Zafira

kokemuksia

No kun kerran oikein pyydettiin kirjoittamaan viestejä...Uusi Zafira Enjoy 2.2 ollut alla nyt 800 km. Makee pirssi, mutta kyllä siitä aina sanomistakin keksii. Edellisessä autossani oli sporttipenkit ja nämä Enjoyn penkit on kyllä ihan veltot niihin nähden, huomaa varsinkin mutkatiellä. Sitten tuo joka paikassa mainostettu palkki on todellakin häiritsevä...sinne taakse mahtuu vaikka rekka! Kone hyrrää komeasti, mutta sammuu melko herkästi esim peruuttaessa. Reippaasti kiihdyttäessä, kakkoselta kolmoselle vaihtaessa kierrokset jäävät ylös häiritsevän pitkäksi aikaa. Kone vonkaisee kun painaa kytkimen pohjaan. Kun vaihde on silmässä ja nostaa kytkimen niin nykäisee tietysti ikävästi. Ei vaikuta ajo kovin ammattimaiselta. Takaluukku menee huonosti kiinni jos ei heitä vauhdilla. Silti en vaihtaisi takaisin vanhaan Astraani, kokonaisuudessaan pirun hyvä ostos.

1

687

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zepsab

      Takana ekat parituhatta kilometriä ja hyvin on pelannut. Muutama pikku sähkövika havaittu jo heti liikkestä ulos ajettaessa, mutta ei mitään isompaa (välitöntä korjausta vaativaa).
      1.8 kone tuntuu pirteältä, joskin hieman lisää vääntöä saisi olla aivan alakierroksilla.
      Ajettavuudessa ei suuremmin moittimista, lukuunottamatta noita kuuluisia sivupalkkeja jotka peittää näkyvyyttä sekä huonoja istuimia. Lähivalot on surkeat, myös sivupeilit saisivat olla isommat.
      Keskikulutus on sekalaisessa ajossa pysytellyt 8 litran alapuolella.
      Lämmityslaite ja penkinlämmittimet erinomaiset, rengasäänet (nastoilla) kohtalaisen hiljaiset.
      Tavaratila hulppea 5-hengen kuormalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3402
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3222
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      2850
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      46
      2579
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1973
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1321
    Aihe