Paljonko ruoka maksaa?

Häälahja mietinnässä

Paljon puhetta siitä, että häälahjan tulisi maksaa saman verran kuin häissä tarjottu ateria/hlö. No paljonko se ruoka sitten yleensä maksaa? Ensi viikolla olisi häät, joissa ilmeisesti koko illan buffet-pöytä, kahvi ja kakkutarjoilu tottakai. Riittääkö 20e-30e?

12

6283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ent. eelia-76

      No, me tehdään ruoat itse ja lahjalistan lahjat on n. 8-12€/ kpl. Luulen että ei tule sanomista.

    • joulukuun morsian

      Häidemme Buffet- pöytä maksaa 27 €/henkilö tervetulomalja 3 €. Kallein tarjous oli 35 €,joten melko lähelle arvauksesi osuu.

    • morsian tältä syksyltä

      Meillä pitopalvelun lasku jaettuna vierasmäärällä (siis myös lapset) teki n. 25 euroa, aikuisten kesken jaettuna n. 30 euroa. Tähän viinat päälle.

      Itse olen aina ostanut yksinäni noin 30 euron arvoisen lahjan. Omissa häissäni saimme kuitenkin keskimäärin parilta saman arvoisen lahjan. Myös siis niiltä (suurituloisemmilta) kavereilta, joille olen itse joskus lahjoja kantanut.

      Totesinkin, että olen ilmeisesti antanut turhan kalliita lahjoja ja tästä lähtien ostamiemme lahjojen arvo onkin max. 20 per lärvi, mieluummin alle.

      • kirppuz

        Meidän häissä pitopalvelu laskuttaa näin: 25€/henk., 5-12v lapset 12,5€/henk ja alle 5-vuotiaat ilmaiseksi.


      • Rouva.............

        Mitä ihmettä - haluat saada rahat takaisin tai sitten vielä moninkertaisena. Itse maksoin ruuasta 55€/nenu (aikuinen tai lapsi) ja viinat päälle 25€/nenu keskimäärin. Enkä todellakaan laskenut keneltä sain mitäkin.. Niin se vaan menee.


    • minttunen

      me maksetaan 17e per henkilö. siihen sisältyy kaikki paitsi alkoholijuomat

    • puoli vuotta aviossa

      ruoat maksoi 42 euroa aikuisilta ja 21-euroa alle 12 vuotiailta siis myös pieniltä lapilta alle vuoden ikäiset ilmaiseksi. iltapala oli 5 euroa per nuppi oli lapsi tai aikuinen

    • Kira

      Tuli annettua sitten liian kallis häälahja. Maksoi 30 euroa ja tarjolla oli vain kakkua, kinkku/salami -piirakkaa, keksiä ja kahvia. Ei tainnut maksaa niin paljoa.
      :)

      Mutta vastaukseni siis on, että yleisesti ottaen mun mielestä 20-30 euroa on ok. Ei se nyt niin tarkkaa ole. Lahjalistaa ei siis ilmeisesti ole?

      • ella

        pienllä kauhulla olen lukenut näitä kommentteja...onko todella noin tarkaan mieittävä lahjan rahallinen arvo?
        Mitä mieltä sitten ootte siitä, että mie teen lahjat itse. Voiko sellaisia nyt sitten edes enää antaa nuorille aviopareille?
        ( teen usein kodin tekstiilejä, esim pyyheliinoja, tyynyliinoja, päöytäliinoja ja jos tunnen nuorten maun ja kodin joskus seinätekstiilejäkin, mattoja yms)


      • morsian -06
        ella kirjoitti:

        pienllä kauhulla olen lukenut näitä kommentteja...onko todella noin tarkaan mieittävä lahjan rahallinen arvo?
        Mitä mieltä sitten ootte siitä, että mie teen lahjat itse. Voiko sellaisia nyt sitten edes enää antaa nuorille aviopareille?
        ( teen usein kodin tekstiilejä, esim pyyheliinoja, tyynyliinoja, päöytäliinoja ja jos tunnen nuorten maun ja kodin joskus seinätekstiilejäkin, mattoja yms)

        Omatekemät lahjat ovat arvokkainta mitä voi saada, ei niille voi edes määrittää hintaa. Ne ovat tehty täydellä rakkaudella! Minä ainakin arvosta ja uskon, että muutkin jotka ovat tälle palstalle aiemmin kirjoittaneet, niin arvostavat omatekemiä lahjoja. Mutta.. Kyllä minusta on ihan järkevää pohtia myös sitä, että paljonko se lahja vois suurin piirtein maksaa, se helpottaa sen ostamista. Siksi mielestäni onkin hyvä, että kun olen ollut PALJON häissä niin olen tykännyt että on ollut valmis lahjalista mistä on voinut HALUTESSAAN valita häälahjan. Ja tietysti häälahjalistalla on monenarvoisia lahjoja eikä se lista tarkoita silti etteikö voi ostaa jotain muutakin tai tehdä itse. Kaikki on vain tehyt helpottamaan ostajan päätöstä, kun yleensä jokainen kuitenkin jotain ostaa. Tämä, että lahja olisi suurin piirtein sen arvoinen kuin on ruoka/hlö niin kuulostaa toisaalta ihan järkevällekin. Kyllä itsekin on ostanut 20-30€:n lahjoja. Se on sellainen kohtalainen summa ja sillä saakin jo jotain ostettua. Ehkä se ruokajuttu pitää suurinpiirtein paikkaansa ja alunperäinen kysymys oli tosi hyvä! Meilläkin ruoka tulee maksamaan 25€/hlö juomat.


    • Morsian -07

      Vietämme häämme eräässä ravintolassa ja hääruoat vierasta(aikuista) kohden tulevat annoksista riippuen maksamaan 35-46 euroa.

    • tian ye

      mä tykkään kuorii appelsiinii XD

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4292
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3493
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3384
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3328
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2910
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2670
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2350
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2341
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2155
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      30
      1766
    Aihe