Kellarisieni

korjaaminen

Olisi kyse tollaisesta kellarisienestä joka näyttää vallannut erään vanhan talon kellarin, kysymys kuuluukin että millä tavoin sen saa poistettua turvallisesti.

8

8917

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päälle ja

      kaaasunaaamari päähän ja sieni irti puukolla tai kirveellä ja toimitus ongelmajätelaitokselle.

    • Kellarisieni

      Tulen poistamaan kellarisienen saastuttamat materiaalit ja tila käsitellään penetrox S tai Odox kemikaalilla "märkä"aerosolisumutin laittella.Näin desinfioiden saadaan tila taas turvallisen puhtaaksi.Soita 044 0778069 Servic Palvelut

    • Emäntä

      ottaa ihan ammattilaisen paikalle. Maksaahan se, mutta onpahan asiantuntija.

      • Sienen poisto

        Niin ja kaverilla on asianmukaiset suojaimet ja vehkeet noihin hommiin.Turha sitä on terveysriskiä itselle ottaa.


      • Remonttimies
        Sienen poisto kirjoitti:

        Niin ja kaverilla on asianmukaiset suojaimet ja vehkeet noihin hommiin.Turha sitä on terveysriskiä itselle ottaa.

        Siis jos kellarissa on sieni ei se noilla aineilla mihinkään lähde. Kaikki pilaantuneet materiaalit ja maa betonilaatan alta pitää vaihtaa = vanha lattia pitää piikata auki ja alusmaa täytyy uusia. Ainoa keino saada kuntoon.


      • Matti
        Remonttimies kirjoitti:

        Siis jos kellarissa on sieni ei se noilla aineilla mihinkään lähde. Kaikki pilaantuneet materiaalit ja maa betonilaatan alta pitää vaihtaa = vanha lattia pitää piikata auki ja alusmaa täytyy uusia. Ainoa keino saada kuntoon.

        Mikäli minä olen ymmärtänyt oikein,niin juuri näin siinä meneteltäis. Saastuneet materiaalit poistetaan, mutta näillä kemikaaleilla saadaan tila turvallisemmaksi työskennellä. Lisäksi tilahan pitää eristää täysin.Voithan sinä mennä repimään paikkoja ihan tosta vaan noin, ilman suojaimia, ilman desinfiointia ja eristämistä...Siitä vaan jos "fysiikka" kestää!!


    • Anonyymi

      Entä jos kellarissa on homeessa puinen hyllykkö, mutta puuosat rakenteissa vaikuttaa ok:lta? Pitääkö piikata lattia tuolloinkin? Mitkä on riskit, jos vain poistaa homeisen hyllykön ja pistää ilmanvaihdon kuntoon?

    • Anonyymi

      "Viinaa"!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      72
      2729
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      25
      2478
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      42
      2171
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      2006
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      110
      1492
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1353
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1032
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      974
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      798
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      781
    Aihe