Uusi Focus on ottanut vertailuvoittoja ja sitä on ylistetty maasta taivaisiin. Erityisesti Focuksen timanttinen tavaramerkki - millintarkka ohjaus - on saanut kehuja.
Viimeksi Helsingin Sanomien Auto-sivuilla Focuksen ohjausta ylistettiin puolen aukeaman verran. Kehuttiin paremmaksi, kuin urheiluautot ovat.
Nyt Focuksen myynti on ohittanut Corollan myynnin. Ei liene selvää, kumpi on tämän hintaluokan uusi kuningas.
Viimeksi Helsingin Sanomien Auto-sivuilla Focuksen ohjausta ylistettiin puolen aukeaman verran. Kehuttiin paremmaksi, kuin urheiluautot ovat.
Nyt Focuksen myynti on ohittanut Corollan myynnin. Ei liene selvää, kumpi on tämän hintaluokan uusi kuningas.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Niinhän sitä kehuttiin lehdissä jo ensi mallista lähtien, mutta käyttö kokemusten kartuessa karmea totuus rupesi paljastumaan.Vuosi kausia samaa paskaa pukattu eikä edes yritetty korjata selviä tuotanto virhettä.Päin vastoin,lisää sutta tehty(ruostuvat ovet esim.)
Itsekkin kerran erehyin siihen automaailman paskimpaan tekeleeseen, en enää ikimaailmassa ,se on varmaa.
Toyotan tuotantotekniikat ja auton luotettavuus on aivan täysin omaaluokkaansa tuohon kyhäelmään verrattuna. Siitä omatkin kokemukset.
Aina uuden mallin ilmestyessä myynti tietysti nousee,eri asia sitten jatkuuko sitä vuosia ,vuosi kymmeniä kuten Toyotalla.
Susi tekeleet tulee aina karsiutumaan kärjestä totuuden paljastuessa kuluttajille ei kaikki sentään mitään idiootteja ole.
Uudessa Focuksessa ei ole vielä todistetusti ilmennyt mitään vastaavia ongelmia kuin vanhassa joten ajellaan vaan ja nautitaan !
AutoStrassenverkehr-lehden tutkimuksen mukaan saksalaiset Focuksenomistajat arvioivat sen laadun huonoksi ja ostosyynä on vain halpa hinta. Se on siis peruskaurapuuroa saksalaiselle. Muissa maissa sitä ei olekaan noin paljon ylistetty ja syynkin kaikki tiedämme: heikko laatu kilpailijoihin verrattuna.
"Muissa maissa sitä ei olekaan noin paljon ylistetty"???
Esim pohjoismaiden lehdissä Focus on aina ylisettty!
Missä focus on ohittanut corollan mynnin? Yhden kuukauden aikana? Entäs tammikuussa 06?
Eletään nyt vielä tämä vuosi pois ja katsellaan sitten vuosi kerrallaan.
Ottaako ko Fakta noin paljon päähän, jotta pitää yrittää kiemurrella asian tiimoilla ja kirjoitella ihan älyttömyyksiä?
http://www.reliabilityindex.co.uk/man_index_2.html?searchtype=relindex&apc=3128339010848601
repikää siitä.
No nythän sinä vitsin murjaisit.Kaikkea se epätoivo teettääkin,suurennus lasin kanssa syynätään kaikenmaailman markkina kikkoja netistä josko edes jotain myönteistä voortista löytyis.Vaan kun ei mitään oikein löydy,ei käy kaupaksi edes kotimaassaan.
Tuo Top 10 -lista ei kerro yhtään mitään. Tee myös pelleindeksin sisällä malikohtainen vertailu vaikka Fiikuksen ja Corollan välillä. Varmasti hämmästyt kun huomaat, että 4,5 -vuotias Corolla on keskimärin luotettavampi kuin vuotta nuorempi Focus. No, toisaalta siinähän ei ole mitään uutta ja ihmeellistä.
Suurin syy Focuksen myyntimenestykseen on kilpailijoihin nähden halpa hinta. Lisäksi autoa ei ole testeissä pahemmin haukuttu. Taannoiset ruostumis- ja vetoakseliongelmat eivät näköjään ole pahemmin horjuttaneet Fordin vanhaan, hyvään maineeseen uskovia ihmisiä. "Kyllä se isän Anglia oli hyvä auto!"
Noista väitetyistä ruoste- ja vetoakseliongelmia en noteeraa, koska vaihdan parin vuoden välein uudempaan - Focukseen! Näin tekee keskivertokuluttaja, jos talous on kunnossa.
Ainakin yksityishenkilöllä auton tiheä vaihto uuteen on pahinta rahantuhlausta. Kahden vuoden ikäisellä autolla on kalleimmat kilometrit ajettu, se on käytettynä edullinen ja yleensä hyväkuntoinen.
No joo, auton voi vaihtaa kahden vuoden jälkeen jos pelkää vikoja ja rahaa riittää. Saman tien kannattaisi ajaa auto paalutuksen eikä antaa sitä enää uuden omistajan harmiksi.
Minäkin olen yrittänyt ostaa corollan jo 3 kertaa kun kaikki sukulaiset kehuu että kestää ja kuluttaa vain 5 litraa / 100. Enpä vaan ole koskaan vielä mahtunut kuskin penkille kun olen isokokoinen ja pitkäjalkainen. Niiipä olen joutunut tyytymään escortiin ja nyttemmin focukseen kun ei ole varaa isompaa ja kalliimpaa ostaa. Aina olen pärjännyt eikä ovia ole ruostunut ei vetareita vuotanut ja määräikaishuollot ovat olleet kohtuuhintaisia moneen muuhun merkkiin verrattuna.
Siis eihän ulkonäkö ole autossa kaikki, mutta aika paljon kuitenkin?
Ainakin minusta tämä on suurinpiirtein eka kerta minkään valmistajan historiassa, kun on menty taaksepäin auton ulkonäössä, kun tuodaan uusi malli markkinoille. Siis eihän tuota katso kadulla muuta kuin siksi, etä onko se tosikaan tuo surkea ulkonäkö.
Minusta Citikan C4 on aikalailla samankaltainen auto, mutta millä muotoilulla, NAM! Toki siitä ei saa vielä farmaria.
Mutta mielipideasioita. Poikkean näköjään massasta ;)
Uusi malli iskee suomalaiseen makuun, johon edellinen Focus oli liian hurja. Vanhat Taunus-kuskitkin voivat nyt harkita Focusta.
Euroopan Fordin rajuin hyppäys oli Taunuksesta 3/5 oviseen Sierraan! Ja rajuin uutuus Ka!
Täältä löytyy myös yksi, jonka mielestä vanhakoppainen faceliftattu 3/5-ovinen Focus oli paljon paremman näköinen kuin uusi 3/5-ovinen.
Lisäksi Mondeosta olisi saanut Voorti-kaupassa paljon huonomman hyvityksen uusikoppaiseen Focukseen kuin toisessa merkkiliikkeessä erääseen toiseen merkkiin.
Muutenkin saa kyllä ihmeitä tapahtua, jos Fordin joskus vielä autokseni valitsen. Ekassa Fordissa (Escort -92) pysyi kori kasassa, mutta tekniikkaa paukkui milloin mistäkin ja jälkimmäinen Ford (Mondeo -01) lahosi koriltaan, kun tekniikka puolestaan pysyi kasassa.
Uuden Focuksen tekniikan tai korin kestävyydestä ei ole vielä näin lyhyessä ajassa tullut näyttöä suuntaan tai toiseen, joten omalla kohdalla kyseinen kulkuneuvo jäi kauppaan.
Noilla myyntiluvuilla niitä on muutaman vuoden päästä taas vaihtoautohäkit täynnä ja vaihtohyvitykset sen mukaiset. Sopii toivoa, että vetari- ja saumakittivaivat on saatu vihdoinkin korjattua, tai muutaman vuoden päästä uusikoppaista Focusta saa käytettynä todelliseen alehintaan.
Makuasioitahan nämä ulkomuoto asiat on..itse en ajele/omista Fordia mutta täytyy sen verran puolesta olla että jos joku väittää että c4 on hyvännäköinen auto niin huh...mutta makuasia...ulkonäön puolesta noi ehkä vielä mennä mutta voi jessus sitä sähköjen määrää mitä siihen autoon on työnnetty...aiai kun autolla vähän enemmän ikää niin niitä ei kyllä osta kukaan tuolta vaihtoautohalleista
Mistähän autosta sinä nyt puhut? No, toisaalta puhut myös sitikan 4 mallista, joka tuli markkinoille paljon myöhemmin kuin Focus, mutta yllätys yllätys ulkonäkö (varsinkin sivuprofiilil) oli kopsattu suoraan Focuksesta - että silleen.
Eipä tuo 1 kk:n ohitus vielä Focuksesta tee "kaikkien aikojen" myyntimenestystä. Todella tylsä ja harmaan arkinen vehjehän tuo uusi Focus on. Eipä juuri erota entisestä. Toivon mukaan ei tarvi enää vaihtaa vetareita 40000km:n välein ja ei mätäne vielä vuodessa puhki - niinkuin kuuluisa edeltäjänsä. En ikinä ostaisi moista vehjettä omalla rahalla. Mutta mites se sanonta nyt menikään - aina joku pöllö jää asemalle - vai miten se nyt menikään?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=4500000000001049&posting=22000000009793930
Että semmoista... Sama laulu jatkuu.....
täytyy kyllä sanoa et tän hetken autoni on uuden mallin ave ja entinen oli focus 1.8 ja täytynee sanoa että enemmän olen avea korjauttanut kuin fordia...joten ei ainakaan minun kohdallani ollut mitään ongelmia focuksen kanssa,aven kylläkin!
Itse olen ajellut uudella Focuksella puolisen vuotta ja sanoisin, että se on auto siinä missä muutkin; sekä hyviä, että huonoja puolia.
Ladakin on ollut joskus suomen myydyin perheauto eli ei niistä myyntiluvuista niin kovin pitkälle tehtyjä johtopäätöksiä kannata vetää.
P
Kertokaa heti jos (kun) uuden korimallin
Focuksen ovet ruostuu.
Voisin lyödä kyllä vetoa aika isosta summasta että uudessa Fcuksessa ei enää näitä ongelmia ole. Takuukorjaukset ovat maksannet sen verran että se jo tuntuu Fordinkin kassassa. Itsellänikin oli kyllä tarkoitus vaihtaa merkkiä ja koeajoinkin useampaa vaihtoehtoa tässä kokoluokassa. Focus oli kuitenkin paras ajettava joten uskalsin ottaa riskin. Eihän tässä kuitenkaan ole kysymys kuin autosta.
En tiedä todellakaan yhtään automerkkiä, joissa ei olisi mitään vikaa! Toyotassa mm. saa vaihtaa valopolttimoja koko ajan, eikä aina nuo takaluukun saumatkaan istu aina oikein. Kovassa tuulessa voi Avensin kanssa joutua ojaan ja ilmastointi on tehoton, nämä ovatkin vain Toyotan ominaisuuksia, kuten sekikin, että auto käy huollossa paljon useammin kuin muut! Itse arvostan hyviä ajo-ominaisuuksia, eikä nykyiset Fordit siinä ole koskaan huonoja! Itse odotan nyt uutta Focus STW Sportia innolla, ja vanhasta mondeostani saa jokun vielä luotettavan auton, sanoi Provot mitä tahansa!
Vai täytyy vaihtaa polttimoita koko ajan. Höpönhöpö ! 104 000 km vaihdettu rekisterikilven toinen valo kerran molemmat ajovalopolttimot (toinen paloin vaihdoin molemmat) Aivan urbaanilegendajuttuja ja jos olisikin totta niin ei ole kyllä mitään vetoakselivikaan (700€ kpl töineen) polttimo 5 € tai jatkuvaan ovien vaihteluun(vaikka olis takuunakin) Suhde korjauksissa taitaa olla Avenis 5€ ja Ford 700 €, tuntus kohtuulliselta vaikka foorit melkoisia vikapesäkkeitä ovatkin !!!!!!!!!!!!!!!!!
nassulle sen verran että aven (03)jonka omistan sillä ajettu 45tkm polttimot uusittu 4kertaa (yhden kerran takuuseen),umpiot kahteen kertaan(viimeisen vaihdon yhteydessä uusittiin myös johdotuksia-jonka pitäis lopettaa polttimoiden palaminen),ohjaustehostin(sähköinen)uusittiin kolinoitten takia,mittaristo uusittiin(ajotietokone näytti mitä kulloinkin),takatukivarsi vaihdettiin,ohjausakseli tarkastettiin(kutsuja yli 3500)joten mikään viaton ei ave todellakaan ole eikä nämä viat ole mitään yksilöjuttuja vaan ne on hyvinkin tiedossa maahantuojallakin...joten se siitä luotettavuudesta-tosin sen nyt melkein tiesi kun valmistusmaa on englanti
Myös omalla isä-papalla on alta 2 vuotta vanha ave ja siihen on vaihdettu 3 kertaa valot ja kerran umpiot. Nyt uusin vika, moottorivalo palaa kokoajan syyttä. Lähtee kuulemma autosta "aivot" vaihtoon, mikälie tietokonepiiri sitten onkaan.
Kyllähän fakta on se että nykypäivän autoissa on niin paljon vikaherkempää tekniikkaa ja elektroniikkaa verrattuna johonkin 80-luvun autoihin, että vikaa löytyy joka merkistä. Toiset saavat vain vähän parempia yksilöitä kuin toiset.
Corollassa. Ei taida koskea uudehkoja autoja. Kuuluvat muuten takuuseen jos palavat. Täysin viaton auto muutenkin.
tosiaankin ne polttimot kuuluu toyotassa takuuseen,tosin harvalle siitä takuusta on hyötyä sillä kuka viitsii ajaa esim.100km huoltoon vaihtaakseen takuuseen polttimot-parempi homma olisi laittaa sellaiset valot joita ei tartte vaihdattaa.
mitä tulee corollan vikoihin niin viaton auto sekään ei ole,osa voista sivuutetaan sanalla se kuuluu "ominaisuuksiin"