vainko metäs?

charybdis

miks täytyis mennä mettään, jotta "oppis" luonnonuskontoa?

ohan metäs ihan kivaa joskus käydä mut ei siellä tartte koko ajan istuu, vai mitä? on se vaan outoo jos "luonnonuskovaiset" pystyy harjottaa uskontoaan vaan ulkona ja neljän seinän sisäs ne onkin sitten ihan omillaan. Kyl meikä pystyy ainaki uskomaan ja harjottaan uskontoa oli sitten olohuonees taikka rannal.

8

822

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Korppi

      >>"miks täytyis mennä mettään, jotta "oppis" luonnonuskontoa?"

    • jonttu

      Jaa-a. Minua eivät metsät (enää) suuremmin kiehdo. Tuli juostua kertaalleen yhdestä Naantalin metsästä löytyneestä talon rähjästä ulos niin maan perkeleesti kun kirjaimellisesti "joku" kävi kimppuun, enkä edes nähnyt mikä se oli. Ainakaan se ei pitänyt tunkeilijasta ja ihminen se ei ollut, ei ainakaan elävä.
      Ei ollut kivaa hypätä lasin läpi, mutta eipä ollut vaihtoehtojakaan. Ei käy antimateriolento ihan joka ilta kimppuun, toisaalta eipä tule koluttua metsissäkään joka ilta.

      Saa mennä kokeilemaan vapaasti Naantalin autiotalolle miltä tuntuu kun antimateria käy iholle. Minä en toiste tunge nenääni sinne.

      • mielenkiintoiselta talolta, missä päin naatalia se löytyy?


      • jonttu
        Astrada kirjoitti:

        mielenkiintoiselta talolta, missä päin naatalia se löytyy?

        Tiedät varmaan missä sijaitsee se iso sähkölinja joka tulee naantalista kohti Raisiota metsää pitkin. Tiedät myöskin varmaan missä Raision kukkatalot ja toisaalta Raision tehdas sijaitevat? Autiotalo löytyy kukkataloilta pari kilsaa eteenpäin kohti naantalia, mutta ei suinkaan tietä myöten vaan nimenomaan metsään kohti sähkölinjan tolppia. Sinne vie polku. Raision tehtaat ovat koko ajan suht lähellä, joten niiden valot ovat hyvä tapa suunnistaa pois talolta myös yön pimeydessä.

        Talo on valkoinen kaksi kerroksinen omakotitalo ja osin palanut seinien osalta. Nököttää yksinään ryteikössä keskellä ei mitään noin käytännössä.
        Se iso peltoaukea Kuuan vuoren ja metsäalueen lähellä on sekin suht lähellä. Täysin tarkkaan en osaa talon sijaintia selostaa, se pitäisi näyttää kartalta.


    • lukemaan muiden vastauksia.. Mutta mistä ihmeestä niin olet saanut kuulla että luonnonuskovaisten pitäisi kokoajan olla vain metsässä (siis silloin kun harjoittavat uskoaan), ettei neljän seinän sisällä.

      Metsissä luonnonläheisyys voi kyllä tuntua lähemmältä..

      Etsipäs kuule lisää tietoa niin ehkä tiedät sen jälkeen asioista enemmän..

      • charybdis

        tarkotin sit et joittenki kohalla se on nii et luonnos ollaa nii uskovaisii ja sitten kun sisäl päästää ni ei osata yhtään mittää. siis iha ku joillaki olis sellane katkasin jol wiccan saa pois päält sillo ku itelle sopii eikä sisäl sit _osata_ tehä mittää. onks se ny yks sama mis sitä rituaalii tekee??

        ps varis saitko mun meilin??


      • charybdis kirjoitti:

        tarkotin sit et joittenki kohalla se on nii et luonnos ollaa nii uskovaisii ja sitten kun sisäl päästää ni ei osata yhtään mittää. siis iha ku joillaki olis sellane katkasin jol wiccan saa pois päält sillo ku itelle sopii eikä sisäl sit _osata_ tehä mittää. onks se ny yks sama mis sitä rituaalii tekee??

        ps varis saitko mun meilin??

        Joidenkin kohdalla asia kyllä voi olla niin, mutta itse en sellaista "pois päältä" nappia omista. Ei sen puoleen, etten sellasta kyllä tarvitsekaan. :)

        Luonnossahan saattaa tuntea itsensä läheisemmäksi uskontonsa kanssa, joten siellä myös rituaalien tekeminen saattaa olla helpompaa..siis vapauttavampaa tai jotain..


      • Shadow
        charybdis kirjoitti:

        tarkotin sit et joittenki kohalla se on nii et luonnos ollaa nii uskovaisii ja sitten kun sisäl päästää ni ei osata yhtään mittää. siis iha ku joillaki olis sellane katkasin jol wiccan saa pois päält sillo ku itelle sopii eikä sisäl sit _osata_ tehä mittää. onks se ny yks sama mis sitä rituaalii tekee??

        ps varis saitko mun meilin??

        Täh, ei minussa ainakaan mitään nappeja ole...ainakaan sellaisia joista wiccan saa pois päältä...
        Luonnossa on kivointa tehdä rituaaleja tai ylipäätään liikuskella. Mutta onnistuu tuo rituskointi ja wiccailu ihan sisällä olohuoneessakin.
        *raapii yhä päätään ja pohtii miten elämäntavan ja uskonnon voisi saada pois pältä menemällä sisätilaan*


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      84
      1751
    2. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      140
      1664
    3. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      16
      1321
    4. Talousasiantuntija sanoo säästämisestä

      " parin kuukauden tulo on sellainen, joka voi olla vaikka tilillä tai jossain korkorahastossa, eikä se ole tuottohakuine
      Sinkut
      260
      1153
    5. Lieksa tukee kuntoutumista reilusti

      Lieksan sosiaalitoimi käynnistää uuden tukihankkeen – työttömille veneitä hyvinvoinnin edistämiseksi Lieksan sosiaalito
      Lieksa
      65
      933
    6. Siinäpä jäät

      Punapää kaipaamaan, kun päätän maallisen vaellukseni. Oma oli valintasi. Sillä minä en jaksa enää kovin pitkää tätä. Ole
      Ikävä
      78
      882
    7. Miltä se nainen tuntuu?

      kun kukaan ei oo ylpee susta?
      Ikävä
      98
      831
    8. Nato on käytännössä kuollut!

      Puolustusliitto Nato on toki natissut liitoksistaan ennenkin, mutta koskaan aiemmin sen vahvin maa Yhdysvallat ei ole uh
      NATO
      269
      814
    9. Oot mun sielunpuolikas

      Nainen. Harmi vaan että tavattiin väärään aikaan ja synnyttiin tälle planeetalle eri aikaan. 👩‍❤️‍👩❤️
      Ikävä
      39
      724
    10. Nyt se on varmaa tieoa - kuntaliitos

      Alavus ja Ähtäri liitetään Seinäjokeen. Näin on erään edustajan mukaan päätetty ja asia tulee julkiseksi ensi viikolla.
      Ähtäri
      26
      723
    Aihe