ihana koirani

koiran äiskä

Minulla oli ihana dobberi, lutusempaa koiraa ei voi hakea. Hän eli yhdeksän vanhaksi, mutta sairastui syöpään ja oli lopetettava.
Vaikka koiran kuolemasta on kaksi vuotta, muistelemme häntä usein.
Hän ymmärsi noin 70 sanaa, oli tosi fiksu, oppivainen, tottelevainen ja lapsiystävällinen.
Usein tuntui kuin koira olisi lukenut ajatukseni, ei tarvinnut kuin ajatella lenkille lähtöä, niin koira valpastui ja juoksi eteiseen hihnansa luo, oli valmiina lähtöön.
Kasvatin koirani pennusta asti hellällä kädellä, mutta johdonmukaisesti. Uskon, että dobberipennun hermorakenne ei kestä kovaa kasvatusta, eikä missään nimessä lyömistä.

3

680

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PoliceGirl82

      Tuo mainitsemasi hellä kasvatus tahtoo niin usein unohtua, kun kuvitellaan että käsissä on räjähdysaltis tappokone. Ajatellaan, että dobberin kolutus on hyvin hankalaa ja että koirasta on otettava "luulot pois". Tämä tas johtaa väistämättä ongelmatilanteisiin. Uskotaan, että koira pitää selättää useasti pentuna ja aikuisenakin jottei se ala isotella.

      Itselleni ei tulisi mieleenkään alkaa selättää aikuista dobermannia. Ihmisen on kyettävä hallitsemaan koira HENKISESTI, eli oltava riittävän voimakas ja lujatahtoinen luonne. Fyysisesti ei suurta koiraa pystykään hallitsemaan millään, se on fakta. Jos kouluttamatonta dobermannia lähtee selättämään, niin siinä vain purettaa itsensä.

      Minulle on tulossa pieni pentu joulun paikkeilla. Se pentu kasvatetaan hellyydellä ja kunnioitukella, mutta tiukoin rajoin ja suurin odotuksin. Toisaalta jos ne odotukset eivät täytykään niin se ei haittaa.

      Huono dobermanni on joka tapauksessa parempi kuin hyvä koira.

    • mimmi

      Mulla oli uros dobberi 9 vuotta. Koskaan ei tullut sitä tilannetta, että koira olisi kokeillut kumpi on pomo. Meillä oli selvää alusta asti, että minä määrään.

      Koskaan ei myöskään tarvinnut erikseen ottaa luuloja pois väkivalloin. Tietysti joskus joutui niskavilloista pöläyttää, mutta yleensä riitti äänen korotus.

      Koirakin osaa kunnioittaa oikeudenmukaista pomoa, niskuroinnista seuraa rangaistus ja tottelemisesta kehu. Eikä surkeampaa näkyä ole, kuin piloille alistettu koira (nämä yleensä niitä arvaamattomia). Vaikka minä olin pomo, me oltiin silti parhaat kaverit toisillemme.

    • eklu58

      Olen kyllä n. kertaa joutunut kertomaan mun toopelle kuka on pomo ja niskasta ensin otettu kiinni ja jos ei ole mennyt perille niin seljälleen sitten. Silti katson meidän koulutuksen olevan ns. hellää, tällä seljättämisellä otetaan vain ne pahimmat ylilyönnit hallintaan.

      Voimakas ja lujaluonteinen koira olettaa isäntänsäkin samanlaiseksi eikä todellakaan pidä kurinpalautusta pahana. Siis silloin kun palautus oli tarpeen, ei koskaan turhaan. Joo mä tiedän että nyt saan kimppuuni monta ihmistä mutta ekaa toopea tässä kasvatetaan ja nyt menee jo paljon paremmin kun ollaan kumpikin yhtä kovia. Toope oli kova heti alusta asti ja olen tässä itseäni kovettanut hiljakseen että pääsen samalle tasolle.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      239
      4190
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      114
      2649
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2402
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1446
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1446
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1179
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1097
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      956
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      931
    Aihe