Vieläkö voin mennä reaaliin?

Kirjoitun keväällä 2004 reaalin ja korotin sitä vielä tänä keväänä 2005.

Vanhanmallisen reaalikokeen pystyi kirjoittamaan yhteensä kolme kertaa, eli eka kirjoitus 2 korotusmahdollisuutta.

Voinko vielä ensi keväänä mennä uusimaan reaalia, eli se olisi nyt sitten kolmas kerta. Vai ovatko säännöt uuden reaalin myötä muuttuneet. Onhan mulla E jo arvosanana alla, mutta ajattelin kirjoittaa esim kemian, joka onnistuessaan voisi taata hyvät lähtöpisteet sille alalle.
8882
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

luulenpa että sulle tulee sitte kaks erillistä arvosanaa reaalista jos vielä käyt uusimassa..korjatkaa toki jos oon väärässä!!

Äänestä

Jos on jo kirjottanut vanhan reaalin, voi uudessa reaalissa osallistua vain yhden aineen kokeeseen. Parempi arvosana merkitään sitte YO-todistukseen.

Äänestä

Et voi enää korottaa reaalia laskujeni mukaan, koska jos olet keväällä 2004 aloittanut tutkinnon, olet saanut sen valmiiksi keväällä 2005. Muutenhan reaalikoetta voi korottaa kaksi kertaa, ja nyt kun vanhamuotoista koetta ei enää järjestetä, sitä voi korottaa osallistumalla ainereaaliin, jolloin parempi arvosana jää voimaan.

Jos ajattelet, että sinulla olisi hyötyä ainereaalista jostain aineessa, voit osallistua kokeeseen tutkinnon täydentäjänä. Silloin saat ko reaalikokeesta erillisen todistuksen, joka ei ole osa yo-tutkintoasi, vaan erillinen arvosana. Tuota pistemäärää voit käyttää yliopistoon pyrkiessäsi.

Ja jälleen kerran: kysykää nyt hyvät ihmiset näitä asioita koulustanne tai käykää edes katsomassa www.ylioppilastutkinto.fi. Nämä ylioppilastutkintoon ja sen uudistumisen koukeroihin liittyvät asiat ovat oikeasti hirveän monimutkaisia. Mutu-tietoa riittää aivan liikaa oikaistavaksi joka käänteessä.

Äänestä
  • "Et voi enää korottaa reaalia laskujeni mukaan, koska jos olet keväällä 2004 aloittanut tutkinnon, olet saanut sen valmiiksi keväällä 2005."


    Mitähän tuo tarkoittaa? Reaalikokeen tai minkä tahansa kokeen korottamismahdollisuuden saa käyttää koska tahansa. Siinä ei ole aikarajaa.

    Sen sijaan hylätty kirjoitus on uusittava kolmen seuraavan kirjoituskerran aikana.

    Äänestä

  • noin sittenkään kirjoitti:

    "Et voi enää korottaa reaalia laskujeni mukaan, koska jos olet keväällä 2004 aloittanut tutkinnon, olet saanut sen valmiiksi keväällä 2005."


    Mitähän tuo tarkoittaa? Reaalikokeen tai minkä tahansa kokeen korottamismahdollisuuden saa käyttää koska tahansa. Siinä ei ole aikarajaa.

    Sen sijaan hylätty kirjoitus on uusittava kolmen seuraavan kirjoituskerran aikana.

    sellainen ero, että jos uusii jo suoritetun reaalin, niin saa kirjoittaa vain yhden ainereaalin sen yleisreaalin uusintana. Sen sijaan jos täydentää tutkintoaa ainereaalilla, saa kirjoittaa kaksi reaaliainetta.

    Äänestä

Tässä on suora lainaus ylioppilastutkinnon sivuilta.

"1.2.3 Kokeen uusija ja tutkinnon täydentäjä

Hyväksytyn kokeen uusija

Ylioppilastutkinnon kokeen hyväksytysti suorittanut saa uusia kokeen yhden kerran. Hyväksytyn kokeen uusimisella ei ole aikarajaa. (16 §)

Hyväksytyn nykymuotoisen reaalikokeen saa uusia kaksi kertaa, jos on käyttänyt ensimmäisen uusintakerran vuoden 2005 loppuun mennessä. Toisen uusintakerran voi käyttää kevään 2006 tutkinnosta alkaen osallistumalla yhden kerran yhden reaaliaineen kokeeseen. Jos kokelas osallistuu reaalikokeeseen ensimmäisen kerran vasta syksyllä 2005 ja saa kokeesta hyväksytyn arvosanan, hän saa uusia kokeen yhden kerran osallistumalla yhden reaaliaineen kokeeseen.

Myös kokeen, josta lautakunta on antanut arvosanan laudatur, saa uusia."

Äänestä

Kirjoitin itse nyt syksyllä vanhan reaalin ja valmistun nyt syksyllä ylioppilaaksi. Haluaisin kirjoittaa reaalin keväällä uusiksi, jos pisterajat on sellaiset, että nyt jää E:hen.

Itselleni sanoi koulussa sekä OPO, että rehtori näin:

Keväällä en voi uusia reaalia, sillä olen saanut ylioppilastutkinnon suoritettua. Voin kuitenkin täydentää tutkintoani niin monella ainereealilla kuin haluan. Saan ainereaalista erillisen todistuksen ja tämä otetaan huomioon, kun haen muualle opiskelemaan.

Äänestä
  • voi uusia senkin jälkeen kun on ylioppilaaksi tullut, ja jos uusii, niin sitten vain yhdellä ainereaalin kokeella. Mutta rehtorisi ja oposi ovat siinä oikeassa, että kannattaa tuossa tilanteessa varmaan nimenomaan täydentää tutkintoaan ainereaalin kokeilla, koska silloin voit keväällä kirjoittaa niitä jo kaksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ex-kirjoittaja kirjoitti:

Kirjoitun keväällä 2004 reaalin ja korotin sitä vielä tänä keväänä 2005.

Vanhanmallisen reaalikokeen pystyi kirjoittamaan yhteensä kolme kertaa, eli eka kirjoitus 2 korotusmahdollisuutta.

Voinko vielä ensi keväänä mennä uusimaan reaalia, eli se olisi nyt sitten kolmas kerta. Vai ovatko säännöt uuden reaalin myötä muuttuneet. Onhan mulla E jo arvosanana alla, mutta ajattelin kirjoittaa esim kemian, joka onnistuessaan voisi taata hyvät lähtöpisteet sille alalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu