Olemme katsoneet ostettavaksi taloa, jossa on kiva "kaakeliuuni" olkkarissa, mutta se on paallystetty kylpyhuonekaakeleilla tai ainakin ne nayttavat ihan niilta, huh. Kuinka hyvin onnistuisi noiden laattojen poisto ja takan paallystys ihan vain tavallisilla tai edes oikeilla takkakaakeleilla? tai rapaten ja maalaten? olisiko kallis urakka, kumpi edullisempaa?
kaak, takka kylpyhuonekaakeleista
10
6977
Vastaukset
- takkakaakeleilla??
oikeat uunikaakelit eivät ole mitään mitään liimattavia vaan muurattavia. Nykyiset "kaakelitakat" esim. uunisepät ja mitä näitä nyt on tehdään juuri normaaleista seinäkaakeleista, joita käytetään myös pesuhuoneissa.
- takka vs kylpyhuone
Mikä erottaa takkakaakelit kylpyhuonekaakelista??
Onko valmistusmenetelmässä eroa? Lukeeko niiden takana mihin tarkoitukseen ne on käytettävää?- cronspisenmies
Oikean kaakeliuunin kaakeli on vähintään 25 mm vahvuudeltaan,kotimaisilla takkavalmistajilla betoni vuorataan alle 8 mm vahvoista laatoista.
- Helsinkiläinen2
cronspisenmies kirjoitti:
Oikean kaakeliuunin kaakeli on vähintään 25 mm vahvuudeltaan,kotimaisilla takkavalmistajilla betoni vuorataan alle 8 mm vahvoista laatoista.
"Oikeat kaakelit?" Paksuusko sen määrittelee? Kyllä ne vessakaakelitkin on ihan "oikeita kaakeleita." Valmistusmenetelmä ja polttolämpötila määrittelee kaakelin ominaisuudet. Mitä korkeampi lämpötila, sitä kovempaa tavaraa ovat.
Uuniseppien kaakelit ostetaan ulkomailta ja ne lienevät matalapolttoista kivitavaraa, paksuudesta en tiedä. Kermansaven kaakelit ovat 10mm paksuja, korkeapolttoista kivitavaraa.
Loppukäyttäjälle kaakelin paksuus ja "oikealaatuisuus" ei paljon merkitse, lähinnä ulkonäkö ja kestoikä ratkaisevat. - csm
Helsinkiläinen2 kirjoitti:
"Oikeat kaakelit?" Paksuusko sen määrittelee? Kyllä ne vessakaakelitkin on ihan "oikeita kaakeleita." Valmistusmenetelmä ja polttolämpötila määrittelee kaakelin ominaisuudet. Mitä korkeampi lämpötila, sitä kovempaa tavaraa ovat.
Uuniseppien kaakelit ostetaan ulkomailta ja ne lienevät matalapolttoista kivitavaraa, paksuudesta en tiedä. Kermansaven kaakelit ovat 10mm paksuja, korkeapolttoista kivitavaraa.
Loppukäyttäjälle kaakelin paksuus ja "oikealaatuisuus" ei paljon merkitse, lähinnä ulkonäkö ja kestoikä ratkaisevat.Oikean KAAKELIUUNIN kaakeli,eli perinteinen kaakeliuuni,joita alettiin valmistaa jo keskiajalla,on vahvuudeltaan siis edelleenkin 25 mm tai enemmän!Lisäksi muotokaakelit ovat umpinaisia eikä onttoja,että sikäli.
- Helsinkiläinen2
csm kirjoitti:
Oikean KAAKELIUUNIN kaakeli,eli perinteinen kaakeliuuni,joita alettiin valmistaa jo keskiajalla,on vahvuudeltaan siis edelleenkin 25 mm tai enemmän!Lisäksi muotokaakelit ovat umpinaisia eikä onttoja,että sikäli.
Niin? Mistähän tämän määritelmän kaivoit? Onko se joku virallinen määritelmä, että kaakeliuuni on "oikea" jos siinä on yli 25 mm paksut kaakelit?
Se että tuotantomenetelmät mahdollistavat nykyisin ohuempia kaakeleita samalla kestävyydellä, ei varmaankaan tee uunista huonompaa. Eipähän asiakkaan tarvitse maksaa massiivisesta (lue: kalliista) kaakelista. - affa
Helsinkiläinen2 kirjoitti:
Niin? Mistähän tämän määritelmän kaivoit? Onko se joku virallinen määritelmä, että kaakeliuuni on "oikea" jos siinä on yli 25 mm paksut kaakelit?
Se että tuotantomenetelmät mahdollistavat nykyisin ohuempia kaakeleita samalla kestävyydellä, ei varmaankaan tee uunista huonompaa. Eipähän asiakkaan tarvitse maksaa massiivisesta (lue: kalliista) kaakelista.ceeäsämmähän puhuu perinteisistä kaakeliuuneista,älä sä tu luennoimaan "nykytekniikan"ihmeistä.
- Helsinkiläinen2
affa kirjoitti:
ceeäsämmähän puhuu perinteisistä kaakeliuuneista,älä sä tu luennoimaan "nykytekniikan"ihmeistä.
Ei edelleenkään mene mun tajuntaan, miksi markkinoidaan "oikeita" kaakeleita ylipaksuina, kun syy keskiajalla siihen, että uunikaakelit oli paksuja oli valmistusmenetelmien kehittymättömyys nykyaikaisiin menetelmiin verrattuna. Jotenkin särähtää vielä tuo yli 25mm, kun sellaista määritelmää ei ainakaan RT-kortti tunne, eikä se tunne kyllä "oikeaa" kaakeliuuniakaan.
Mitäs jos sanon, ettei kaakeliuuni ole "oikea" kaakeliuuni, jos siinä ei ole paikanpäällä hiottuja kaakeleita, kuten oli "oikeissa" keskijalla tehdyissä uuneissa? Sellaisen voit vieläkin tilata saksassa, vaan hinta onkin sitten alkaen 20.000€. Alun alkaen kaakelit hiottiin valmistuskohteessa mittaansa, kun ei valmistusmenetelmät olleet kyllin tarkkoja valmistamaan yhtä mittatarkkaa kamaa kuin nykyisin. Toisekseen saumalaastit oli mitä oli, jos niitä oli ollenkaan.
Eli jos joku valmistaja tekee ikivanhoihin menetelmiin perustuen "oikeat" kaakelit superpaksuina, niin mihin perustuen se voi käyttää nimeä "oikea" kaakeliuuni? Vähän sama kuin Kreikkalainen Feta?
- järkyttynyt
Kävin tuossa suihkussa ja huomasin,että meidän
kylpyhuone on päällystetty takkakaakeleilla tai
ainakin ne näyttävät ihan niiltä, huh.
Kuinka ne saisi helposti pois ja tilalle oikeat
kylpyhuonekaakelit?- Asko
Ei taida onnistua helposti. Itsekin jouduimme vaihtamaan kylpyhuoneen seinäkaakelit, kun ne olivat mielestämme rumat. Kannattaa jättää koko urakka ammattilaiselle niin tulee hyvää jälkeä. Käy kysymässä neuvoja laattaliikkeistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisit vihdoin ymmärtää
Kuinka hirviö mun silmissä olet/olette. Antaisitte mun vaan nyt olla, että palaudun tästä edes joskus.222724- 1101661
- 171321
- 2451298
Keskisarjan puheet olivat ihmisarvoa alentavia
Purra ilmoitti Lauantai-aamuohjelmassa hyväksyvänsä Keskisarjan puheet. Orpon ilmoitus tänään: "Yksikään hallituspuolue1751264Ulkomaalainen yrittäjä
Minkäs alan yrittäjä tämä herrasmies on/oli? Poliisi epäilee varkautelaista 44-vuotiasta miestä entisen puolisonsa murh181107Kannattaako omaan intuitioon luottaa
Kun minulla on tunne, että se mies tykkää minusta yhtä paljon kuin minä hänestä? Siksi olen näin kauan tätä kaipaamista67943Laita lyhyt tunniste kaivatullesi
Laita lyhyesti joku avainsana, jolla kaivattusi voi sut tunnistaa🤗63931En tiedä sinusta
Mutta minä kaipaan sitä meidän välillä vuosia sitten käytyä "säpinää". Edellytykset oli vaikka mihin, varsinkin kun olet25922Olen niiiin vihainen sille naiselle...
Ymmärrän todellakin sua, jos koet joskus olevasi sodan keskellä. OMG. Anna sun kaikki kestää. Tsemppiä 🙏16887