Lopetetaan sosiaaliviraston kautta toimeentulotuen maksaminen kokonaan ja otetaan virkailjoiden palkat myös köyhien käyttöön. Kela hoitaa työttömyysturvan maksamisen, joka alimmillaan olisi bruttona 1000 euroa. Kelalle pääsy kaikkiin rekistereihin, niin ei tarvitsisi kenenkään tehdä salapoliisityötä siitä mitä omistaa ja voiko maksaa. Rangaistus väärikäytöstä niin kovaksi, että joutuu heti lusimaan jos petkuttaa. Työttömyysturvasta karttuisi tietenkin myös eläkettä. Että sillai.
Ihana ehdotus
Taara
8446
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sillä keinoin saataisiin vain lisää työttömiä ja työnteko kannattamattomaksi. 1000 egee bruttona ja eläkettä pitäisi sillä kerryttää? Mene töihin, niin tiedät miltä tuntuu maksaa noita teidän avustuksia.
mutta ajattelin työttömiä sukulaisiani ja sitä, ettei kenenkään pitäisi joutua anomaan sossusta rahaa.
Ajattelin myös sellaista, että jokaiseen syntyvään pikkuvauvaan pitäisi asentaa siru, jossa on äidin ja isän tiedot ja paikannusvalmius, niin ei tarvitsisi kuin katsoa kartalta niin ryöstetty tai kadonnut vauva löytyisi. Ongelma vain on siinä, että ehkä sirua yritettäsiin poistaa rikollisin keinon, joten mihin sen laittaisi.Sirun voisi tietenkin sitten poistaa kun lapsi kasvaa isoksi. Vanhuksillakin olisi hyvä olla siru päässä kun eksyvät marjastusmatkoilla. Voi, aika ottaa iltalääke....
Mitäs jos antaisit niille työttömille sukulaisilles sitten ihan omasta palkkapussista, kun se kerran niin ihana ajatus on? Kannatas muistaa se, että kaikki työtä tekevätkään eivät saa bruttona sitä 1000 egee kuussa. Saattasi tulla vähän vajeita.
ja sinuttele minua kun meitä ei edes ole esitelty. Mulla on hyviä ideoita. En itsekään saa palkkaa kuin 700 euroa käteen, mutta ajattelen lähimmäisiäni. Missähän mun annostelija on?
Mistäs meinasit sen tonnin sitten joka työttömälle ottaa? Onpas tosi hyviä ideoita. Minusta ei kuulosta kovinkaan kohtuulliselta, että työtön saisi enemmän liksaa, kuin työtätekevä.
Joka työtön saa jo sen tonnin, eri luukuilta: asumistukena, työttömyyspäivärahana, toimeentulotukena. Jos raha tulisi vain yhdeltä luukulta, ja rahalla tulisi jopa toimeen niin ettei tarvitsisi säännöllisesti hakea eri hakemuksella lisäavustusta, säästyisi hakemusten käsittelijöiden aikaa ja valvonta olisi helpompaa.
Jospa saiskin tonnin nettona, ei ois mitään hätää........
Sosiaalituki pitäisi olla suoraan sidottu verotuloihin jossa tuensaajat näkyy lähes reaaliaikaisesti, joku lähtötaso esim 1000€ kuussa. Tukisumma pienenisi automaattisesti tulojen myötä, ei voi olla oikein että puolet toimeentulotuen, asumistuen, ym. menoista menee hallintoon. Minä en halua maksaa sossun vittuilijoille yhtään mitään. Sitä paitsi yrittäjänä järjestelmän kankeuden vuoksi väliaikaista työvoimaa on mahdoton saada, ainoa keino on maksaa henkilöstöpalvelulle n. 30€ tunti josta menee työntekijän hyväksi kaikkineen noin puolet. Valtion ja kuntien budjetista perustoimeentulomenot ovat alle 4%, jos katsotaan mitä ihmiset saavat nettona käteen. Sitä paitsi köyhän rahalla on se mukava ominaisuus se lähtee heti kiertoon. Asumistuki tulisi kokonaan poistaa ja laskea sen sisältyvän kyseiseen tuhanteen euroon, asumistuki tukee ainoastaan vuokranantajien kiskurivuokria. Valtion ei mielestäni tarvitse tukea pääomasijoittajia. Tehdään tuottavaa työtä ja lakataan kiusaamasta ihmisiä.