Tyhmä kysymys mutta pitääkö kaapeliverkkoon kytketty tv:hen hankkia digipoksi?
Seija
Seija
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Markkinoilla ei taida juurikaan olla vielä sellaisia telkkuja, joissa olisi kaapeliin sopiva digiboksi.Olisiko Finluxilla malli?
Joten: ellet aio hankkia sellaista uutta telkkua,vanhan telkun ainoa keino on se kaapeliin sopiva digiboksi.
pitääkö olla et voi kattoo digitv:tä... jos ei niin mitä etua on hankkia sellanen...
Kyllä kaapelista digiboksilla näkyy ilman korttia kanavat YLE1, YLE2, MTV3, Nelonen, YLE FST, Subtv, Urheilukanava, YLE24, YLE Teema, MTV3 , Nelonen Plus ja The Voice. Jos haluat että kaapelikanavatkin näkyvät digiboksin kautta eli esimerkiksi Eurosport, MusicTV jne. tai haluat tilata joitain maksukanavia tarvit kaapelikortin jonka voit hakea omalta kaapelioperaattoriltasi.
Mitä haluat katsoa, jos haluat katsoa ja maksaa jostakin Canal ym: elokuvista silloin tarvitset. Muuten et tarvitse, kyseistä boxia ennen kuin digiaika alkaa. Koska nyt näet, periaatteessa jo kaikki mahdolliset kanavat em: eurosport, ranska5, dw, subtv, esimerkkejä ym.
1.Esimerkiksi VLP:n kaapelista ei näy analogisena niin DW, Subtv kuin Urheilukanavakaan
2.Maksukanavia on kaapelissa huomattavasti enemmänkin kuin "Canal ym: elokuvista" esimerkiksi Discoveryn dokumenttikanavat ovat aivan loistavia huomattavasti kuukausihinnaltaan halvempi kuin Canal toiseksi esimerkiksi jos taloudess on lapsia niin lähes kaikilta kaapelioperaattoreilta saa Disney-paketia (n. 5€/kk) jolla näet kahdelta kanavalta Disneyn piirrettyjä ja elokuvia joko suomeksi teksitettynä tai dubattuna.
3.Vaikka minulla on kaapeli niin sen kuvassa on silti sen verra varjostumia ja lumisadetta että kuvanlaatu parani huomattavasti
4.Jos sinulla on laajakuva-tv saat useimmat laajakuvalähetykset anamorfisina
^ siinä muutama syy miksi hankkia jo nyt digiboksi vaikka olisikin kaapeli
Muuten näkyy, ainakin TKTV:ssa, Eurosport, Deutswelle, Ranska 5, Svt, Urheilukanava Musictelevion, Cnbc Europe, eirätä mainitakseni 4 kotimaisen 6 kotimaisen lisäksi.
> Muuten näkyy, ainakin TKTV:ssa
Kuten viestissäsi mainitsin, ESIMERKIKSI VLP:llä ei näy. Kyllä minä tiedän, että osassa näkyy ja osassa ei, mutta ilmeisesti oletat että kaikilla näkyy. Lisäksi luettelin muitakin hyviä syitä hommata kaapeliboksi jo nyt.
"Tyhmä kysymys mutta pitääkö kaapeliverkkoon kytketty tv:hen hankkia digipoksi?"
Tarkoitat varmaan tarvitseeko hankkia viimeistään silloin kun analogiset loppuu.
Vastaus: tarvitsee. Kaapelistakin alkaa tulla vain ja ainoastaan digisignaalia, joten sitä ei voi analogisella katsoa.
Olisiko teknisesti mahdollista, että kaapeliyhtiö muuttaisi digin anaksi ja lähettäisi sen kaapelia pitkin?
Vastaus: olisi, mutta laitonta. Tv kanavat eivät halua näin tehtävän, koska silloin osa lähetyksen tiedoista (vieraskieliset tekstitykset yms) katoaisi.