Kannettavan DVD

Missä lienee vika? Yritän katsoa kannettavan DVD asemalla levyjä Televion kautta. Laitan S-video kaapelin kannettavaan ja televisioon siis toisen pään. Kuva näkyy mustavalkoisena.
Kuulemma vika saattaa olla piuhassa (ei kullattu)?
7447
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Vähän riippuu laiteyhdistelmästä mitä signaaleita pitää olla kytkettynä jotta toimii kunnolla, joskus ollut muussa yhteydessä tuo sama ongelma kun oli yksi jondin kytkemättä. S-videolla pitäisi kyllä toimia värit suoraan, onko jompikumpi pää S-video/scart adapterilla ? Voisi johtua esim. adapterin kytkennästä....

Tuolla kultauksella ei käytännössä ole kovin suurta merkitystä, parantaa kyllä kontaktia mutta normaalioloissa vaikutus kuvan/äänen laatuun on olematon. Hyötyä tulee "normaalikäyttäjälle" lähinnä silloin kun laite on kosteissa tms. oloissa, kullatut liittimet eivät hapetu niin helpolla kuin normaalit. Hifistit tietysti luulevat kuulevansa/näkevänsä tuon kultauksen tuoman eron äänessä/kuvassa, uskoo ken haluaa (tietysti kaapelin laatu vaikuttaa ja kultaamattomia löytyy sitten ala-arvoisiakin tekeleitä jotka vaikuttavat signaaliin selvästi).

Äänestä
  • ...yes, tv:n päässä on palikka.

    Äänestä

Sun pitää vaihtaa ensisijaiseksi näytöksi ulkopuolinen näyttö, manuaali auttaa.. Fujitsun kannettavassa ainakin Fn F5.

Äänestä
  • eri variaatioilla...

    Äänestä

Sitä ei ole viimeistelty.

Äänestä
  • Mitä ei ole viimeistelty? DVD:täkö? Ei se vaikuta mitenkään näkyykö tv:ssä värit vai ei.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kirjavako? kirjoitti:

Missä lienee vika? Yritän katsoa kannettavan DVD asemalla levyjä Televion kautta. Laitan S-video kaapelin kannettavaan ja televisioon siis toisen pään. Kuva näkyy mustavalkoisena.
Kuulemma vika saattaa olla piuhassa (ei kullattu)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu