mitä eroo on vartiotorneilla, ilmansuunnilla ja elementeillä? onko yks ja sama mitä käyttää??
vartiotornit??
6
734
Vastaukset
- jaina
Ennen varsinaista seremoniallista käyttöönottoa pitää olla valmis harrastamaan elementaarista seksiä elementtiolennon kanssa, mikä käytännössä tarkoittaa, että ota nyt hyvä ihminen kasvaaksesi ensin noin kymmenen vuotta, että ymmärrät tämänkin viestin huumoria.
- Wicca-nainen
Vartiotornit ovat siis elementit maa, ilma, tuli, vesi. Ne kutsutaan kehään vartioimaan, opastamaan, valvomaan, suojelemaan.
Elementti maa kutsutaan pohjoisesta, ilma idästä, tuli etelästä, vesi lännestä.- asiallisesta
vastauksesta. =)
- AROSUSI-09
menee järjestyksessä tuli,ilma,vesi ja maa...*köh*...mutta älkäämme saivarrelko:)
- Johannes Angelos
Vartiotornit ovat alunperin "kotoisin" Egyptistä. Egyptiläiset tunsivat heidät nimellä "Horuksen Pojat" eli Imsety, Hapy, Duamutef ja Qebehsenuef. Egyptiläisessä mytologiassa heidän tehtävänään oli suojella sisäelimiä vainajan kuoltua ja saattaa kuollut manan majoille. He olivat myös symboleita pääilmansuunnille. Egyptiläisessä mytologiassa jokaisella pääilmansuunnalla oli myös oma "elementti". Kyseessä on puhtaasti kieleen ja kirjoitukseen liittyvä seikka, eikä niillä ole koskaan ole ollut mitään tekemistä (EDES figuratiivisesti) veden, tulen, maan tai ilman kanssa.
Mistä tämä harhakäsitys jästien keskuudessa sitten tulee?
Monet kreikkalaiset filosofit, kuten Plato ja Sokrates, opiskelivat Heliopoliksen temppelissä ja he siirsivät tämän ilmansuuntiin ja "elementteihin" liittyvän käsityksen Kreikkaan, ja sieltä muualle eurooppaan. Platon ja Sokrateen kirjoituksia lukemalla voi todeta, että he ymmärsivät asioiden oikean laidan ja käsittelivät asiaa symbolisena. Vielä keskiaikaisista, lähinnä alkemistien kirjoittamista, teksteistä voi todentaa saman.
Jälkipolvet taas ottivat nämä käsitykset konkreettisesti, kun kaikenlaiset huru-ukot 60-luvulla pääsivät kulttuurisessa murroksessa kirjoittamaan ja saarnaamaan kaikenlaista mystistä roskaa ilman joutumista julkisen kivityksen kohteeksi. On surullista todeta, että jälkipolvilla ei ole mitään käsitystä asioiden todellisesta laidasta ja historiasta, kun ne löytyvät myös kristillisestä mytologiasta kuten myös islamistakin.
Vastaus kysymykseesi:
aivan yks ja sama mitä käytät!- eletään
..kuin ellun kanat---lennetään ilman päitä...joka suuntaan?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723033
- 552675
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322295- 792168
- 951976
- 361793
- 121566
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171517Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301360Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291329