kysymys kaukkareista

ihaniako

Kertokaahan mitä mieltä olette kaukasianpaimenkoirista, onko ollut itsellänne tai tuttavallanne kenties?

5

395

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koirakko

      bernhardilaista, leonbergiä tai nöffiä, muttei kaukkaria. Kaukkari on vietikäs koira, joka vahtii reviiriään tiukasti. Siihen, kun lisätään suuri koko ja voimaa isojen hampaiden kera, on ihanuus kaukana. Omalle väelle kyllä, mutta muilla ei ole kivaa. Kaukkari pitää reviirinään aluetta, jonka se näkee kotipihaltaan ja joskus jopa enempi. Ei sovi kaupunkiin mielestäni, eikä aloittelijalle. Maalle, missä lääniä piisaa ja omistajalla taitoa pitää isoa vahtikoiraa, sopii.

      • aikaisempia kaukkari keskusteluja ja sitten paimenkoirat keskustelusta löytyy niitä myös.


    • Kyllähän ne on ihania nallekarhuja..:) Mutta,koirakokemusta kyllä täytyy olla niiden kanssa... tuolta löytyy hyvää tietoa muuten kaukkareista..:)http://www.owzarkat.com/kaukkari.html ..

    • nelli.a

      vaikka nöffi tai bernhardilainen, jos tykkäät isoista roduista. Tai no..jos asut maalla ja tilaa riittää, ja koulutus intoa niin miks ei.. Hyvä vahtikoira siitä tulee, mut ei kaupunkiin. Mielestäni ei ekaksi koiraksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      2835
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      95
      1079
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      921
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      885
    5. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      867
    6. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      857
    7. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      814
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      810
    9. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      744
    10. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      136
      739
    Aihe