikaaleilla saadaan tila turvallisemmaksi työskennellä. Lisäksi tilahan pitää eristää täysin.Voithan sinä mennä repimään paikkoja ihan tosta vaan noin, ilman suojaimia, ilman desinfiointia ja eristämistä...Siitä vaan jos "fysiikka" kestää!!


    • Anonyymi

      Entä jos kellarissa on homeessa puinen hyllykkö, mutta puuosat rakenteissa vaikuttaa ok:lta? Pitääkö piikata lattia tuolloinkin? Mitkä on riskit, jos vain poistaa homeisen hyllykön ja pistää ilmanvaihdon kuntoon?

    • Anonyymi

      "Viinaa"!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on kaivattusi

      Nimi väärinpäin🤔🙃
      Ikävä
      84
      1120
    2. Mitkä on kaivattusi

      Nimen kolme ensimmäistä kirjainta Mar....
      Ikävä
      73
      942
    3. Minkä ikäinen on kaivattusi

      ja sinä? Vai tiedätkö hänen ikää?
      Ikävä
      37
      597
    4. Muiden vaikutus

      Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?
      Ikävä
      81
      597
    5. Vähän hirvittää

      Että pystynkö täyttämään odotuksesi… jos oikeasti tutustutaan.
      Ikävä
      35
      571
    6. Milloin olette

      Nähneet viimeksi kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      45
      542
    7. Ei kai nyt kukaan oikeasti kuvittele, että hallitus eroaisi Garden Helsingin takia?

      Ongelmanahan tässä kuitenkin on se, että mitään tavallisuudesta poikkeavaa ei ole tapahtunut. Joten mikä se eroperuste
      Maailman menoa
      140
      542
    8. Me (n & m)

      Toisillemme erityiset, vaikka emme ole toistemme elämässä kuin lyhyinä, ohikiitävinä hetkinä. Uskon, että koet samoin. T
      Ikävä
      14
      539
    9. No tavallaan seuraava kohtaaminen on käänteentekevä

      Koska sanon sulle että rakastan sua. On aika. Pösilö.
      Ikävä
      29
      534
    10. Ei hätää rakas

      Kaikki on hyvin ja linja pitää. Kohtaamiseen🤍
      Ikävä
      67
      516
    Aihe