Oliko uudessa Versossa Sähköinen vai hydraulinen ohjaustehostin?
verson ohjaus?
tepa
91951
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
on se parempi sähköinen tehostin.
Onkohan sittenkään sähköinen? Tässä lainaus Corolla Verson esitteestä: "Hydraulinen ohjaustehostin antaa erinomaisen palautteen optimaalista hallittavuutta ja tarkkaa ohjaustuntumaa varten."
huono se huonompi sitten on?
Käytin oman autoni (ei tojo, aito Japanissa valmistettu) huollossa ja sain laina-autoksi corolla verson, millä lie moottorilla sitä en tiedä. Ja täytyy myöntää että huonompaa ohjaustuntumaan kuin siinä autossa oli en eläessäni ole kokenut.
Tai siis tuntuma on täysin väärä sana koska siinä EI ollut mitään tuntumaa. Vertaisin ohjausta lähinnä autorataan. Jouduin ajamaan autolla n. 25 km ja jo se lenkki sai minut vakuuttumaan, että tojo ei ole minun autoni.
Vaan mikähän tekee siitä sitten suomen suotuimman auton, sitä voi vain ihmetellä? Kyllä kansa tietää, vaan ei tunnu välittävän. Ei kai perheen perinne pakota jatkamaan tyhmyyttä?
Mehmet tekee (välillä) ihan hyvää kebabia mutta autoja ne eivät kyllä osaa tehdä, tai sitten vain tojo-inssit eivät osaa suunnitella.
Suoraa lainausta en kirjoita kun se on kiellettyä, mutta näin siellä suunnilleen sanotaan: Suuntavakavuudessa ei ole huomauttamista ja ohjauksen keskialueella on pientä epämääräisyyttä. Lisäksi todetaan, että mutkaisilla teillä ohjauksessa on havaittavissa samanlaista ylikeveyttä kuin Fordissa. Pisteet testissä olleille ohjauksen osalta meni näin: Ford 9, Renault 7, Toyota 8, VW 8 On se Verson ohjaus vaan niin saakelin huono!!!
Näin siis lehden mukaan ja oman kokemukseni mukaan kyseisen auton ohjaus on nykypäivän autoon hyvä tekele. Ei tarjoa parasta mahdollista tuntua, muttei todellakaan huonointa mitä tarjolla on! Joidenkin mielestä se yltiöpäinen ohjaustunto on jopa rasittava ja ainakin itse olen erittäin hyvin tiellä kestänyt Toyotan ohjauksella ja pitkäkin matka taittuu ilman hampaiden kiristelyä!
...niin tämä viesti helähtää ;o)
Tämä on aina yhtä hauskaa, kun asiasta mitään tietämättömät yrittävät viimeisenä oljenkortenaan käyttää tätä Turkki-korttia!
Turkin tehtaan laadusta ollaan Toyotan johtoportaassa tätä mieltä:
"Toyota Turkey is the best quality factory among all the factories of Toyota all over the world"
eli vapaasti suomennettuna:
"Toyotan Turkin tehtaan laaatu on kaikista Toyotan tehtaista paras koko maailmassa"
Lausunto ei antane ihan kovin huonoa kuvaa Toyotan Turkin tehtaasta, vai?
ja tässä linkki lähteeseen:
http://www.deik.org.tr/genel/london2004/Hosoya-speech.pdf
Ajoit peräti 25 km? Tuossa alle puolessa tunnissa ehdit vain huomaamaan, että Verson ohjaustunto on erilainen kuin omassa autossasi ja tämän erilaisuuden perusteella tuomitset sen huonoksi? Kylläpä autolehtien toimittajatkin pääsisivät helpolla, jos tuollainen matka olisi riittävä perusteelliseen analyysiin auton ajettavuudesta.
1,6 sähköinen. 1,8 moottorissa hydraulinen. Jos aattelit hankki verson nii älä päädy halvempaan. 1,8kone sopii nokalle paremmin ja kaupanpäälle kunnon ohjaustuntuma :)
Kannattaisi tarkistaa ennenkuin kirjoittaa
avensikses näin