juu,eli kyselisin napatyngän irtoomisesta...tai oikeestaan meillä irtos se jo pe,siihen tuli rupi joka lähti pois...nyt on taas ollut verenvuotoa ja rupi ilmestynyt uudestaan...onko normaalia?ja kuinka nopeesti napa umpeutuu niin ettei vuoda?voip olla tyhmä kysymys,mutta en muista esikoisella vastaavaa...voi olla et muistissakin vikaa:)
napatynkä...
6
2571
Vastaukset
- tietoa
Napa
Napatynkä irtoaa tavallisimmin yhden tai kahden viikon kuluttua vauvan syntymästä. Napatyngästä saattaa tulla hieman veristä eritettä, tämä ei ole vaarallista. Napa on hyvä puhdistaa juoksevaan veteen kostutetulla pumpulipuikolla tai -lapulla. Muista kuivata napa hyvin pesujen jälkeen esim. pumpulipuikolla. Mikäli navassa on voimakas haiskahdus ja siitä erittyy märkää, tai ympäristö alkaa punoittaa, on syytä ottaa yhteyttä neuvolaan. - mää,
aloin kirjoittamaan sulle ohjetta mut tyssäs siihen etten muistanu sen aineen nimeä..eli jos joku muistaa minkä nimistä se puuterimainen,desinfioiva,lääkejuttu on mitä apteekista saa.. = )
auttakaa nyt etten joudu kokopäivää sitä miettimään..
mut sitä napaan,ja varmaan kyllä apteekissa osaisivat antaa oikeeta ainetta ku meet käymään..
(voi kyllä olla täteillä naurussa pitelemistä jos noilla mun "ohjeilla" meet sitä kyselee)- mää,
bacimysin..(oikeinkirjoituksesta en kuitenkaan ole varma..)
kamalaa ku jää joku asia pyörimään päähän..
onneks muistin ettei koko päivä menny siihen = )
- hoitamaan
kannattaa varoa napaa niinkauan kuin siinä on rupi mm. kylvyn jälkeen kun rupi on pehmennyt niin taputtele vauva kevyestipyyhkeellä kuivaksi älä siis hankaa/pyyhi ettet vie rupea mennessään. Muista myös putsata varovasti pumpulipuikolla napaa päivittäin ja jos siihen tulee pahaa hajua (nuuhkaise pumpulitikkua) niin ota käyttöön puhdistusaine, septodin on hyvä - ei kirvele. Varmaan myös neuvolassa seuraavat ja antavat ohjeita jos tarvis.
Tuota edellisen vastaajan Bacimysin nyk. Bacibaktia en laittaisi sehän on antibioottirasvaa.- mää,
pulveria meillä kyllä neuvolassakin käskettiin laittaa,ei siis rasvana..
- tuore äiti
napatynkä kannattaa puhdistaa KLORHEX-liuoksella.siinä on alkoholia,joten sitä ei tarvi kuivata kun haihtuu itsestään.synnäriltä annettiin mulle ainakin sitä mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1202248
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten4232151Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?971176Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?13958Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.34790- 44784
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi109756Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!14740Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte166706Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan
Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti32669