Ikuisesti klassinen sekä kliseinen kysymys: elämänne tarkoitus? Itseäni ainakin vaivaa tyhjyys, jota en ole saanut vielä täytettyä. Kysymyksi on liikaa, eikä vastauksia löytynyt. Antakaahan oma näkökulmanne asiaan!
Tarkoitus
nan-n
5737
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
sitä samaa.Tyhjiötä.
Ehkäpä se joskus vielä täyttyy.
Lyhyesti sanottuna elämäni tarkoituksena toimii se, kun saa auttaa muita ihmisiä. Se voi kuulostaa vanhalta kliseeltä, mutta totuus on, että tekemällä toisen iloiseksi saa myös itselleen hyvän mielen. Tämä antaa ainakin minulle sellaisen tunteen, että on saanut vaikuttaa positiivisesti toisten ihmisten elämään, joten en ole täällä maan päällä ihan turhan takia..
Kun tyhjyys vaivaa niin ehkä kannattaisi juuri antaa jollekkin toiselle ihmiselle täyttymystä elämään niin silloin saisi sitä itsekkin. What goes around, comes around... :)
Aaro Hellaakosken mietteellä vastaan:
Tutki itseäsi, löydät muut.Tutki muita, löydät itsesi.
Yleensä pohdiskelu;ei ikinä lopu niin kauan kuin aivot toimii.
Kyllä minulle yksi niistä tarkoituksista on juuri tuo pohdiskelu. Kivaahan on myös, jos jotakuta voi joskus auttaakin.
Ehkä se on `elää hyvä elämä'. Siis sillä tavalla, että omat resurssit huomioon ottaen on osannut olla jollain lailla, ja mielellään että olisi saanut jakaa niitä hetkiä muiden kanssa, syvästi elämää hengittäen.
Elämä on hidas kaunis kuolema. Ja se on meille kaikille yhteistä - miten paljon meillä lopulta onkaan yhteistä inhimillisenä kokemuksena elämästä.
Löydän joka päivä elämäni tarkoituksen, kun nousen aamulla sängystä. Löydän sen myös illalla mennessäni takaisin sänkyyn. Muu on vain ikuista spekulaatiota.
:B Osaan muuten tehdä jäniksen hampaat.