Ostin hermeliini tytön, tai luultavasti ainakin.Sain kanin halvemmalla kun ei ole kuulemma näyttelykaniksi niin tasokas tms. Kasvattaja lupasi lähettää sukutaulun(sukutiedot) postitse mulle, nyt hän ei suostu lähettämään mulle niitä, vaikka lupasi!!
Eli onko jollekin muulle käynyt näin?
Minä luulin että kasvattajalta ostaminen on luotettavaa!
Olen todella pettynyt!Onko jollain neuvoa tai tietoa auttaisiko kaniyhdistykseen soittaminen ja saako sieltä apua?
Eli onko jollekin muulle käynyt näin?
Minä luulin että kasvattajalta ostaminen on luotettavaa!
Olen todella pettynyt!Onko jollain neuvoa tai tietoa auttaisiko kaniyhdistykseen soittaminen ja saako sieltä apua?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onko kasvattaja rekisteröitynyt ?
Käyppä kaniyhdistyksen sivuilla katsomassa..
Sitä kautta löysin kasvattajan ja otin häneen yhteyttä.
sinne kaniliittoon. tai mikä se nyt on. =)
Olet törmännyt tyypilliseen pentutehtailijaan , joka teettää sairaita tai välipentueita, eikä siksi saa niitä rekisteröityä. Ahneudella ei ole rajaa. Ikävää tietysti on myös se, että kuluttaja ei tunne mitään vastuuta ostopäätöstä tehdessään, vaan ilman perusteellisempaa perehtymistä tukee pentutehtailua.
Kun "kasvattaja" sanoo lähettävänsä paperit myöhemmin, pitäisi hälytyskellojen soida. Lause on maailman vanhin kikka hämätä tyhmää ostajaa ottamaan pimeän pennun. Kanisi on nyt virallisesti risteytys. Sillä ei varmaan ole tatuointiakaan.
Soita ihmeessä kaniyhdistykseen ja tee valitus! Tuollainen tehtailija ei ansaitse kasvattajanimeä, vaan tuhrii muidenkin kasvattajien maineen samalla. Näitä on liian paljon, eikä nämä ihmiset saisi olla missään tekemisissä eläinten kanssa. Levitä huonoa mainetta minkä kerkeät, puskaradion kautta tulleella tiedolla kuitenkin ihmiset saa käsityksen hyvistä ja huonoista kasvattajista. Myös yleinen hyvä maine voi olla takuu.
kaniyhdistyksen sivuilla oleviin kirjoituksiin ja myos että kasvattajat joiden nimet ovat listalla, olisivat tosiaan luotettavia kun ovat listalle päässeet!!!
Että kyllä perehdyin, enkä koe että olisin vastuuton millään tavalla!
Perehdyit kyllä, mutta kuten huomasit, et tarpeeksi. Nimenomaan ostotilanteessa pitää olla tarkkana, katsoa vanhemmat ja muidenkin kanien olot, tarkistaa paperit ja tatskat jne. Ensikerralla tiedät, että paperit luovutetaan eläimen yhteydessä. Kirjoititko mitään sopimuksia edes?
En pahalla sanonut, vaan lähinnä esimerkiksi muillekin. Pitää olla tarkkana, ettei tule huijatuksi. Niitä näimmä löytyy aina jotka uskovat paperien jälkikäteen postittamiseen, että koiranpennun voi ostaa, jos pennuttaja tuo sen jonnekin parkkipaikalle "puolitiehen" hyvää hyvyyttään, että on hienoa ostaa puolibengali "vain" 400 eurolla haisevasta läävästä, jne jne...