rotu, aikanaan niitä ollut itselläni muutamia, kaikki kylläkin jo olleet pitkään koirien taivaassa, joku vanhuuden ja joku sairauden vuoksi.
Lämmöllä muistelen niitä vieläkin.
Dopperi
4
613
Vastaukset
- vihdoinkin omaan kotiin?
heippa
ollaan hankkimassa ja harkitaan vielä, koira pojan ottamista , tämä on dobberin ja tanskandogin sekoitus ... vähän yli vuoden ikäinen, näytti osaavan perusasiat ja totteli
"vierasta" antoi ottaa luun suusta , istui ja
kävi maahan käskystä... leikattu tämä kaveri on
ja ei tarkkaa tietoa taustasta.. potee eroahdistusta...mutta meillä tulisi toisen koiran kaveriksi...( aikuinen paimenkoira)
Miltä tämä kuulosti.. onko parempi unohtaa koko
moppe ja hankkia pentu, Vai järjestää tälle kaverille turvattu loppuelämä???
Millaisia koemuksia dobber/tanskandoggi sekoituksista on? Luulisi dogin luonteen
vähän tasoittavan dobberin suojeluvaistoa??
Ei tässä koirakuume ole?! :)- se on historian jäänne ollu...
eihä näillä enään ole mitään suojeluvaistoa olemassa, pelkureita suurin osa
Ainakin minulle.
Voisi kuvitella, kuten sanoit, että doggi toisi hieman enemmän seurakoiramaisuutta kehiin. Vaikka ei se doggikaan nyt mikään lälly ole!
Vaan kun nämä risteytykset ovat joskus niin yllättäviä, että ei millään uskoisi...
Paras keino tehdä ennuste lienee, jos tuntee sekä isän että emän. Heidän päällimmäiset luonteenpiirteensä ovat todennäköisimmin vallalla myös pennuissa. Ainakin yhtä varmasti, kuin ihmislapsissakin: eli ei kovinkaan varmasti.
Ympäristön merkitys on valtavan suuri: minkälaisissa oloissa on elänyt aiemmin. Jopa joku pieni yksittäinen tapaus elämässä saattaa merkitä valtavasti.
Koiralle on tosi hyvä, jos sillä on seuraa toisesta koirasta. Vaan jos koiran "eroahdistus" on ilmennyt tähän mennessä esim. sillä tavoin, että se syö huonekalut, seinät, lattiamatot, kaiken minkä saa hampaisiinsa. Tekee tarpeensa yhdeksän kertaa sisälle, kun ihmiset ovat poissa neljä tuntia. Silloin tämä kaverikoiran seura auttaa vain muutaman viikon: jonkun ajan kuluttua se palaa vanhoihin rutiineihinsa, valitettavasti.
Vaan upeatahan se olisi, jos voisitte auttaa hankaluuksissa olevaa, ja tarjota paremman tulevaisuuden. Tuumauksen paikka...- eklu58
se on historian jäänne ollu... kirjoitti:
eihä näillä enään ole mitään suojeluvaistoa olemassa, pelkureita suurin osa
Totta kirjoitat kun sanot nykyisten koirien (doppereidenkin) olevan pelokkaita mutta mielestäni kehityksen suunta pakottaa tähän. Asutaan ahtaasti, pitää ottaa naapurit huomioon, ei saa tehdä asioita xx, eli koiralle ei enään muodostu kuvaa omasta alueesta jota pitää/saa suojella viimeiseen asti.
Jos nyt kuitenkin epäilet ettei mistään löydy toopea jolla olisi suojeluvaistoa niin olen valmis testiin. Tulet meille ja annan avaimen jolla menet sisälle hakemaan jonkin ennalta sovitun esineen asunnosta, tulet vaan ulos esineen kanssa niin voitit, helppoa. Ainut ehto on että perikuntasi lupaa maksaa asuntoni siivoamisen. Ei sitten ole yhtään opetettu vartioimiseen vaan vuoden vanhana vaan naksahti ja ilmoitti mielellään suorittavansa tuon homman, toki jo pentuna nukkui eteisessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271316
- 1001013
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89944Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede25927Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat299807- 97770
- 37673
- 109656
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.55613Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet141602