Tuommosesa Spl Dynamics S-2002 vahvarisa. Tuommoselle Mtx Thuder 4500 12". Siinä subis on siis 225 rms ja 450 piikki. Eikös se spl dynamics antavu jatkuvaa elikkä rms 330 ? Kysymys siis kuuluu antaako liikkaa tehoa :D Ei varmaan.. Oon muuten tykänny subisa ollu kotona nyt on tarkoitus laittaa Passattiin.. Kiitos vaan kaikille jotka vastaa.
Onko liikaa tehoa ?
......
7824
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Subille parasta onkin syöttää liikaa tehoa kuin liian vähän eli ei mitään hätää
Harvemmin audioon pistää liikaa tehoa. Liika teho vaan tarkottaa että rikkoo laitteet oikein(mikäli kuuntelee niin kovasti) kun se että laitteet alkaa rätisemään mankan ollessa alhaisilla volyymeillä, mitä näkee usein. Mikäli vaan on varaa laittaa kunnon vahvariin niin tee se. Ja tehonkesto ei merkkaa juuri mitään, jos elementti on herkkä (~90dB) niin elementti vaatii vähemmän W kuuluakseen.. Itselläni on herkkä elementti ja tehonkestot on 400/800W ja tällä hetkellä sinne menee 240W mutta riittää minulle mainiosti, joskus taisin jotain 130dB irrottaa siitä edellisellä autolla mutta laitteet olivat samat.
Jos sulla on oikea kokoinen laatikko sille mtx:älle nii ei tarvis soitaa täysillä sille siitä pitäis irtoaa tarpeeks soundia kuitenkin.
Niin ja jos etjotenkin vedä täysillä heti niin ei se mtx hajoa vahvarissa on suoja joka activoi kuin puhkela lyö pohjaan, eli se pistää virrat poikki ennen kuin rikot kajarin.. mutta ehkä se kuitenkin kuluu jos pelaa melkein täysillä ihan hirveesti..
Miten vahvistin voi tunnistaa, että puhekela lyö pohjaan? On kyseessä niin paljon erilaisia subeja, joiden lineaarinen liikerata on niin eripituinen, niin miten tuo vahvistin muka osaisi tunnistaa milloin subi lyö pohjaan? Huhhuh... Ei se vahvistin tunnista mitään sieltä, antaa vain virtaa subin puhekelalle jotta subi voisi edes liikkua...
Kiitos päivän nauruista!!! "Tietää milloin lyö pohjaan"... :D
vahvistin ostettu ja kiinni mtx:n kans.. HYVIN JYTÄÄ !! Takaluukku vaan rämisee hirveesti... Pitää kai laittaa vaimennusmassat.
Ikävähän se on niitä räminöitä kuunnella.. Kunnolla vaan vaimennusta pelteihin niin samalla soundit paranee kun ei ole resonoivia peltejä sotkemassa soundia..