jopas nyt

luin tuossa tänään tullutta Pamin lehteä ja sieltä juttua siivous ja kiinteistöalan TES:ien yhdistymisestä. Kyllä taas meitä ruohonjuuritason ihmisiä höynäytetään.
Sopimushan on täysin työnantajien sanelema eli siivoojat joutuvat aikaamyöten tekemään talkkarien työt pienellä siivoojan palkallaan ja talkkarit on kortistossa.
Sanokaa mun sanoneen, näin tässä käy.
5772
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

osuitpa oikeaan, meidän täytty estä tämän tapahtuminen, eli lakkoon vaan koko porukka. Vittu meidän tarvi kaikkee paskaa hyväksyä, idiotteja olette jos alistutte tuohon!!!

Äänestä

niin huomaatte, että siivoojat ei saaneet mitään uuteen tessiin, menettivät vain. No, ilta ja yölisät vähän nousevat, mutta siinä se sitten onkin. Kahvitauot saadaan tessiin, mutta mikä parannus se nyt sitten on, onhan siellä ollut jo kauan, että työntekijöillä on oikeus nauttia virvokkeita työn lomassa. Kahvitaukohan se on...
Nyt sitten työnantaja saa teettää jaksotyötä eli esim. tällä viikolla joka päivä 9 tunnin päivät ja ensi viikolla 7 tunnin päivät.
Valtakunnalliset siivousfirmat saavat valita alueluottamusmiehet ja työpaikallasi ei sen jälkeen ole enää pääluottista...
Että ei hyvin mene...

Äänestä
  • ..jos ei kuulu mihinkään ammattiliitoon, sovellettaisiinko tuota sopimusta siinäkin tapauksessa?
    Tuttuni on porras-siivooja palkattu suoraan taloyhtiöstä. Yhtiöllä on omat huoltomiehetkin.

    Äänestä

  • Näillä toimin pyritään säilyttämään edes joitakin työpaikkoja suomalaisille. Kun palveludirektiivin suoja-aika poistuu, saatavana on työvoimaa 3€ tunti.

    Äänestä

  • Anniina kirjoitti:

    Näillä toimin pyritään säilyttämään edes joitakin työpaikkoja suomalaisille. Kun palveludirektiivin suoja-aika poistuu, saatavana on työvoimaa 3€ tunti.

    Siinä kun esim. ranskalaiset menee barrikadeille jos palkka laskee 5 centtiä. suomitytöt on sitä mieltä että tehdään vaan 4 eurolla, puolalaiset tekis kolmella. Ei kaikkea paskaa pidä vaan niellä kiitollisena!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jotakin kirjoitti:

luin tuossa tänään tullutta Pamin lehteä ja sieltä juttua siivous ja kiinteistöalan TES:ien yhdistymisestä. Kyllä taas meitä ruohonjuuritason ihmisiä höynäytetään.
Sopimushan on täysin työnantajien sanelema eli siivoojat joutuvat aikaamyöten tekemään talkkarien työt pienellä siivoojan palkallaan ja talkkarit on kortistossa.
Sanokaa mun sanoneen, näin tässä käy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu