Yritän vakuuttaa saunakansalle löylynohjaimen ja oikeaoppisen raikkaanilman tulon tarpeellisuutta saunomisessa.
Saunontatilanne:
Puilla lämpiävä kiuas.
Saunan ilmanlämpötilan nousu 60 - 72 asteeseen celsiusta.
Kosteusprosenttti 28 -52.
Vesimäärä kiukaalle 2 napollista kerrallaan.
4 heittohetkeä ja missään niistä löyly ei polttanut ihoa.
Tulos:
Löylyissä jaksoi olla.
Laudeliina takapuolen ja jalkojen alla sen takia koska hien eritys todella kova.
Saunontatilanne:
Puilla lämpiävä kiuas.
Saunan ilmanlämpötilan nousu 60 - 72 asteeseen celsiusta.
Kosteusprosenttti 28 -52.
Vesimäärä kiukaalle 2 napollista kerrallaan.
4 heittohetkeä ja missään niistä löyly ei polttanut ihoa.
Tulos:
Löylyissä jaksoi olla.
Laudeliina takapuolen ja jalkojen alla sen takia koska hien eritys todella kova.
Vastaukset 6
Vanhimmat
löylynohjaimen, en ole moisesta kuullutkaan.
Yrität varmaan. Jos vielä saat myytyä samalla enkelikello-härveleitäsi olet varmaan tyytyväinen.
Nimimerkille "Nimetön".
Kyllä sitä jaksetaan arvostella ja haukkua jos joku on jotain oivaltanut tai parantanut esim. saunan toimivuutta. Saattaako se olla kenties kateutta? Rakentavia löylynautintoja.
Kyllä Veskutin on aivan oikeassa, löylynohjain on vanha keksintö ja lisäksi joissakin saunoissa edelleen tuiki tarpeellinen kapine.
Ei heti kannattaisi naljailla, ellei vain itse sattumalta tunne puheena olevaa aihetta. Turha suunsoitto vain paljastaa oman tyhmyyden.
Löylynohjaimia on käsittääkseni ennen käytetty varsinkin suurissa ja kenties hankalan mallisissa saunoissa, joissa löyly olisi muuten "karannut" muualle kuin lauteille, ja näin ilman ohjainta sauna olisi pitänyt paahtaa pätsiksi jotta lauteillekin olisi riittänyt löylyä.
Jatka vain, Veskutin saunasi kehittelyä ja nauti lempeistä ja mukavista löylyistä sillä aikaa, kun tietämättömät viisastelijat kärvistelevät omissa grillikopeissaan.
sulla näyttää olevan tapana laittaa näitä mainoksia palstoille, joilla mainostaminen on lähtökohtaisesti kiellettyä.
tiedoksi: ainakaan minulla se ei lisää ostohalua, vaan pikemminkin herättää ärtymystä tuotetta ja tuottajaa kohtaan kuten muukin roskaposti.
suomi24:n tämäntapaiset jutut kuuluvat tuonne 'palvelut'-osastolle.
ostettiin juuri uusi kiuas, ja siinä on muotoiltu löylynohjain ihan vakiona. ei muunlaisia olekkaan...Tämä siis tiedoksi niille ketkä sitä ihmetteli.
www.harvia.fi, ja tuotteista esim. harvia 20pro