Eläinlääkärinä sanoisin teille että jos koiralla
on paperit ja lääkäri on tarkistanut pennut
on aiheetonta väittää että esim. ulkomaan tuonti
olisi jotenkin sairaampaa kuin suomen.
Kaikissa maissa koiran elintaso ei vastaa suomen
oloja ja ehkä siitä on syntynyt suuri epäilys
tuonti koirien terveydentiloista.
Mutta toki näissä viro,ranska,bulgaaria,ruotsi....
ja lukuisissa muissa ulkomaissa on todella korkea
tasoisia kenneleitä aivan yhtä monta kuin täällä
meillä suomessa.
suomesta vai ulkomaalta
1
356
Vastaukset
- koirut
Toki ulkomaita hyviä ja terveitäkin löytyy mutta väittäisin että viron tuonneista varsinkin löytyy myös todellapaljon saitaita ja ostettuja terveystietoja. Tiedän useita tapauksia joissa suomeen tuotu "terve pentu" on jouduttu lopettamaan terveys syistä.. Ja useita tapauksia joissa hyvin näyttelyissä pärjännyt koira on lähtenyt viroon jalostus käyttöön kun suomessa terveys ei ole mahdollistanut pentujen rekisteröintiä ja virossa "uusin tuloksin" koira on saatu jalostus käyttöön. Näitten koirien jälkeläiset suomeen tuotuina ovat todettu jälleen sairaiksi niinkun on tietty oletettavissakin. Kohdalleni sattuneet tapaukst ei kuulosta olevan tosiaankaan harvinaisia poikkeuksia vaan päin vastoin tälläisiä juttuja olen kuullut ja nähnyt jatkuasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031090- 64911
- 65869
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait228761Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies87734Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22688