Verta kesken pilleriliuskan!

Lauantaina yhdynnän jälkeen tuli hieman verta, ja verentulo on kestänyt nyt tähän tiistaipäivään saakka, tosin niukka sellainen. Kivut ovat kuin menkkakipuja. Mitä ihmettä?? Syön Diane Novaa ja pillereitä oli liuskassa jäljellä vielä 5 päivälle.

Voisiko johtua siitä, että tämä pilleriliuskani oli toinen heti perään, eli en pitänyt taukoa kahden välissä, ja ennen sitäkin olen hieman lyhennellyt noita taukoja liuskojen välissä. Vai mistä on kyse? Alavatsa on välillä tosi kipeä oikealta puolelta, ja sitä alkaa sitten miettiä, olisiko esim. kasvain mahdollinen..
En tiedä liittyykö tähän, mutta yhtäkkiä ilmestyi myös näppyjä alapään ympärille, jotka kutiavat.

Onkohan jollain jakaa kokemuksia tai neuvoja? Lääkärille menossa viikon lopussa... Pelottaa vain kovasti.
2550
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Endometrioosi voi aiheuttaa kuvaamasi kaltaista kipua, myös vuodon välillä. Veri voi tulla kohdunsuusta eli sielä voi olla tulehdusta, haava tms. Kannattaa käydä gynellä ja papa-kokeessa myös. Älä murehdi! Uskon, että syy selviää ja hoituu, eikä mistään sen pahemmasta ole kysymys :)

Voi johtua myös hormonaalisista seikoista, mutta silti tuo verentulo kannattaa selvittää.

Itseltäni on leikattu kohdunkaulansyövän esiaste 7-vuotta sitten ja se paranee aina 100 prosenttisesti hoidon jälkeen. Tsemppiä!

Äänestä

Kun kuukautisia siirtää syömällä kaksi pilleriliuskaa putkeen on hyvin todennäköista, että välillä esiintyy tiputteluvuotoa ja ainakin lieviä alavatsakipuja. Toisipuoleinen alavatsakipu on yleensä ovulaation merkki!
Toisaalta välivuodot voivat olla myös merkki tulehduksesta, ja niin kuin itselleni on käynyt, olivat ne oireita klamydia tartunnasta. Näpyt mahdollisesti kondyloomasta. Kannattaa siis käydä kuitenkin testeissä, jos on pienikin sukupuolitaudin mahdollisuus. Ja samalla osaavat myös kertoa tarkemmin, mistä vuoto ja kivut johtuvat!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Crrry kirjoitti:

Lauantaina yhdynnän jälkeen tuli hieman verta, ja verentulo on kestänyt nyt tähän tiistaipäivään saakka, tosin niukka sellainen. Kivut ovat kuin menkkakipuja. Mitä ihmettä?? Syön Diane Novaa ja pillereitä oli liuskassa jäljellä vielä 5 päivälle.

Voisiko johtua siitä, että tämä pilleriliuskani oli toinen heti perään, eli en pitänyt taukoa kahden välissä, ja ennen sitäkin olen hieman lyhennellyt noita taukoja liuskojen välissä. Vai mistä on kyse? Alavatsa on välillä tosi kipeä oikealta puolelta, ja sitä alkaa sitten miettiä, olisiko esim. kasvain mahdollinen..
En tiedä liittyykö tähän, mutta yhtäkkiä ilmestyi myös näppyjä alapään ympärille, jotka kutiavat.

Onkohan jollain jakaa kokemuksia tai neuvoja? Lääkärille menossa viikon lopussa... Pelottaa vain kovasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu