Osaatko sinä olla avoinna?
Mitä ihmettä se tarkoittaa?
Kauppoihin on ilmestynyt viime aikoina lappuja, joissa ilmoitetaan esimerkiksi: Olemme avoinna klo 8 - 18. He eivät siis palvele, vaan he ovat avoinna. ;)
Oletko havainnut muita vastaavia ilmiöitä, jotka herättävät halun "näyttää kieltä"?
Oletteko avoinna?
10
715
Vastaukset
- on avoinna 8-18
Mitä ajat takaa?
Suomenkielen mukaan "Olemme avoinna" tarkoittaa "me olemme avoinna", siis kaikki siellä kaupassa olevat henkilöt sanovat yhdessä: "Olemme avoinna". Mietin, mitä voisi tarkoittaa, että ihminen on avoinna.
Kyltissä voisi mielestäni yksinkertaisesti lukea: avoinna klo 8-18. Jokainen yhdistäsi sen kauppaan. Jos halutaan käyttää me-muotoa, pitäisi sanoa palvelemme tms.
Minusta on mukavaa välillä leikkiä sanoilla. Kun yhtäkkiä jokin kummallinen kielenvastainen ilmiö alkaa levitä melkein itsekseen, mieleni tekee kysyä tapahtuuko se tarkoituksella tai ajattelematta.
- Pirre*
samaa kuin PA? :/.
yhdeltä vasta-avautuneen putiikin kauppiaalta, miten hän on avoinna. Hän ei osannut kertoa. Tuo sinun ajatukseni tuli minunkin mieleeni, mutten tohtinut jatkaa kiusoittelua.
- on tietenkin
AUKI !
"se" vanhanajan kyläkauppias,joka tuli myymään((palvelemaan)), meilläpäin sanottuna "takapuolen kautta".
Oli sitten aikainen aamu tai ilta sunnuntai tai pyhä,aina sai kauppa-asiansa hoidettua,sekä kaupantekijäisenä psyykkistä apua ja huumorilla höystettyä hyvää mieltä.
Palstalaiset voivat tietysti paremmin arvioida olenko avoin(na)?
Ps."Kieltä on mukava näyttää",tulis vain useammin paikka jossa vois fantasiaa toteuttaa.- sanonta on tuttu
ja edelleen se ärsyttää, mutta toisaalta kun tietää, mitä sillä tarkoitetaan niin yksi lysti
- ei kai
kauppa ole mikään Suomen Akatemia!
- -nainen-
Sanoisin, että 30 -vuotta, ollut käytössä.
- Mijo Kotami
= kaikki tavarat on vaihtaneet paikkaa, eikä kaupasta löydä mitään etsimättä ja juuri kun on oppinut uuden järjestyksen sama rumba toistuu.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1196788Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243757- 1862555
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2792416Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1962081Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.3001790Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.91765Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.1311299Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.271265- 691234