Laajakaista kannettavaan?

Onko kannettavaan mahdollista saada laajakaista?
5816
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

vain gprs yhteys on mahdollinen matkapuhelimella.
no ei sentään saahan kannettavaan langattomana tai piuha kiinni ihan kuinka vaan itse haluaa.

Äänestä

On hyvinkin, yhtälailla kuin mihin tahansa muuhunkin koneeseen.

Äänestä

kannettavassa on verkkokortti.

Äänestä

ja hyvin potkii tässä 4 v vanhassa 600 MHz iBookissa, ADSL-purkista (jota virheellisesti myös modeemiksi nimitetään!) vain piuha Ethernet-porttiin. Skype-puhelutkin toimii ilman muita lisälaitteita tai asennuksia.

Äänestä
  • En äkkiä googlettamalla löytänyt tietoa tähän minua askarruttavaan kysymykseen: Eikös ADSL-tekniikassa tieto kulje puhelinlinjoja pitkin analogisena?

    Jos näin on, mikä laite, puhelinlinja - ADSL-purkki - verkkokortti - tietokone - puhelinlinja- akselilla muuttaa tietoa analogisesta, digitaaliseksi ja päinvastoin?

    Minulla oli sellainen mielikuva, että ADSL-purkki/modeemi tekee tämän. Haluasinkin, että joku asiasta enenmmän tietävä sivistäisi minua ja ehkä samalla myös muita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vasta-alkaja kirjoitti:

Onko kannettavaan mahdollista saada laajakaista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu