Onko muiden marsuilla ollut virtsakiviä? Kuinka tilanteen suhteen toimittiin? Jos olette päätyneet leikkaukseen, kuinka se sujui? Auttoiko C-vitamiini liuottamaan kiven tai pitämään sen ennallaan ehkäisten uusien kivien syntymistä? Olen ihan sekaisin, koska jokainen lääkäri sanoo minulle eri asiaa. Pelkään marsuni puolesta enkä haluaisi tehdä päätöstä, jota joudun myöhemmin katumaan. Rakastan marsuani niin paljon, että olen valmis tekemään kaikkeni sen eteen, kun vaan tietäisin ketä uskoa ja mitä tehdä. Kokemuksia, kiitos. Ne saattaisivat ehkä auttaa minua jaksamaan ja miettimään päätöstäni erilaisilta kannoilta.. Marsuni on 5-vuotias.
Virtsakivet
umpikujassa.
32652
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Yhdellä marsullani oli virtsakiviä, mutta ne tulivat itsestään pois. Ongelmaksi muodostuikin sitten se että virtsateiden kunto oli mennyt ihan p*********n. Marsu sai kaksi antibioottikuuria, taisi olla Paytril-nimistä ainetta joka piti itse piikittää niskaan. Hetken jo näytti siltä, että marsulla olisi helpottanut mutta niin ei sitten käynytkään. Pikkuinen piti sitten lopettaa:(
Voimia sinulle ja marsullesi! Vitrsakivet ovat ilkeitä, koska ne saattavat uusia leikkauksenkin jälkeen.
En ole tullutkaan ajatelleeksi mitä se saattaa virtsateille tehdä eikä lääkäritkään ole siitä mitään sanoneet. Marsulleni annetaan C-vitamiinia, jotta kivi liukenisi, mutta eilen lääkäri kertoi, että kivi on luultavasti niin suuri ja omituisen muotoinen, ettei se pysty tulemaan ulos. Olen siis jälleen lähtöpisteessä! Pitäisikö uskoa ja toivoa C-vitamiinin pitävän kiven ennallaan sekä ehkäisevän uusien kivien syntymistä vai riskeerata marsuni henki leikkauksen vuoksi. Mutta jos leikkausta ei tee ja tulee myöhemmin ongelmia? Olen aivan sekaisin. En todella tiedä mitä tehdä!
Toinen poika maasuni rupesi pissimään verta, kiiruusti kiikutettiin lääkäriin. Antoivat ditrim antibioottia, annettavaksi suun kautta (10pv.n kuuri) normaalisti muuten (olen aina syöttänyt c-vitamiinia marsulleni)..
Tehosi onneksi, vaikka eläinlääkäri ei ollut ihan 100%.n varma oliko virtsakivet syynä.
Jos kuuri ei olisi tehonnut, niin leikkaus mahdiollisuudet olisivat aika huonot, pienten virtsa putkien takia ja olihan marsujni jo miltei neljä vuotias tuolloin.