vainko metäs?

charybdis

miks täytyis mennä mettään, jotta "oppis" luonnonuskontoa?

ohan metäs ihan kivaa joskus käydä mut ei siellä tartte koko ajan istuu, vai mitä? on se vaan outoo jos "luonnonuskovaiset" pystyy harjottaa uskontoaan vaan ulkona ja neljän seinän sisäs ne onkin sitten ihan omillaan. Kyl meikä pystyy ainaki uskomaan ja harjottaan uskontoa oli sitten olohuonees taikka rannal.

8

837

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Korppi

      >>"miks täytyis mennä mettään, jotta "oppis" luonnonuskontoa?"

    • jonttu

      Jaa-a. Minua eivät metsät (enää) suuremmin kiehdo. Tuli juostua kertaalleen yhdestä Naantalin metsästä löytyneestä talon rähjästä ulos niin maan perkeleesti kun kirjaimellisesti "joku" kävi kimppuun, enkä edes nähnyt mikä se oli. Ainakaan se ei pitänyt tunkeilijasta ja ihminen se ei ollut, ei ainakaan elävä.
      Ei ollut kivaa hypätä lasin läpi, mutta eipä ollut vaihtoehtojakaan. Ei käy antimateriolento ihan joka ilta kimppuun, toisaalta eipä tule koluttua metsissäkään joka ilta.

      Saa mennä kokeilemaan vapaasti Naantalin autiotalolle miltä tuntuu kun antimateria käy iholle. Minä en toiste tunge nenääni sinne.

      • mielenkiintoiselta talolta, missä päin naatalia se löytyy?


      • jonttu
        Astrada kirjoitti:

        mielenkiintoiselta talolta, missä päin naatalia se löytyy?

        Tiedät varmaan missä sijaitsee se iso sähkölinja joka tulee naantalista kohti Raisiota metsää pitkin. Tiedät myöskin varmaan missä Raision kukkatalot ja toisaalta Raision tehdas sijaitevat? Autiotalo löytyy kukkataloilta pari kilsaa eteenpäin kohti naantalia, mutta ei suinkaan tietä myöten vaan nimenomaan metsään kohti sähkölinjan tolppia. Sinne vie polku. Raision tehtaat ovat koko ajan suht lähellä, joten niiden valot ovat hyvä tapa suunnistaa pois talolta myös yön pimeydessä.

        Talo on valkoinen kaksi kerroksinen omakotitalo ja osin palanut seinien osalta. Nököttää yksinään ryteikössä keskellä ei mitään noin käytännössä.
        Se iso peltoaukea Kuuan vuoren ja metsäalueen lähellä on sekin suht lähellä. Täysin tarkkaan en osaa talon sijaintia selostaa, se pitäisi näyttää kartalta.


    • lukemaan muiden vastauksia.. Mutta mistä ihmeestä niin olet saanut kuulla että luonnonuskovaisten pitäisi kokoajan olla vain metsässä (siis silloin kun harjoittavat uskoaan), ettei neljän seinän sisällä.

      Metsissä luonnonläheisyys voi kyllä tuntua lähemmältä..

      Etsipäs kuule lisää tietoa niin ehkä tiedät sen jälkeen asioista enemmän..

      • charybdis

        tarkotin sit et joittenki kohalla se on nii et luonnos ollaa nii uskovaisii ja sitten kun sisäl päästää ni ei osata yhtään mittää. siis iha ku joillaki olis sellane katkasin jol wiccan saa pois päält sillo ku itelle sopii eikä sisäl sit _osata_ tehä mittää. onks se ny yks sama mis sitä rituaalii tekee??

        ps varis saitko mun meilin??


      • charybdis kirjoitti:

        tarkotin sit et joittenki kohalla se on nii et luonnos ollaa nii uskovaisii ja sitten kun sisäl päästää ni ei osata yhtään mittää. siis iha ku joillaki olis sellane katkasin jol wiccan saa pois päält sillo ku itelle sopii eikä sisäl sit _osata_ tehä mittää. onks se ny yks sama mis sitä rituaalii tekee??

        ps varis saitko mun meilin??

        Joidenkin kohdalla asia kyllä voi olla niin, mutta itse en sellaista "pois päältä" nappia omista. Ei sen puoleen, etten sellasta kyllä tarvitsekaan. :)

        Luonnossahan saattaa tuntea itsensä läheisemmäksi uskontonsa kanssa, joten siellä myös rituaalien tekeminen saattaa olla helpompaa..siis vapauttavampaa tai jotain..


      • Shadow
        charybdis kirjoitti:

        tarkotin sit et joittenki kohalla se on nii et luonnos ollaa nii uskovaisii ja sitten kun sisäl päästää ni ei osata yhtään mittää. siis iha ku joillaki olis sellane katkasin jol wiccan saa pois päält sillo ku itelle sopii eikä sisäl sit _osata_ tehä mittää. onks se ny yks sama mis sitä rituaalii tekee??

        ps varis saitko mun meilin??

        Täh, ei minussa ainakaan mitään nappeja ole...ainakaan sellaisia joista wiccan saa pois päältä...
        Luonnossa on kivointa tehdä rituaaleja tai ylipäätään liikuskella. Mutta onnistuu tuo rituskointi ja wiccailu ihan sisällä olohuoneessakin.
        *raapii yhä päätään ja pohtii miten elämäntavan ja uskonnon voisi saada pois pältä menemällä sisätilaan*


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      325
      1544
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1259
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      482
      1102
    4. 63
      965
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      73
      952
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      51
      710
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      108
      708
    8. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      75
      702
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      466
      646
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      622
    Aihe