Papillon tai phalene

Milla

Löytyykö kokemuksia näistä roduista? Harkitsen koiran hankintaa, ja haluaisin saada informaatiota eri roduista.

8

4603

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löytyy,

      selaileppa palstaa vähän taaksepäin.Otsikko:Voisitteko ja kirj.neuoa.Siellä lirjoitusta papillonista ja linkki myös sivulle missä enemmän tietoa rodusta.

      • Milla

        kiitos vinkistä!


    • perhonen

      Moi.Mulla on kokemusta phalenesta.Mulla on ollut elämäni aikana 2 phalenea.On aivan ihana rotu.Kiintyy ihmiseen todella lujasti.Ihana kaveri.Nii ja onhan se miten koiran opettaa mutta meillä koira sai tulla aina sänkyyn,sohville jne.Jopa mukaan vessaan oli pakko päästä :D Koira oli aina kaikessa mukana.Turkki ei ole kovin vaikea hoitoinen..Mutta lue lisää infoa tästä hurmaavasta rodusta http://www.kemi.fi/papillonjaphalene/ tuolta!

    • ihania

      Hei,
      papillon ja phalene ovat ihan samanluontoisia koiria, ja ainut ero on korvien asennossa. toisella pystyt ja toisella lerpattavat. Näitä voidaan myös vaihtaa rodusta toiseen näyttelyssä, jos näyttää siltä että phalenen korvat nousivatkin pystyyn tai toisinpäin.

      Luonteeltaan nämä koirat ovat hyvin älykkäitä ja helppoja kouluttaa. Minulla on ollut kaksi papillonia. Jälkimmäisen koulutus onnistui sillä, et se oli mukana ensimmäisen kanssa ja seurasi miten se kulki vierellä ja kiersi vierelle, tuli luokse, nouti esineitä jne. Eli todellakin voidaan puhua hyvin koilutettavasta rodusta. Nämä ovat myös aina iloisia ja kotona sisätiloissa kuitenkin yleensä melko rauhallisia. Rauhoittuvat etenkin parin vuoden jälkeen, mutta ovat silti aina valmiita leikkiin.
      Kovin isojen koirien kanssa näitä ei voi ilman valvontaa leikittää eikä näitä saa kohdella huonosti, niin kuin ei muitakaan koiria, mutta muuten ovat hyvin kivoja. Turkin hoito ei vaikeaa. Korvakarvat tosin ja jalkataipeet saattavat pehmeämpi turkkisimmillä mennä takkuun, jos ei harjaa 1 vkossa. korvakarvat saattavat myös joskus sotkeutua ruokaan, mutta se on pientä. nämä koirat kun syövät siististi ja ovat muutenkin siistejä. Meillä koirat ei saa mennä sänkyyn eikä sohvallekaan. Niillä on yksi tuoli ja palli ja muita paikkoja, joille saavat nousta. Eivät ole säännöistä moksiskaan. Jos joku vieras pyytää niitä tietämättömyyttään syliinsä istuessaan sohvalla, ne saattavat vinkua tai haukahtaa sillä muistavat sääntönsä oikein hyvin, eivätkä sen vuoksi voi totella vaikka haluaisivat.
      Toinen koira minulla on enemmän semmonen, jota saa kyllä rapsuttaa vaikka kuinka pitkään ja se kaivautuu oikein syliin mahdollisimman mukavasti ja on menossa kaikkien syliin. Toinen koirista antaa kyllä rapsuttaa, mutta ei viihdy minunkaan sylissäni. Enemminkin se siitä aina riehaantuu ja lähtee hakemaan lelujaan. Eli seura sille kyllä kelpaa.
      Perhoskoira on ehdottomasti hyvä koirahankinta!

    • a v a

      Minulla on ollut kolme papillonia, tosin tämä nykyiseni on semmottinen "ropellikorva", että vaikuttaa välistä toisinaan enemmän phalenelta kuin papillonilta ;)

      Nämä koirat ovat vilkkaita, siistejä, lujatahtoisia ja terhakoita. Eivät "kasva itsestään" - vaativat jämptiä koulutusta ja paljon rakkautta ja rapsutuksia =) Eivät ole maailman helpoimpia koiruja, ovat isoja vuhveja pienessä paketissa. Näin useimmiten, poikkeuksiakin toki on.

      Kaikenkaikkiaan perhonen tai phalene on suurenmoinen, rakastettava, uskollinen pikku ystävä =)

      Rotuyhdistykseltä tietoa:

      http://www.kemi.fi/papillonjaphalene/

      Tässä meitin nykyinen kultapipanaisemme:

      http://irc-galleria.net/view.php?nick=Janittajapoika&image_id=17727418

    • Mie vaan

      Phalene vaikuttaa mukavalta koiralta, mulla onkin kamala koirakuume :D

    • lilith_89

      Minulla on papillon. Aivan uskomattoman ihana koira! Mulla oli jostain syystä ennakkoluuloja perhosia kohtaan, mutta tämä minun tyttönen oli vailla uutta kotia, ja vaikka alkuun olikin arka, niin hyvin on reipastunut vuoden mittaan. Ihan uusia ihmisiä kohtaan on edelleenkin alkuun arka, mutta ystävällinen kaikille ja muistaa kyllä jokaisen tapaamansa. Kiintyy nopeasti ja minun perässä juoksee koko ajan. Kovasti on paijaamisen perään ja sylissä voisi istua vaikka koko päivän. Kannattaa kuitenkin välttää liiallista paapomista, koska olen ymmärtänyt, että saattaa helposti muuttua epäluuloiseksi tai aggressiiviseksikin muita kohtaan, ja olla mustis omistajasta. Älykäs rotu ja tykkää touhuta. Osaa katsoa suoraan sydämeen. Suosittelen ehdottomasti. Tämä on minulla kleinspitzin kaverina ja on "ensikoiraksi" tosi hyvä valinta. Turkki tosiaan helppohoitoinen eikä kovin helposti edes likaannu, vaikka on paljon valkoista väriä. Rakastan

    • Anonyymi

      Hei. Olen harrastanut koiria 32vuotta. Omat koirat ovat olleet seurakoiria. Isommat hoidossa. Uusin tulokas on papillon chihujen kaveriksi. Olen positiivisesti yllättynyt rodusta miten oppivainen ja älykäs koira on. Narttu tiytysti helpompi koulutettava. Aktiveettia se kyllä kaipaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      48
      3080
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      27
      2884
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      121
      2316
    4. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1432
    5. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1336
    6. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      11
      1296
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1073
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      979
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      922
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      802
    Aihe