No kun kerran oikein pyydettiin kirjoittamaan viestejä...Uusi Zafira Enjoy 2.2 ollut alla nyt 800 km. Makee pirssi, mutta kyllä siitä aina sanomistakin keksii. Edellisessä autossani oli sporttipenkit ja nämä Enjoyn penkit on kyllä ihan veltot niihin nähden, huomaa varsinkin mutkatiellä. Sitten tuo joka paikassa mainostettu palkki on todellakin häiritsevä...sinne taakse mahtuu vaikka rekka! Kone hyrrää komeasti, mutta sammuu melko herkästi esim peruuttaessa. Reippaasti kiihdyttäessä, kakkoselta kolmoselle vaihtaessa kierrokset jäävät ylös häiritsevän pitkäksi aikaa. Kone vonkaisee kun painaa kytkimen pohjaan. Kun vaihde on silmässä ja nostaa kytkimen niin nykäisee tietysti ikävästi. Ei vaikuta ajo kovin ammattimaiselta. Takaluukku menee huonosti kiinni jos ei heitä vauhdilla. Silti en vaihtaisi takaisin vanhaan Astraani, kokonaisuudessaan pirun hyvä ostos.
Zafira
1
687
Vastaukset
- zepsab
Takana ekat parituhatta kilometriä ja hyvin on pelannut. Muutama pikku sähkövika havaittu jo heti liikkestä ulos ajettaessa, mutta ei mitään isompaa (välitöntä korjausta vaativaa).
1.8 kone tuntuu pirteältä, joskin hieman lisää vääntöä saisi olla aivan alakierroksilla.
Ajettavuudessa ei suuremmin moittimista, lukuunottamatta noita kuuluisia sivupalkkeja jotka peittää näkyvyyttä sekä huonoja istuimia. Lähivalot on surkeat, myös sivupeilit saisivat olla isommat.
Keskikulutus on sekalaisessa ajossa pysytellyt 8 litran alapuolella.
Lämmityslaite ja penkinlämmittimet erinomaiset, rengasäänet (nastoilla) kohtalaisen hiljaiset.
Tavaratila hulppea 5-hengen kuormalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663402Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463222Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1272850- 462579
- 311973
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871525- 391340
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391321