tv-ssä olisi mummo ja pappa jumppaa.En jaksa hyppiä jonkun nuoren likan pillin mukaan joka on liin nopeaa.
milloin
ei jaksa hyppiä enää
13649
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Olen aikaisemminkin kirjoittanut tämän sotaveteraanin kertomuksen:
Veteraani 73v oli kuntoutuksessa. Ohjelmassa oli tunti "kevyttä"hölkkää ulkona. Nuori miesterapeutti juoksi edellä kuin nuori hirvi kovaa vauhtia, huusi välillä hop,hop,vauhtia lisää pojat. Kuntoutus tapahtui vetäjän ehdoilla.
Nuoret liikunnan vetäjät eivät ota sitä huomioon ettei ikäihmisen kunto ole enää sama kuin 30v ikäisellä. Näyttää 10vuoden takainen tyyli edelleen olevan vallalla kun vetäjät ovat nuoria ja vetreitä.
Miksi ei ikäisiämme mummo-,ja pappajumpan vetäjiä kelpuuteta TV:hen jotka tiedostavat ikäihmisten fyysisen kunnon?
Niinpä!Pitäisi ottaa huomioon tämänikäisten rempat.Ei todellakaan kaikki pysty enää hyppimään.Huomattavasti hitaammin liikkeet ja ikäisiämme vetäjiä!
"vetäjät" korostavat, että KUKIN tekee KUNTONSA mukaan.
Mitä tulee TV:n vastaaviin, niin ovat iloista katseltavaakin, selkeitä sanomisissaan. Kaikenkaikkiaan nuoret ovat hyviä, innostavia.
jos siellä vetäisi säveltäjämme Leif Segestram, tai vesku Loiri. Vaan jumppaajat ehtisät vain kippurassa nauramaan. No kyllähän sekin jumpasta kävisi.
on ihan kivaa, kun se tehdään osallistujan kunnon mukaan. Joskus mietin fysioterapeutilla käydessäni, että mitäköhön heille siellä koulutuksessa on opetettu eri ikäisille suunnatusta kuntoutuksesta. Tämä jumppari, joka minua treenaa, ei näytä ollenkaan tietävän sitä asiaa että ei ihminen pysy 2-kymppisen kuosissa koko ikäänsä. Sanoinkin hänelle, että se kuluu mitä käytetään.
tilanteen tasalla mutta yritys hyvä. Minä sain jumppaohjeen kuntosalilta,se oli niin rankka,että verenpaineeni nousi ja aloin nähdä painajaisunia. Sanoin sille joka teki sen että onkohan liian kova tämä, sitten vasta kysyi ikää ja sanoi tehneen kymmenen vuotta nuoremmalle.Jos sinullakin on väärikäsitus.
järkeä olla viimesenä jossain kuntoporukassa koko ajan motivaatiota ei lisää yhtään.Iste vesijumpassa olin ja hyvä että hengissä selvisin muut sano vielä :älä yski´!Meinasin tukehtua mutta nuori vetäjä hyppi ja pompotti.Eli paras että saman ikäset on ryhmissä ja nauraa sais koska sehän vasta rentouttavaa onkin.
viihtyy. Tosissaan otetaan ohjeet, yritetään kukin kuntomme mukaan, ei nyt henkihieveriin kuitenkaan. Tullaan tutuiksi. Jutellaan, vitsaillaan. Nauretaan itsellemme. Puollan edelleenkin nuoria vetäjiä, itsellä pitäisi tolkku olla. (Tämä kohdistettuna itseenikin.) Pienikin liike on hyvästä. - Toiset sitten hoitavat kuntoaan toisin.
Meidän ryhmässämme ikäjakauma on n. 55-82, eikä se ole häirinnyt uskoakseni ketään. Päinvastoin, herättää kunnioitusta vanhempaansa kohden.
niiko miule viime vuon.
Mie mänin jumpparyhmää mitä mainostettii "ikkääntyneille ihmisille tarkotetuks venyttely ja kiinteytys ryhmäks."
Ohjaaja ol parikymppine laiha ja hyväkuntone aerobiccaaja, joka pistikii meijät mummot hyppimää. Herrajestas hyppimää ilmaa ja tömähtämmää maaha! Joku sanokii et pissii tiraht housui ko ponnistel viimosil voimillaa.
No ohjaaja vissii huomas tunni lopus, et ei nää ikäihmiset taija pyssyy mukan täs "aerobic venyttelys" ja lupas et seuraava kerra kevennettää, niiko tehtiikii. Hypyt jätettii tekemättä. Venyteltii ja nosteltii jalkoi nii korkijalle ko pystyttii.Hyvä jumppatunti siint tul kuitekii, ko nuor ohjaja oivals, et häne ja meije välin ol pitkält yli nelkäkymment vuotta ja eihä myö ennää sillee pompita ko nuoren - mitä nyt joku Aira Samulin, mut hää onkii niitä sääntöi vahvistavvii poikkeuksii.
Voi luoja-paratkoon! Hyppimään pani ihan! Sellainenhan harvalta seniori-ikäiseltä enää onnistuu (polvet). Niveliä ei passaa liikaa rasittaa.
Meillä vain ensin alkuverrytellään, että lihakset lämpenevät, sitten vahvistetaan lihaksia ja lopuksi venytellään. Aikaansaa hyvänolon tunteen. Mutta itse täytyy huolehtia, mihin kaikkiin liikkeisiin on omat mahdollisuutensa.
Tulkaa Iisalmeen vapaa-aikakeskuksen järjestämästä Ikääntyneiden naisten jumpasta mallia ottamaan. Sama ohjaaja 30 vuotta. Tatami-alusta. Osallistujat 50-85v. Sijaiset piinaa aivan samoin kuin muuallakin, vaikka lupaavat muuta.
Mtv:n Ihanassa aamussa on melkein aina semmoinen jumppatuokio jonka voi minkä ikäinen tahansa toteuttaa. Sillä on mukava aloittaa päivä eikä se tuokio ole pitkä ,mutta jos joka aamu jotain verryttelee niin hyväksihän se on. Jumppa on aina 9 jälkeisessä osiossa.
Omalla paikka kunnallani on asiat hyvässä järjestyksessä kun on eirtyisliikunnan ohjaaja. Hän ohjaa monia erilaisia ikä ihmisten jumppia vesijumpasta senioritansseihin.
Tuon TV:n antaman pienen hetken minäkin hyödynnän. Ja hyvää tekee. :)