etsiskelen, onko kukaan kuullut ja onko nyky sukua ?
Noormarkun
19
3908
Vastaukset
- löyty
jo väki
- annantanhua
Olen kuullut ja löytyy nykysukua, ehkä eri nimillä.
- sukua sieltä
kanssa, eli äidin-äiti on perujaan heiäng, muttaneet nimensä heinosiksi sittemmin.
>http://www.saunalahti.fi/hursja/vanha_1.html
Terveisiä vain jos olet meikäläisiä :))
- annantanhua
Äitini on Noormarkun Lassilan Heiängiä.
- eikö
lassila ole talo vai kylä siellä ?
Tunnetko kuinka sukuasi ja sen historiaa
jari - annantanhua
eikö kirjoitti:
lassila ole talo vai kylä siellä ?
Tunnetko kuinka sukuasi ja sen historiaa
jariJonkin verran tunnen suvun historiaa. Lassila on kylä.
- suvulle
annantanhua kirjoitti:
Jonkin verran tunnen suvun historiaa. Lassila on kylä.
Jos oikeen paperilla , laita kopy ;))
jh - kardem
Niin on minunkin äitini! Mainio pikkukylä tuo Lassila!
- annantanhua
Miksi sinua kiinnostaa Heiängin suku?
- sieltä
myös. ks. aijemmat
- Heiäng
sieltä kirjoitti:
myös. ks. aijemmat
ja Lassilasta kotoisin. Olen myös tutkinut sukuani, ja suht hyvin löydät tietoa mm. http://www.genealogia.fi/hiski/s9mr3c tuolta, laita vain hakusanaksi heiäng.
Kirkonkirjat ovat muistaakseni palaneet tuota edeltävältä ajalta, mutta kauempaakin tietoa löytyy, mm. maakunta-arkistoista pengottuja.
Meitä Heiäng-sukunimisiä löytyy tällä hetkellä 19 elossa... - Ike kaveri
Heiäng kirjoitti:
ja Lassilasta kotoisin. Olen myös tutkinut sukuani, ja suht hyvin löydät tietoa mm. http://www.genealogia.fi/hiski/s9mr3c tuolta, laita vain hakusanaksi heiäng.
Kirkonkirjat ovat muistaakseni palaneet tuota edeltävältä ajalta, mutta kauempaakin tietoa löytyy, mm. maakunta-arkistoista pengottuja.
Meitä Heiäng-sukunimisiä löytyy tällä hetkellä 19 elossa...Moi - en kuulu sukuun, mutta Uudestakaupungista löytyy ainakin kaksi Heiäng -sukunimeä ja heidän lapsensa löytyvät Nousiaisista ja Espoosta - ovat kaikki Heiäng sukunimellä.
Ike eli Ilkka H. on huippuhyvä jätkä!
Iken kaveri - Yksi harvoista!
Ike kaveri kirjoitti:
Moi - en kuulu sukuun, mutta Uudestakaupungista löytyy ainakin kaksi Heiäng -sukunimeä ja heidän lapsensa löytyvät Nousiaisista ja Espoosta - ovat kaikki Heiäng sukunimellä.
Ike eli Ilkka H. on huippuhyvä jätkä!
Iken kaveriHeiängeistä ainakin kolme 1800-luvun veljestä vaihtoi nimensä. Kaukaisimmat sukulaiset taitavat löytyä Ameriikan raitilta saakka. Että ei kun hakemaan!!
- Heiäng jälkeläinen
Yksi harvoista! kirjoitti:
Heiängeistä ainakin kolme 1800-luvun veljestä vaihtoi nimensä. Kaukaisimmat sukulaiset taitavat löytyä Ameriikan raitilta saakka. Että ei kun hakemaan!!
Minun isän isän isä oli Lassilan Heiängejä joka vaihtoi sukunimensä.
- lasly
tiedän myös heiängin Lassilasta. Mummuni asuu samaisessa kylässä :)
- JH
Hei, onko tarkemmin tietoa mitä tehneet ja mahdollisesti tulleet seudulle ?
- Araijuan
Konkan kortti koulu oli kallis lassilas,
- MelkeinHeino
Nyt kiinnostuin. 😊 isoisä on Heino ja suvun tiedot loppuu siihen. Tiedän että jostain ruotsalaisesta nimestä muutettu ja että moneen otteeseen ovat muuttaneet. Mistä siis on lähtöisin Heiäng suku?
- Anonyymi
Juu, tuossa alussa kommentoin ja tosiaan äidin äiti muuttivat länsirannikolta (uudenkaupungin seudun jostain rantakylästä) Ähtärin kautta Piippolaan ja äkkinäiseen muistelen että muuttaneet ähtärin aikana sukunimensä Heinänen nimeksi. En tutkinut laajemmin sukua. Suku on pieni ja tämä on mahdollisesti vain yksi sukuhaara. Lähtöjään kuitenkin Heiäng.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on616703- 606039
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1265243En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛173912Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist453859Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai1323490Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53470Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1722945- 252799
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris602645