Rakensimme uuden talon. Kaapelimahdollisuus on. Tällä hetkellä katollamme pyörii 15 euron hongkongi antenni, jolla ei tuulisella säällä katota kun ykköstä. Digibokseja yms. emme vielä omista.
Haluaisinkin kuulla kokeneempiem mielipiteitä, kumpi kannattaisi ottaa. Lautasantennin hintoja en ole vielä kysellyt. Kaapeli maksaa n.750 reilu 5 ekee kuussa.
Hyödyt ja haitat kummastakin? Kaapelin kannalla olen itse, kun kotonanikin on ollut. Kiitoksia jo etukäteen vastauksista! =)
Haluaisinkin kuulla kokeneempiem mielipiteitä, kumpi kannattaisi ottaa. Lautasantennin hintoja en ole vielä kysellyt. Kaapeli maksaa n.750 reilu 5 ekee kuussa.
Hyödyt ja haitat kummastakin? Kaapelin kannalla olen itse, kun kotonanikin on ollut. Kiitoksia jo etukäteen vastauksista! =)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Näät paljon kanavia. Myös sellaisiakin paljon, josta joutuisit maksamaan kaapeliverkossa.
Satelliitissa kuvanlaatukin on useimmiten parempi.
Lautasvaihtoehto tulee siis pitemmän päälle halvemmaksi.
Samoilla alkukustannuksilla saat ison lautasen, jonkun mikropään ja HD-lähetyksiä tukevan boksin (tosin codecci tullee vaihtumaan, niin kannattaa ainakin odotella uudempia bokseja).
Kaapeliverkon kautta ainakin useimmissa kaupungeissa saa halvalla ja nopeasti verkon kautta myös internetyhteyden
Itse ottaisin molemmat, jos olisi mahdollisuus: 1.Kaapelista sieltä tulevat kanavat, jotka näkyvät häiriöttömästi ja joita voi tilata lisää, kukin makunsa mukaan.
2. Lautasesta kahdella mikropäällä HotBirdin ja Astran digikanavat, jotka ovat ilmaisia ja joita on n. 300 kpl eri kielisiä.Saksalaisia, italialaisia, ranskalaisia, englanninkielisiä, urheilua, muotia yms. Lisänä liuta hättähällää, jotka voi deletoida.
Itselläni kotona kaapeli, mökillä lautanen. Voi kun olis molemmissa molemmat!
No voihan ne aivan samat tilata satelliittiantennin kauttakin ja vielä satamäärin kaikkea muuta lisää. Ei kaapelilla mitään tee, koka valikoima niin suppea.
katsot televisiota päivässä? Ehditkö tehdä muuta kuin tuijottaa töllöä? Minä kun en ehdi katsoa edes noilta yleisiltä kanavilta kaikkia niitä ohjelmia mitkä kiinostaa.
Jos lautasen laitat - laita myös kääntömoottori siihen :)))