Millainen rotu kyseessä? sopisiko ensimmäiseksi koiraksi, minkä hintaisia pennut? Miten isokokoinen ja sopisiko kotikoiraksi?? (lenkkikaveriksi)
Australian paimenkoira???
5
5808
Vastaukset
- lellu1960
...googlella "australianpaimenkoira",siellä on mm.rotuyhdistyksen sivut,joista saat jo mukavasti tietoa.Mikään kovin suuri koira aussi ei ole,korkeintaan keskikokoinen,esim.sakemannia pienempi.Aussi on ehdottomasti työkoira,joten mielekästä rodunmukaista puuhaa pitää olla,vaikka ulkomuodoltaan vaikuttaa suloiselta nallukalta.Sopiiko ensimmäiseksi koiraksi on aina tulkinnanvarainen juttu,riippuu ihmisestä ja asenteesta.Jos innostusta ja panostusta koiran kanssa puuhailuun riittää,niin miksipä ei.
Katsopas viimeisintä Koiramme-lehteä (muistaakseni) oli laaja artikkeli australianpaimenkoirista. Lehden löytää ainakin suurimpien kaupunkien kirjastoista ja ehkä pienempienkin ja netistäkin juttua voi löytyä. Voit myös kysyä lehteä joltain kennelliittoon kuuluvalta tutulta, jos sinulla sellainen sattuu olemaan.
Jutussa korostettiin aika paljon, että rotu vaatis aika paljon, mutta en osaa sit sanoa, kun en ole kyseisen rodun harrastaja. Aussie on kuitenkin vilkas ja nokkela palveluskoira, mitä olen lukenut, kattonut ja kuullut. Eli se ei jutun mukaan ole sellanen nalle, miltä se ehkä koirakirjojen kuvissa näyttää.- koirakuume
Neeta kirjoitti:
Katsopas viimeisintä Koiramme-lehteä (muistaakseni) oli laaja artikkeli australianpaimenkoirista. Lehden löytää ainakin suurimpien kaupunkien kirjastoista ja ehkä pienempienkin ja netistäkin juttua voi löytyä. Voit myös kysyä lehteä joltain kennelliittoon kuuluvalta tutulta, jos sinulla sellainen sattuu olemaan.
Jutussa korostettiin aika paljon, että rotu vaatis aika paljon, mutta en osaa sit sanoa, kun en ole kyseisen rodun harrastaja. Aussie on kuitenkin vilkas ja nokkela palveluskoira, mitä olen lukenut, kattonut ja kuullut. Eli se ei jutun mukaan ole sellanen nalle, miltä se ehkä koirakirjojen kuvissa näyttää.Juu kävin kattelemassa, että ei ehkä kuitenkaan sopiva rotu... Kiitos vieteistä :)
- Pena 59
koirakuume kirjoitti:
Juu kävin kattelemassa, että ei ehkä kuitenkaan sopiva rotu... Kiitos vieteistä :)
Olisiko kuitenkin niin ettei kyseinen koirarotu sovellu seurakoiraksi. Ainakin 2 kpl kyseistä hurttaa hyökkäsi meidän koiramme päälle ja jälki ei ollut kaunista katseltavaa.Meidän Tessumme on edelleenkin hoidettavana ja saa nähdä saadaanko siitä enää tervettä koskaan.Koirarodun paimenkoiramainen vietti voi aiheuttaa omistajalleen yllätyksen.(hyökkäävällä käytöksellään)
- the only one who doesn't ju...
Pena 59 kirjoitti:
Olisiko kuitenkin niin ettei kyseinen koirarotu sovellu seurakoiraksi. Ainakin 2 kpl kyseistä hurttaa hyökkäsi meidän koiramme päälle ja jälki ei ollut kaunista katseltavaa.Meidän Tessumme on edelleenkin hoidettavana ja saa nähdä saadaanko siitä enää tervettä koskaan.Koirarodun paimenkoiramainen vietti voi aiheuttaa omistajalleen yllätyksen.(hyökkäävällä käytöksellään)
Judge the deed not the breed. Minkään rotuinen koira ei aiheuta sen suurempia "yllätyksiä" omistajalleen, jos rotuun on tarpeeksi perehdytty ennen sen ottamista. Älkää ottako koiraa vain koska se on kaunis/söpö. Tutustukaa tarkkaan koiran käyttötarkoitukseen älkääkä ostako mitään koiraa hetken mielijohteesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky705251Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2704369Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty1013980Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1872360Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.351667Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar721600- 171199
Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!
Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk61069Ajattelen sinua
Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii38993- 94909