Ei sitten tullut tonttia Ylästöstä. Se on sitten bye bye Vantaalle. Se oli Vantaan viimeinen oljenkorsi.
Muutamme Espooseen.
Jo loppuu Vantaan kyniminen meidän osaltamme. Ei enää korkeaa kiinteistöveroa ja veroäyriä. Ei enää punasteluja kotipaikkaamme kertoessamme.
Hyvästi vantaalaisuus.
Tervetuloa kiva rivitalokoti Espoosta. Ei ehkä niin tilava kuin olisimme halunneet, mutta voimmehan aina panostaa viihtyisyyteen. Sisustamiseen. Muuhun elämänlaatuun.
Turha sitä on kieltää. Olemme katkeria. Olisimmepa ostaneet jo ensiasuntomme Espoosta.
Muutamme Espooseen.
Jo loppuu Vantaan kyniminen meidän osaltamme. Ei enää korkeaa kiinteistöveroa ja veroäyriä. Ei enää punasteluja kotipaikkaamme kertoessamme.
Hyvästi vantaalaisuus.
Tervetuloa kiva rivitalokoti Espoosta. Ei ehkä niin tilava kuin olisimme halunneet, mutta voimmehan aina panostaa viihtyisyyteen. Sisustamiseen. Muuhun elämänlaatuun.
Turha sitä on kieltää. Olemme katkeria. Olisimmepa ostaneet jo ensiasuntomme Espoosta.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Uskallatteko liikkua ollenkaan sieltä kehä kolmosen sisältä pois? Maailma avartuisi kummasti, sen voin taata. Hengittäminen on helppoa, elämänlaatu loistavaa. Eikä täältä katsoen Espoolla ja Vantaalla ole mitään eroa.
Tervemenoa sinne Espooseen kalliiseen huonostirakennettuun pikku rivarikolmioon yksi autopaikka vielä pienemmällä tontilla.
Tontteja on edelleenkin myynnissä markkinahintaan maksukykyisille ihmisille.
Persaukisen on turha kuvitella rakentavansa taloa - heitä varten on vuokrakämpät.
Vaikka nyt vähän saattaakin harmittaa se, että et tonttia Vantaalta saanutkaan, niin vähitellen tulet huomaamaan, että näin on parempi.
Jälkeenpäin tulet nauraen muistelemaan kuinka kohtalo pelasti sinut Vantaalta. Mietit miten paljon huonommin sinulla asiat olisivatkaan jos Vantaalle olisit päätynyt. Kuinka hölmö olitkaan silloin aiemmin kun päätit lähteä hakemaan tonttia sellaisesta paikasta.
Itsensä kusettaminen auttaa.
Nyt kun hyvä tontti meni varakkaammalle kannattaa huijata itseään juuri tuolla tavalla.
Lopulta sitä uskoo eikä enää harmita.
Todellinen huijari on se, joka kusettaa uskottavasti itseään!
Kuinka paljon epätoivoista suggestiota vantaalaiset tarvitsevatkaan kun tuntevat jatkuvaa pahaa oloa, tuskallista häpeää ja alemmuuden tunnetta!?
Vantaalaisena on näköjään helpompi hypätä maalaisjunttien puolelle ja tekeytyä itsekin sellaiseksi. Sitten voi heitellä niitä heidän viljelemiään säälittäviä kommentteja kuten esim. "täällä meilläpäin on paljon raikkaampi hengittää kuin siellä Hesassa", "ei ole meillä liikenneruuhkia", "rauhallista ja kiiretöntä menoa", "tulkaa tekin tänne kehä-III:n ulkopuolelle käymään".
...en olekaan vantaalainen? Taisit poimia minun kirjoituksestani kaikki nuo "säälittävät kommentit". Vantaalaisuus ei ole mitenkään pahasta, mutta oikaisen silti väärän käsityksesi: minä asun Itä-Uudellamaalla. Ennen asuin Helsingissä. Sekin oli kivaa, mutta en kaipaa takaisin.
Nuoruudesta kieliikin asenne MINÄ/ME ja HETI/NYT; toiset jaksavat odottaa ja tarvittaessa hakea uudelleen.
Espooseen toki voi muuttaa, jos itsetunto on asuinpaikasta, auton merkistä, naapureista ja muista toisarvoisista seikoista kiinni. Suhteellinen tulotaso ja koulutustaso tosin laskee hieman, muttei sentään dramaattisesti (verrattuna naapureihin).
Siitä saa jopa maksaa ekstrahintaa. Tontin saaminen Espoosta tuskin on sen helpompaa - hakijoita vielä enemmän.
Mikäs siinä, jos rivari ja Espoo tuo hyvän mielen. Sinne vaan - kannattaa kiinnittää huomiota kuitenkin yhtiön kuntoon (salaojat ovat olleet ongelmallisia noin yleensäkin) ja sitten naapureihin. Ne ovat syitä, joiden vuoksi muutamat tuttavaperheet ovat sitten päätyneet rakentamaan sen oman talon.
Vantaalla on kikki rakennus asiat ainakin tosihyvin.
Rakensin 2004-2005 omakotitaloa ja rakennusvalvonnan kanssa ja lupaaioiden kanssa ei ollut mitään ongelmia. Kaikki tarksitukset ja luvat hoituvat todella helposti nopeasti ja ammattitaidolla. Kyllän niitä tarkastuksia oli aikamonia, mutta yksi kerrallaan sitämukaa kun rakennus edistyi saatin kaikki tarkastukset hoidettua.
lukenut, miksi Espoon tiedotusjohtaja erosi virastaan, nimittäin hän ei enää halunnut olla "kehumiskonttorissa" töissä. Suomeksi sanottuna Espoo ei ole sitä miksi sitä luulet. Minun puolestani tervemenoa ja elä onnellisena.
tonttiarpajaisia, joissa tuloilla ei ole merkitystä, vain arpaonnella. Hyvällä lykyllä saatte muutaman vuoden päästä tontin Espoosta...