kysyi vanha mummo neuvolan odotushuoneessa. Vastasin että ei ole rinnalla. Kaikki vanhukset kääntyivät katsomaan paheksuva ilme kasvoilla. Sen jälkeen ei kysynyt enää mitään.
Ahdistavaa kun jokapaikassa kysytään että imetätkö, ja sitten pitää aloittaa selitys miksi en imetä.
Ahdistavaa kun jokapaikassa kysytään että imetätkö, ja sitten pitää aloittaa selitys miksi en imetä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olisit kysynyt vastavuoroisesti jotain yhtä henkilökohtaista, vaikka että käytättekö Tenoja...
että ei ole, vaan ihmislapsi.
Vaan jälkiviisas on hyvä olla:)
Vaihtoehtoisesti voisi sellaisille vaikka valehdella, että ei voi imettää, kun harvinainen sairaus estää ja paistatella sitten hölmöjen säälissä ja sympatiassa. Itse en imettänyt poikaa kuin 2kk ja kyselijoille sanoin, että ei tule maitoa vaikka mitä tekis. Eipä siihen juuri kukaan mitään enempiä sanonut.
en imettänyt kuin 2kk.Kaikki sukulaiset oli että mites se nyt silleen,niin vähän aikaa.Ärsyttää selitellä,vieläkin vaikka poika jo 8kk ja hyvin on kasvanut.