Onko mitään tahoa jonka puoleen voi kääntyä ? Joku viranomainen? Vain juristi ? Kuka voisi sanoa täytyykö kiusaamisen tunnusmerkit ja siten puuttua asiaan? Onko kiusaaminen ahdistelua vai miksi sitä laissa nimitetään?
Loppuuko eron jälkeinen kiusaaminen koskaan?
11
1918
Vastaukset
- Malla
Kuka sua kiusaa, ex puoliso vai sen uus naikkonen/miekkonen? Ne saa kuriin itsekin mutta ex mihen kanssa on vaikeempaa, se osoittaa suurta välittämistä j rakkautta vieläkin ja kun tietää ettei puoliso haluu tulla takasin, se ilmenee kiusaamisena.
- voimat loppuu
on se exmies. Hänellä on jo uusi mutta kiusaaminen jatkuu yhtä tiiviinä. Nyt uusi nainen tukee häntä kaikin tavoin ja se tuntuu vaan lisänneen hänen itsetuntoaan.
- on veteen piiretty
voimat loppuu kirjoitti:
on se exmies. Hänellä on jo uusi mutta kiusaaminen jatkuu yhtä tiiviinä. Nyt uusi nainen tukee häntä kaikin tavoin ja se tuntuu vaan lisänneen hänen itsetuntoaan.
viiva, varsinkin silloin, kun on "taitavasti" suoritettu. Ainoa keino on faktan kerääminen ja niiden kanssa poliisin puheolle, josko tutkintakynnys ylittyy, puhumattakaan syytekynnyksen ylittymisestä. Toki siviilikanteena voi asiaansa ajaa, mutta käy hermoille ja lompakolla, puhumattakaan "ajan hukasta"
- mahdoton vastata
voimat loppuu kirjoitti:
on se exmies. Hänellä on jo uusi mutta kiusaaminen jatkuu yhtä tiiviinä. Nyt uusi nainen tukee häntä kaikin tavoin ja se tuntuu vaan lisänneen hänen itsetuntoaan.
jos et kerro yhtään taustoja.
- halua..
voimat loppuu kirjoitti:
on se exmies. Hänellä on jo uusi mutta kiusaaminen jatkuu yhtä tiiviinä. Nyt uusi nainen tukee häntä kaikin tavoin ja se tuntuu vaan lisänneen hänen itsetuntoaan.
Jos et halua kalossinkuvia naamallasi, älä makaa kynnysmattona.
Lakkaapa miehesi käytöksen parantaminen ja keskity omaan käyttäytymiseesi. Sinun käytöksessäsi on jotain, mikä altistaa sinut hyväksis kiusaamiskohteeksi. Huono itsetunto, vai!
Ala siis kohottaa itsetuntoasia, itsepuolustustasi, opi tekemään muille selväksi, että sinua ei kiusata jne.
Hae ammattiapua vaikka mistä, jos/kun se on tarpeellista. Kyllä se siitä, kunhan muistat, että sinä olet sinun muutostyösi kohde. - voimat loppuu
halua.. kirjoitti:
Jos et halua kalossinkuvia naamallasi, älä makaa kynnysmattona.
Lakkaapa miehesi käytöksen parantaminen ja keskity omaan käyttäytymiseesi. Sinun käytöksessäsi on jotain, mikä altistaa sinut hyväksis kiusaamiskohteeksi. Huono itsetunto, vai!
Ala siis kohottaa itsetuntoasia, itsepuolustustasi, opi tekemään muille selväksi, että sinua ei kiusata jne.
Hae ammattiapua vaikka mistä, jos/kun se on tarpeellista. Kyllä se siitä, kunhan muistat, että sinä olet sinun muutostyösi kohde.kiusaamiseen, siksi kyselen neuvoja muilta ehkä saman kokeneilta. Tähän asti kaikki viranomaiset ovat olleet vain huolissaan onko isällä kenties paha mieli erosta kun käyttäytyy noin. Perheneuvolassakin se oli suurin huolen aihe. Ehkä sitten tämä yhteiskunta haluaa antaa exälleni täyden oikeutuksen purkaa oloaan minuun, rajoituksetta? Kaikkialta saan vastauksen ettei asialle mitään voi, kestä vaan.Exäni ei tule luovuttamaan, niin monta vuotta tätä jo on jatkunut. Edes uusi nainen ei auttanut suuntaamaan ajatuksia tulevaisuuteen, vaan nyt hän on tukemassa exääni kaikin tavoin minua vastaan. Naisen tultua kuvioon kiusaaminen on saanut uusia muotoja, joiden epäilen olleen naisen ideoita. Toivon heille tulista rakkautta, joka johtaisi perheenlisäykseen ja sitä kautta vähentäisi kiusaamista.
- ja lastenvalvoja
voimat loppuu kirjoitti:
kiusaamiseen, siksi kyselen neuvoja muilta ehkä saman kokeneilta. Tähän asti kaikki viranomaiset ovat olleet vain huolissaan onko isällä kenties paha mieli erosta kun käyttäytyy noin. Perheneuvolassakin se oli suurin huolen aihe. Ehkä sitten tämä yhteiskunta haluaa antaa exälleni täyden oikeutuksen purkaa oloaan minuun, rajoituksetta? Kaikkialta saan vastauksen ettei asialle mitään voi, kestä vaan.Exäni ei tule luovuttamaan, niin monta vuotta tätä jo on jatkunut. Edes uusi nainen ei auttanut suuntaamaan ajatuksia tulevaisuuteen, vaan nyt hän on tukemassa exääni kaikin tavoin minua vastaan. Naisen tultua kuvioon kiusaaminen on saanut uusia muotoja, joiden epäilen olleen naisen ideoita. Toivon heille tulista rakkautta, joka johtaisi perheenlisäykseen ja sitä kautta vähentäisi kiusaamista.
on samaa paskaa. Itsellä kokemusta siitä, että äiti oli se ainoa tuettava ja aina oikeassa oleva vaikka mitä olisi suoltanut. Ja minä isänä se paha ja väärässä.
Kun olet tuollaisen kokemuksen saanut sosiaalipuolelta, neuvon sinua, ja kuuntele tarkkaan, sanon tämän vain kerran: älä ole enää tekemisissä sossuihmisten kanssa, muuten saat vaan lisää (teko) syitä päällesi!!!
Itse en uskonut että nykysuomessa voi olla niin puolueellista, mutta VOI OLLA. ja jos olisin het lopettanut sinne päin yhteyden kun sen huomasin, olisin säästynyt paljolta: sossun väki nimittäin marssi vuorotellen oikeuteen kertomaan exän latelemia puheita "totuuksina" ja tokihan virkamiehen sanaan luotetaan. Niin paljon pahaa saa aikaan puolueellinen virkaihminen!! Pysy heistä erossa!!!!! Ja hoida asiasi muuten laillisesti.
Kiusaaminen ei varmaan lopu, joten ainut vaihtoehto on alkaa prosessi, että olet välittämättä, suhtaudut humoristisesti ja elämää rikastutavana jännittävänä yksityiskohtana exääsi! Niin olen tehnyt, ja olo on helpompi! ANNA OLLA! Tee vain oma osuutesi ja jätä kokonaan kaikki muu exälle. Kaikki muu. Onnea
- Jossu
Ei lopu, jos ex-puolisosi on sairas.
Kiusaamiseen vaaditaan todella suuri näyttö. Vasta rikosilmoitusten ja näytön jälkeen voit hakea lähestymiskieltoa, joka ei koske lapsia, jos hän ei "kiusaa" lapsia. Eikä lähärillä muutenkaan ole mitään vaikutusta, lasten kautta kiusaaminen jatkuu ja lapset kärsivät. Jos entinen on päättänyt kiusata, sen hän tekee loppuun saakka. Hiukan mietityttää, mikä on se loppu. - Anonyymi
Loppuu,kun et noteeraa.
- Anonyymi
On jo loppunut, kun aikaa jo kulunut 20 vuotta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On jo loppunut, kun aikaa jo kulunut 20 vuotta.
Ei ole loppunut eikä lopu ennenkuin rikolliset lastensuojelijat ja vieraannuttaja äiti tuomitaan
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit876042KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3305281Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja212676Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841875Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1041692- 1131556
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1221443Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331403