Ollaan suunnittelemassa rinnetalon rakentamista tänne Pohjois-Pohjanmaalle. Ollaan yritetty saada tarjouksi eri talotehtailta ja jospa niitä alkaisi pikkuhiljaa tippumaan. mm. Jukka-talo, Lappli, Kannus , Plania , jne.
Kiinnostavimmat kohteet olisi nyt Jopera, Plania , mittava koti ja sitten tuo premiart. Onko kellään kokemuksia miten hommat ko. firmoissa hoituu?
Kiinnostavimmat kohteet olisi nyt Jopera, Plania , mittava koti ja sitten tuo premiart. Onko kellään kokemuksia miten hommat ko. firmoissa hoituu?
Vastaukset 10
Vanhimmat
rinnetalo teidän rinnetontille. Aika metkoja on ajatukset rinnetaloista, 1-kerrostalo, kivipaadelle. Nättiä.
Olisi mukava saada asialisia kommentteja siitä minkalaisia kokemuksia rakentajilla on ko. firmoista. Pitääkö aikataulut, onnistuuko reklamaatiot jos niitä tulee asiallisesti,onko työn jälki ollut siistiä, onko henkilöt tylänneet lopputuloksesta etc...
Ajattelisin niin että hyvä kuuluu kauas ja paha vielä kauemmas, niin koska mitään ei kuulu niin ko. talotoimittajat ovat hoitaneet hommansa hyvin.
Voisin kertoa kokemusta mutta leimataan talomyyjäksi joten parempi ku ei sano mitään.
Kerro ihmeessä omista kokemuksista. Jos joku leimaa talomyyjäksi niin sitten leimaa. Ihan mukava ois saada asiallista tietoa ja kuulla kokemuksia.
MInkä firman talo sinulla itsellä on?
Joperalta otettiin ja kaikki meni niinkuin pitikin.Ja kesken rakentamisen tulleista toiveista ei alettu kuppaan ylihintaa vaan kaikki onnistu ja ne hoidettiin. Hyvittivät asioista oiken hinnan jos jätettiin jotain pois ja päällimäisenä jäi mieleen että homma hoidettiin vastuullisesti. Lainatakseni vastaavan sanoja: Kyllä ne pojat talon osas tehä!
Special thanks goes to timpereille Pää******,Laatottja J:lle ja Ässätex J:lle !! Tv:P&S
Minulla Mittava työn alla. Mittava toimittaa vain kasan lautoja joten työn sujuminen ei ole paljonkaan tehtaasta kiinni(näin taitaa olla monella muullakin tehtaalla). Pystytysporukka toimii rakentajan palkollisina ja hommat sovitaan heidän kanssaan(riippuu paljon porukasta). Minulla oli hyvä porukka joka teki vain runkopystytyksen ja siitä olen jatkanut omin avuin. Millaisella valmiusasteella sinä olet miettinyt?
Reklamaatiojutut ovat menneet toistaiseksi moitteetta. Ei kylläkään ole ollut paljon reklamoitavaakaan, joten en osaa sanoa miten homma toimisi jos olisi oikeita ongelmia.
Joo noinhan se on , oot aivan oikeassa Mittavan suhteen.
KÄsittääkseni Joperalla on Jopera vastuussa pytytyksestä eikä pystytysporukka, korjatkaa jos oon väärässä.
Meilä tarkoitus on ottaa sateelta suojaan asennus. Ainakin tässä vaiheessa. Vielä ei tosiaankaan olla saatu niitä tarjouksia joten pitää tutkia ne ja miettiä sitten. Meillä kans ollut sellainen käsitys että Jopera ja Mittavakoti ovat luotettavia toimittajia ja mukava kun tuo käsitys vain vahvistui.
Onko teillä muilla olleet tarjoukset kilpailukykyisiä verrattuna vaikka lappli, Jukka, Kastelli, etc..
Jopera käsittääkseni hoitaa kaiken ja heidän konseptinsa on tehdä taloja melko pitkälle. He eivät ehkä ole kovin kiinnostuneita kilpailemaan pelkkänä toimittajana. Tämä siis minun käsitykseni asiasta.
Minulla oli myös kastelli vaihtoehtona ja hinta oli lähes sama Mittavan kanssa. Elementtitoimittajilla hinta oli korkempi mikä on aika luonnollista kun hintaan sisältyy paljon enemmän työtä. Elementit jätin laskuista aika nopeasti kun laskeskelin budjettia.
Pre-cut-talossa on paljon työtä mutta se ei minua haittaa.
Meillä on Mittavakoti paketti ja pystytys sadesuojaan, Työsopimus oli urakkaporukan kanssa ja asennuksessa on vuoden tehdastakuu. Kaikki sujui hyvin sekä rakentamisen osalta että talotoimituksen osalta.
Moi,
Kiitos kaikille vastanneille. Oli mukava kuulla että nuo toimittajat, joita ollaan ajateltu ovat asiallisia ja hoitavat hommansa.