Papillon tai phalene

Milla

Löytyykö kokemuksia näistä roduista? Harkitsen koiran hankintaa, ja haluaisin saada informaatiota eri roduista.

8

5046

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löytyy,

      selaileppa palstaa vähän taaksepäin.Otsikko:Voisitteko ja kirj.neuoa.Siellä lirjoitusta papillonista ja linkki myös sivulle missä enemmän tietoa rodusta.

      • Milla

        kiitos vinkistä!


    • perhonen

      Moi.Mulla on kokemusta phalenesta.Mulla on ollut elämäni aikana 2 phalenea.On aivan ihana rotu.Kiintyy ihmiseen todella lujasti.Ihana kaveri.Nii ja onhan se miten koiran opettaa mutta meillä koira sai tulla aina sänkyyn,sohville jne.Jopa mukaan vessaan oli pakko päästä :D Koira oli aina kaikessa mukana.Turkki ei ole kovin vaikea hoitoinen..Mutta lue lisää infoa tästä hurmaavasta rodusta http://www.kemi.fi/papillonjaphalene/ tuolta!

    • ihania

      Hei,
      papillon ja phalene ovat ihan samanluontoisia koiria, ja ainut ero on korvien asennossa. toisella pystyt ja toisella lerpattavat. Näitä voidaan myös vaihtaa rodusta toiseen näyttelyssä, jos näyttää siltä että phalenen korvat nousivatkin pystyyn tai toisinpäin.

      Luonteeltaan nämä koirat ovat hyvin älykkäitä ja helppoja kouluttaa. Minulla on ollut kaksi papillonia. Jälkimmäisen koulutus onnistui sillä, et se oli mukana ensimmäisen kanssa ja seurasi miten se kulki vierellä ja kiersi vierelle, tuli luokse, nouti esineitä jne. Eli todellakin voidaan puhua hyvin koilutettavasta rodusta. Nämä ovat myös aina iloisia ja kotona sisätiloissa kuitenkin yleensä melko rauhallisia. Rauhoittuvat etenkin parin vuoden jälkeen, mutta ovat silti aina valmiita leikkiin.
      Kovin isojen koirien kanssa näitä ei voi ilman valvontaa leikittää eikä näitä saa kohdella huonosti, niin kuin ei muitakaan koiria, mutta muuten ovat hyvin kivoja. Turkin hoito ei vaikeaa. Korvakarvat tosin ja jalkataipeet saattavat pehmeämpi turkkisimmillä mennä takkuun, jos ei harjaa 1 vkossa. korvakarvat saattavat myös joskus sotkeutua ruokaan, mutta se on pientä. nämä koirat kun syövät siististi ja ovat muutenkin siistejä. Meillä koirat ei saa mennä sänkyyn eikä sohvallekaan. Niillä on yksi tuoli ja palli ja muita paikkoja, joille saavat nousta. Eivät ole säännöistä moksiskaan. Jos joku vieras pyytää niitä tietämättömyyttään syliinsä istuessaan sohvalla, ne saattavat vinkua tai haukahtaa sillä muistavat sääntönsä oikein hyvin, eivätkä sen vuoksi voi totella vaikka haluaisivat.
      Toinen koira minulla on enemmän semmonen, jota saa kyllä rapsuttaa vaikka kuinka pitkään ja se kaivautuu oikein syliin mahdollisimman mukavasti ja on menossa kaikkien syliin. Toinen koirista antaa kyllä rapsuttaa, mutta ei viihdy minunkaan sylissäni. Enemminkin se siitä aina riehaantuu ja lähtee hakemaan lelujaan. Eli seura sille kyllä kelpaa.
      Perhoskoira on ehdottomasti hyvä koirahankinta!

    • a v a

      Minulla on ollut kolme papillonia, tosin tämä nykyiseni on semmottinen "ropellikorva", että vaikuttaa välistä toisinaan enemmän phalenelta kuin papillonilta ;)

      Nämä koirat ovat vilkkaita, siistejä, lujatahtoisia ja terhakoita. Eivät "kasva itsestään" - vaativat jämptiä koulutusta ja paljon rakkautta ja rapsutuksia =) Eivät ole maailman helpoimpia koiruja, ovat isoja vuhveja pienessä paketissa. Näin useimmiten, poikkeuksiakin toki on.

      Kaikenkaikkiaan perhonen tai phalene on suurenmoinen, rakastettava, uskollinen pikku ystävä =)

      Rotuyhdistykseltä tietoa:

      http://www.kemi.fi/papillonjaphalene/

      Tässä meitin nykyinen kultapipanaisemme:

      http://irc-galleria.net/view.php?nick=Janittajapoika&image_id=17727418

    • Mie vaan

      Phalene vaikuttaa mukavalta koiralta, mulla onkin kamala koirakuume :D

    • lilith_89

      Minulla on papillon. Aivan uskomattoman ihana koira! Mulla oli jostain syystä ennakkoluuloja perhosia kohtaan, mutta tämä minun tyttönen oli vailla uutta kotia, ja vaikka alkuun olikin arka, niin hyvin on reipastunut vuoden mittaan. Ihan uusia ihmisiä kohtaan on edelleenkin alkuun arka, mutta ystävällinen kaikille ja muistaa kyllä jokaisen tapaamansa. Kiintyy nopeasti ja minun perässä juoksee koko ajan. Kovasti on paijaamisen perään ja sylissä voisi istua vaikka koko päivän. Kannattaa kuitenkin välttää liiallista paapomista, koska olen ymmärtänyt, että saattaa helposti muuttua epäluuloiseksi tai aggressiiviseksikin muita kohtaan, ja olla mustis omistajasta. Älykäs rotu ja tykkää touhuta. Osaa katsoa suoraan sydämeen. Suosittelen ehdottomasti. Tämä on minulla kleinspitzin kaverina ja on "ensikoiraksi" tosi hyvä valinta. Turkki tosiaan helppohoitoinen eikä kovin helposti edes likaannu, vaikka on paljon valkoista väriä. Rakastan

    • Anonyymi

      Hei. Olen harrastanut koiria 32vuotta. Omat koirat ovat olleet seurakoiria. Isommat hoidossa. Uusin tulokas on papillon chihujen kaveriksi. Olen positiivisesti yllättynyt rodusta miten oppivainen ja älykäs koira on. Narttu tiytysti helpompi koulutettava. Aktiveettia se kyllä kaipaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1110
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      111
      1110
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      571
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      493
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      16
      470
    6. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      8
      456
    7. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      441
    8. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      43
      438
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      412
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      406
    Aihe