Tuli tuossa kutsu poliisin juttusille viime keväänä ajettuani pakettiautolla, joka oli rekisteröity kuorma-autoksi ja eihän mulla ole kuin AB-kortti.
Viisaammat kertokaapa, mitä poliisisetä meinaa jutella mun kanssani, eli minkä takia minun on mentävä "kuulluksitulleeksi" poliisille?
Kuorma-autolla ajo AB-kortilla
7
11038
Vastaukset
- Beagle Boy
Saat rangaistusvaatimusilmoituksen, jota junttien kielellä kutsutaan sakoksi. Siinä lukee, että kuljetti sitä ja sitä, mihin ei ollut sen kuljettamiseen oikeuttavaa ajo-oikeutta. Voit tietysti kiistää ja kertoa, että ethän sinä sitä autoa kuljettanutkaan, vaan se jaska. No, sitten suoritetaan varsinainen esitutkinta ja juttu käsitellään käräjillä. Kiistä, piruuttasi.
- Januskiini
Sakot sain jo silloin, kun jäin ratsiassa ylinopeudesta kiinni.
- Jugi
Januskiini kirjoitti:
Sakot sain jo silloin, kun jäin ratsiassa ylinopeudesta kiinni.
se sakko sitten esiin ja katso mistä sen sait. Ylinopeudesta, kulkuneuvon kuljettaminen oikeudetta vai molemmista.
Sitten on vielä mahdollista, että kortti lähtee kuivumaan, jos olet saanut kolme sakkoa vuoden aikana tai neljä sakkoa kahden vuoden aikana. - voidaan
Jugi kirjoitti:
se sakko sitten esiin ja katso mistä sen sait. Ylinopeudesta, kulkuneuvon kuljettaminen oikeudetta vai molemmista.
Sitten on vielä mahdollista, että kortti lähtee kuivumaan, jos olet saanut kolme sakkoa vuoden aikana tai neljä sakkoa kahden vuoden aikana.ottaa pois pelkästään tosta kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta. Ei tartte olla kuin tää yksi sakko.
- Beagle Boy
voidaan kirjoitti:
ottaa pois pelkästään tosta kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta. Ei tartte olla kuin tää yksi sakko.
Tietoa on tullut vain tipoittain, mutta jos ajoit ylinopeutta samalla k-autolla, mitä kuulustelu nyt koskee, on voinut sattua seuraavaa.
Poliisi antoi sinulle sakot ylinopeudesta. Myöhemmin joko poliisi tai syyttäjä huomasi, että sinulla olikin vain AB -ajokortti ja mitätöi saamasi sakon ja määräsi poliisin antamaan sinulle uuden, mihin lisätään ylinopeuden lisäksi tuo ajo-oikeudetta ajo. Vanhan sakon voit tällöin repiä.
Mikäli olet jo maksanut ylinopeussakon tulee sinun maksaa tietysti silloin kaksi sakkoa, mutta oikeusrekisterikus palauttaa sinulle sen alkuperäistä sakkoa vastaavan summan.
- Tietoinen.
Rikosnimikkeestä Ajoneuvoluokan ylitys.
Kyseessä ei ole kortitta ajo, koska sinulla on alempi ajokortti joka oikeuttaa jo henkilöautoa ajamaan. Ajoneuvoluokan yleisimmät tapaukset nykypäivänä tulevat tapauksissa, joissa kuljetetaan ylisuurta peräkärryä, matkailuvaunua tms. ilman ns. pikku-e:tä (B-e). Tai juuri noin, että ajat C-kortin vaatimaa vehjettä B-kortilla.
Oikeastaan sitten tästä ylöpäin on enää vain vakavampia rikkeitä, vaikka kortti olisikin. On kuitenkin eri asia kuljettaa juuri ja juuri liian suurta amerikanrautaa henkilöautokortilla kuin kyseisellä b-luvalla linja-autoa matkustajat kyydissä, tai täyspitkää rekkayhdistelmää.
Joskus nämä menevät käräjille, mutta sakkojuttu se on sielläkin. Useimmiten kuitenkin sakon antaa poliisi. Nämä ovat niitä rikkomuksia joissa myös keskustellaan tilapäisestä kortin hyllylle ottamisesta. Sama asia, kuin että ottaisi vuoden sisään liian monta ylinopeutta. On vain jo hieman isompi virhe yksinään. Todennäköisesti saat poliisilaitokselta sakon mukaasi ja maksimissaan menetät 2-4 viikoksi ajolupasi.
Siinä nyt lyhykäisyydessään. Jo saatu ylinopeussakko oli erillinen juttu, kuin tämä ajoneuvoluokattomuus juttu.- käy
nii, että kortti lähtee vähintään kuukaudeksi. Syynä on juuri se, ettei kortti riitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.315516- 363731
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1833293- 112575
- 292162
- 122087
- 1631886
- 141378
- 1051362
- 1371164